منو
نقبی بر درس ها و دستاوردهای جنگ

نقبی بر درس ها و دستاوردهای جنگ

  • 15 قطعه
  • 429 دقیقه مدت کتاب
  • 899 دریافت شده
کتاب «نقبی بر درس‌ها و دستاوردهای جنگ»، نوشته‌ی محمد درودیان، گفت‌وگویی با فرماندهان و مسئولان جنگ است که انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر کرده‌است.درباره‌ی کتاب
تأکید بر مفهوم درس‌ها و دستاوردهای جنگ با عراق در گفت‌وگو با فرماندهان و مسئولان جنگ، بر پایه‌ی این فرض انجام شده که هم‌اکنون رخ‌دادهای سیاسی و نظامی در جنگ با عراق، تاریخمند شده‌است؛ به این معنا که شروع، ادامه و پایان جنگ در یک دوره‌ی زمانی، در مکان‌های مختلف و در ابعاد متفاوتی رخ داده و همچنان آثار آن برجای‌مانده و پیامدهای آن جریان دارد. به همین دلیل این‌گونه هدف‌گذاری و طراحی شده که برخی از موضوعات اساسی جنگ، در چارچوب پرسش‌های سیاسی - اقتصادی و نظامی - امنیتی به بحث گذاشته شود تا برخی نتایج آن برای رویارویی با موارد مشابه در آینده قابل بهره‌برداری شود. این موضوعات عبارت‌اند از: تهدید و تجاوز دشمن، مدیریت بحران، بازدارندگی، غافلگیری، قدرت دفاعی و تهاجمی، مذاکره و صلح، تخصیص منابع برای جنگ، سازمان‌دهی نیروهای مردمی، ساخت و خرید تسلیحات، انسجام سیاسی و اجتماعی، تجهیزات و پشتیبانی از جنگ، بسیج اجتماعی، فرماندهی در جنگ، تصمیم‌گیری برای جنگ‌ و صلح.
کتاب نقبی بر درس‌‌ها و دستاوردهای جنگ به خواننده کمک می‌کند تا ابعاد جنگ ایران و عراق را از دیدگاه‌های تخصصی و متفاوت بررسی کند.

درباره‌ی نویسنده:
محمد درودیان در سال 1338 در تهران به دنیا آمد و دوران ابتدایی را در مدرسه‌‌ی مزینی گذراند، اما به‌‌علت مشکلات مالی مجبور شد کار کند. به همین دلیل مقطع راهنمایی را تا سال دوم در مدارس شبانه خواند. در سال‌‌های 57 و 58 که هم‌زمان با پیروزی انقلاب بود و نیز در دوران دفاع‌مقدس تحصیلات خود را در فاصله‌‌ی بین رفت‌‌وآمد به جبهه ادامه داد.
وی تا قبل از سال 66 که در دانشگاه پذیرفته شد، علاوه بر نوشتن مقاله و گزارش‌‌های متعدد از سلسله‌‌‌عملیات نظامی کتاب‌‌‌‌های «خرمشهر در جنگ طولانی» و «خرمشهر تا فاو» را به رشته‌‌ی تحریر درآورد. با وجود قبولی در دانشگاه شهید بهشتی در سال 66، به‌دلیل حضور در جبهه‌‌ها، در سال 1368 وارد دانشگاه شد و این دوره را با وقفه‌‌ی سه ترمی در سال 1371 به پایان رساند و مدرک کارشناسی خود را در رشته‌‌ی تاریخ گرفت. در این فاصله کتاب «از خونین‌‌شهر تا خرمشهر» را نوشت.
وی در این سال‌‌ها مسئولیت‌های متعددی را برعهده داشته و دارد که می‌توان به اینها اشاره کرد:
- تأسیس تاریخ‌‌نگاری جنگ در سپاه؛
- طراحی و سامان‌‌دهی پروژه‌‌ی تدوین روزشمار جنگ ایران و عراق؛
- رئیس دفتر مطالعات و تحقیقات جنگ در ستاد کل نیروهای مسلح؛
- دبیر گروه تهدیدات و روش‌‌های مقابله در مرکز تحقیقات راهبردی ستاد کل نیروهای مسلح؛
- مشاور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛
- دبیر معاونت دفاعی دبیرخانه شورای عالی امنیت؛
- سردبیر فصل‌‌نامه‌‌ی تخصصی جنگ ایران و عراق (نگین ایران).

محمد درودیان که از طرف دفتر سیاسی سپاه برای ثبت، ضبط و گردآوری اسناد تاریخی وارد عرصه‌‌ی دفاع مقدس شد، پس از جنگ با استناد به مدارک گردآوری‌شده و پژوهش‌‌های خود به افق نظریه‌‌‌پردازی در جنگ ایران و عراق نزدیک شد. وی با دو مجموعه‌‌‌کتاب شناخته و مشهور شد. نخستین مجموعه سیری در وقایع سیاسی - تاریخی و نظامی جنگ عراق با ایران بود که در شش جلد تدوین گردید. وی در دومین مجموعه به نقد و بررسی شرایط مختلف جنگ از نظر سیاسی، تاریخی و نظامی پرداخت. در پرونده‌‌ی نویسندگی محمد درودیان، آثار زیر ثبت شده است:

الف: مجموعه پنج‌‌جلدی سیری در جنگ
1- خونین‌شهر تا خرمشهر؛
2- خرمشهر تا فاو؛
3- فاو تا شلمچه؛
4- شلمچه تا حلبچه؛
5- پایان جنگ.

ب: مجموعه‌‌ی پنج‌‌‌جلدی نقد و بررسی جنگ
1- پرسش‌‌های اساسی جنگ؛
2- اجتناب‌‌ناپذیری جنگ؛
3- علل تداوم جنگ؛
4- روند پایان جنگ؛
5- گزینه‌‌‌های راهبردی در جنگ.

ج: دیگر کتاب‌‌ها
- خرمشهر در جنگ طولانی؛
- آغاز تا پایان (این کتاب مستقل در واقع جلد ششم مجموعه‌‌ی سیری در جنگ است)؛
- نبرد در شرق بصره؛
- بازیابی ثبات.

د: مقالات (بیش از 20 مقاله درباره‌‌ی جنگ ایران و عراق) در فصل‌نامه‌های نگین، سیاست دفاعی و کتاب مجموعه مقالات.

*کتاب:
نقبی بر درس‌ها و دستاوردهای جنگ: گفتگو با فرماندهان و مسئولان جنگ؛
مؤلفان: محمد درودیان، غلامعلی رشید؛
ویراستار: الهام رضانژاد؛
ناشر: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛
زبان: فارسی؛
سال چاپ: 1401؛
تعداد صفحات: 520.

از ایرانصدا بشنوید

اگر به‌دنبال شناخت کامل‌تر از جنگ ایران و عراق هستید، این کتاب را حتماً بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • سلام و خداقوّت و شب بخیر به ایرانصدای عزیزم... ایرانصدای عزیزم که الحق امروز یکّه تاز خط مقدّم جبهه جنگ نرم و تهاجم کثیف وناجوانمردانه فرهنگی قرار دارید، دست همه تون رو می بوسم ویادآوری میکنم ، کار شما کمتر از جهاد نیست بلکه سخت تر و دشوارتر هم هست... اجرتون با شهداء.. واما درجواب اون دوستی که درک نکرده کتاب رو ،باید بگم، درک بعضی چیزا واسه بعضی اشخاص سخت هستش، مثل اینکه ۳کیلو ماست رو بخوای جا بدی تو یه شیشه مربا، آقا جان اسم کتاب مشخصّ، دست آوردهای دفاع مقدّس، یعنی یک کتاب آماری و مستند هستش،
  • عالی بود بازم بزار
  • این دقیقا چی بود؟ نه کتاب بود و نه نمایش رادیویی. اصلا قابل درک نبود

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا