منو
ترکش های ولگردجلد سوم - شمر و صدام و یارانش

ترکش های ولگردجلد سوم - شمر و صدام و یارانش

  • 4 قطعه
  • 67 دقیقه مدت کتاب
  • 799 دریافت شده
نویسنده:
راوی: محمود رضا قدیریان
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
سومین جلد از این مجموعه دربردارنده‌‌ی 9 داستان است: مرده و مرده‌‌شور؛ شیرجه در آب؛ ثواب جمع‌کن‌‌ها؛ فراری؛ مردی که واقعاً شهردار بود؛ مجسمه‌‌های زنده؛ تصادف خوش‌‌یُمن؛ صد تا به راست، پنجاه تا به چپ؛ شمر و صدام‌ و یارانش.

مرده و مرده‌‌شور:
«اکبر از تو گردوغبار انفجار خمپاره‌ها دوان‌دوان طرفم آمد. ترس بَرم داشت. فهمیدم که اتفاق ناگواری افتاده. اکبر رسیده‌‌ونرسیده، نفس‌نفس‌زنان گفت: مجتبی مژدگانی بده!
با تعجب نگاهش کردم. دو تا خمپاره کمی آن‌طرف‌تر منفجر شدند. داد و فریاد فرمانده از پشت بی‌سیم می‌آمد. گوشی را به گوش چسباندم و گفتم: حاجی، امرتان انجام شد. از عقب گفتند که ماشین تو راه است.
بعد از اکبر پرسیدم: مژدگانی چی؟
نیش اکبر تا بناگوش باز شد و گفت: بادمجان بم، چهارچرخش رفت هوا!
قلبم هُری پایین ریخت. پس رحیم مجروح شده!
اکبر گفت: بچه‌ها دارند می‌آورندش. توی راه هستند. دم دستت آمبولانس هست که ببردش عقب؟
ـ یک ماشین پر از مهمات دارد می‌‌آید. جان من، راست‌‌‌راستی رحیم مجروح شده؟
ـ دروغم چیست؟ الان می‌آورندش و می‌بینی. چه خونی هم ازش می‌‌رود!
رحیم از نیروهای قدیمیِ گُردان بود. در چند عملیات شرکت کرده بود، اما تا آن لحظه حتی یک ترکشِ نخودی هم قسمتش نشده بود و این باعث کنجکاوی همه شده بود. در عملیات کربلای پنج که دشمن نیم متر به نیم متر منطقه را با توپ و خمپاره شخم می‌زد و حتی پرندگان بی‌گناه هم در آن سوز و بریز مجروح و کشته می‌شدند، رحیم تا آخرین لحظه ساق‌‌وسلامت توی منطقه چرخید و آخ هم نگفت.»

از ایرانصدا بشنوید

«داوود امیریان»، مجموعه داستان «ترکش‌‌های ولگرد» را با موضوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ویژه‌‌ی گروه سنی نوجوان، نوشته است. پنج داستان این کتاب عبارت‌اند از: «برادران مزدور»، «جاسم رمبو»، «شمر و صدام و یارانش»، «مارادونا در سنگر دشمن» و «داماد فرمانده لشکر». نویسنده در این پنج کتاب با بهره‌‌گیری از تصاویر طنز، داستان‌های خود را به مخاطب نوجوان عرضه می‌‌کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا