منو
مرگ آرتمیو کروز

مرگ آرتمیو کروز

  • 9 قطعه
  • 214 دقیقه مدت کتاب
  • 2103 دریافت شده
کتاب مرگ آرتیمو کروز، نوشته‌ی کارلوس فوئنتس، برای نخستین بار در سال 1962 منتشر شد. این کتاب حدود شش سال پیش از انتشارِ مشهورترین رمان کارلوس فوئنتش، یعنی «پوست‌انداختن»، منتشر شد.

درباره‌ی کتاب
آرتیمو کروز 71ساله در بستر مرگ خاطراتش را مرور می‌کند. به شمال می‌رود و به انقلابیون می‌پیوندد و با ژنرال فرانسیسکو ویلا مبارزه می‌کند. توسط زاگال اسیر می‌شود و آنجا با سرخ‌پوستی به نام توبیاس و گونزالو برنال، جوان تحصیل‌کرده، هم‌‌‌بند می‌شود. گونزالو برنال او را به چالش می‌کشد. آرتمیو با زاگال معامله‌ای می‌کند و زنده می‌ماند.

درباره‌ی نویسنده:
«کارلوس فوئنتس» در 11 نوامبر 1928 میلادی در پاناماسیتی به دنیا آمد. پدر وی از دیپلمات‌های مشهور مکزیک بود و ازاین‌رو، کودکی‌اش در کشورهای مختلفی سپری شد.
در سال 1936 خانواده‌اش در شهر واشینگتن دی سی اقامت گزیدند و این باعث شد که با زبان انگلیسی نیز آشنا شود.
در 16سالگی به مکزیک بازگشت و تا سال 1965 در آنجا بود. در مکزیکوسیتی به دانشگاه رفت و از دانشگاه ملی مکزیکو در رشته‌‌ی حقوق فارغ‌التحصیل شد. سپس تحصیلات‌تکمیلی خود را در انستیتو مطالعات عالی ژنو پیگیری کرد.
در سال 1959 با یک بازیگر سینما به نام «ریتا ماسدو» ازدواج کرد و بعدها از او جدا شد. او شغل پدر را ادامه داد و به دنیای سیاست وارد شد و برای نخستین بار در سال 1965 به‌عنوان سفیر مکزیک در لندن انتخاب شد و بعدها نیز در فرانسه و چند کشور دیگر اروپایی همچون هلند، پرتغال و ایتالیا نیز سفیر بود.
نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه فوئنتس در سال 1954 منتشر شد. «فوئنتس» در دانشگاه‌های مطرحی چون پرینستون، هاروارد، پنسیلوانیا، کلمبیا، کمبریج، براون و جورج میسون سابقه‌ی تدریس داشت. فوئنتس بار دیگر، با روزنامه‌نگار و گزارشگری به نام «سیلویا لموس» ازدواج کرد. فوئنتس پدر سه فرزند بود، که دو تن از آنها را زمانی که در قید حیات بود، از دست داد.
او در روز سه‌شنبه، 15 مه 2012 در 83سالگی درگذشت.
از کارلوس فوئنتس رمان‌هایی مانند آئورا، پوست‌انداختن، سر هیدرا، مرگ آرتیمو کروز، خویشاوندان دور، گرینگوی پیر، درخت پرتقال، لائور ادیاس، آب سوخته و داستان کوتاه کنستانسیا به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شده‌است.

* کتاب:
Muerte de Artemio Cruz, c
The Death of Artemio Cruz
Original titleLa muerte de Artemio Cruz
Originally published: 1962
Author: Carlos Fuentes
GenreFiction · Cultural · Classics · European Literature · Novels · Literature · Historical · Magical Realism

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب یکی از بهترین نمونه‌های جریان سیال ذهن در ادبیات آمریکای لاتین است. بخش اعظم رمان متشکل از گفتار درونی و ذهنی و شرح‌حال راوی است. ذهن او مدام در رفت‌وبرگشت است و وقایع مربوط به دوران انقلابی‌گری و چگونگی فاصله گرفتن او را از آرمان‌هایش به تصویر می‌کشد. بخش‌هایی از رمان به نقد تفکرات کلیسایی می‌پردازد که جست‌وجوی حق و عدالت را نوعی ناشکری می‌داند و می‌گوید از آنچه وجود دارد باید راضی بود، چراکه زندگی کوتاه است و نباید دنبال افکار بلندپروازانه رفت. کارلوس فوئنتس در این رمان ضمن نقد شرایط پس از انقلاب مکزیک، تفکرات محافظه‌‌کارانه‌ی کلیسایی را نیز نقد می‌کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا