منو
خاطرات یک الاغ

خاطرات یک الاغ

  • 6 قطعه
  • 99 دقیقه مدت کتاب
  • 2056 دریافت شده
نویسنده: سوفی سگور
راوی: رضا شجاعی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
کتاب خاطرات یک الاغ، رفتار ناعادلانه و دور از انصاف بعضی از آدم‌ها با حیوانات را به تصویر کشیده‌است. کتاب برای گروه سنی نوجوانان مناسب است.

درباره‌ی کتاب
داستان درباره‌‌ی الاغی به نام «کادیشون» است که خاطراتش را می‌نویسد. کادیشون خاطرات خود را می‌نویسد تا آدم‌ها دنیایش را بهتر درک کنند و خیال نکنند الاغ‌ها هوش و استعدادی ندارند. کادیشون دوست ندارد دیگر کسی بهش بگوید «الاغ نفهم»؛ می‌خواهد توانایی‌هایش را بشناساند و «الاغ باهوش» صدایش کنند.

درباره‌ی نویسنده
سوفی کنتس دو سگور (Sophie comtesse de Ségur)، نویسنده‌ى معروف فرانسوى، زاده‌ی روسیه است. او کتاب‌هاى شیرین و دل‌پذیری براى نوجوانان نوشته‌است که بعضى از آن‌ها به شهرت فوق‌العاده‌ای رسیده‌اند.
از برجسته‌ترین آثار سوفی سگور می‌توان به داستان‌هاى جدید جن و پرى، دختران کوچک نمونه، تعطیلات، خاطرات یک الاغ، مسافرخانه‌ی فرشته‌ی نگهبان، ژنرال دوراکین، فرانسواى قوزى، طفل غرغرو بچه‌ی خنده‌رو، شیطان کوچولوى خوب، پایان شب سیه سفید است و ... اشاره کرد.
کنتس دو سگور را امروزه بیشتر به‌سبب نوشتن رمان «تلخ‌کامی‌های سوفی» و خاطرات یک الاغ یا «خاطرات یک خر» می‌شناسند. رمان «تلخ‌کامی‌های سوفی» را اسماعیل سعادت در 1342 به فارسی ترجمه کرد. همچنین رمان خاطرات یک الاغ یا «خاطرات یک خر» برای نخستین بار با نام «خرنامه» توسط اعتمادالسلطنه در 1306 هجری قمری به روش اقتباس یا ترجمه‌ی آزاد به فارسی برگردانده شد و بعدها چند مترجم دیگر آن را به فارسی منتشر کردند.

* کتاب:
Title: Monsieur Cadichon: Memoirs of a Donkey
Authors: Countess De Segur
Translator: Stephanie Smee
Publisher Simon and Schuster, 2013
Subjects: Juvenile Fiction › Animals › General
Genres: Fiction, Childrens literature

از ایرانصدا بشنوید

راوی در این داستان، با بیانی کاملاً ساده و صادقانه، که نفی‌کننده برخی حیله‌گری‌ها و بدجنسی‌هایش هم نیست، خاطراتش را از صاحبان متعددی که داشته، به شیوه‌ای داستانی، روایت کرده‌‌است. این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا