display result search
منو
سیرکی که می گذرد

سیرکی که می گذرد

  • 7 قطعه
  • 74 دقیقه مدت کتاب
  • 2134 دریافت شده
رمان «سیرکی که می‌گذرد»، زندگی نوجوانی 18 ساله را روایت می‌کند که زندگی‌اش دستخوش حوادث گوناگونی می‌شود و قدم به دنیایی پر رمز‌وراز می‌گذارد.

عنوان این کتاب، تهییج کننده و معماگونه است و رمان، بر عبور بی‌هدف سیرکی تاکید دارد که هرگز در داستان نمی‌بینیم و انتظار ما برای برخورد با وجه فیزیکی سیرک، جز به چند دیالوگ و خاطره‌ی پراکنده، به جایی ختم نمی‌شود.
غافل از این‌که عنوان کتاب، شباهت زندگی شخصیت‌های داستان به سیرک است. خصیصه‌ی بارز این شخصیت‌ها، صمیمیت و ابهام است. دو کلمه‌ای که به هیچ عنوان نمی‌توانند درکنار هم به توصیف منسجمی از یک شخصیت دست یابند؛ اما حقیقت داستان همین است که آدم‌های آن همچون بازیگران سیرک، مخاطب را به خود مشغول می کنند.
اما در نهایت، پس از چندی نقاب‌ها و آرایش‌ها کنار می‌رود و چهره‌ی واقعی آدم‌ها نمایان می‌شود. در این قسمت از رمان است که احساس هم‌ذات‌پنداری دیرینه‌ای که نویسنده در صفحات ابتدایی کتاب ایجاد کرده، یک‌باره فرو می‌ریزد و جهانی ناآرام پا به میدان می‌گذارد.


*پاتریک مودیانو، نویسنده و فیلمنامه‌نویس قرن بیستم اهل فرانسه و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات در سال 2014 است. او یکی از چهره‌های مهم ادبی فرانسه محسوب می‌شود، که آثارش تحسین منتقدان ادبی را برانگیخته و خوانندگان فراوانی دارد.
مودیانو از نویسندگان پرکار به‌شمار می‌رود و برخی از کارهای او به فیلم نیز تبدیل شده است. جایزه‌ی بزرگ آکادمی فرانسه برای ادبیات در سال 1972، جایزه‌ی معتبر فرانسوی گنکور، برای رمان «خیابان بوتیک‌های تاریک» در سال 1978، جایزه‌ی دل دوکای انستیتوی فرانسه در سال 2010، جایزه‌ی دولت اتریش برای ادبیات اروپا در سال 2012 و جایزه‌ی نوبل ادبیات در سال 2014 از جوایز مهمی هستند که این نویسنده موفق به دریافت آن‌ها شده است.
پاتریک مودیانو در ایران نیز کمابیش شناخته شده‌است و چندین عنوان از آثار او به فارسی ترجمه شده‌اند.

*کتاب:
Un cirque passe(1992)

*در ایران این رمان در سال1393،توسط نشر چشمه و با، ترجمه‌ی نسیم موسوی‌پاک، چاپ و به بازار آمد.

از ایرانصدا بشنوید

این رمان، برجسته و پرکشش، روایت هویت و مناسبات انسان قرن حاضر است؛ انسانی که در روزمرگی‌های زندگی ماسک‌های گوناگونی به چهره دارد و عواطف خود را مدفون کرده است. او تنها به‌دنبال ساختن تصویری ساده از زندگی‌ست که در آن قدرت، سلطه و انحصار خویش را بر حبابی خودساخته بنا نهد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • یک سبک کاملا جدید هست. دقیقا چند روز از زندگی یک نفر و اتفاقات و معماهای اون چند روز. ولی همه معماها حل نمیشه و این سبک یکسری کتابهای جدید هست. من این کتاب رو دوست داشتم
  • بی سروته،مزخرف
  • بسیار عالی
  • آخه این چه داستان بی سرو تهی بود

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا