منو
لورنا دون

لورنا دون

  • 5 قطعه
  • 57 دقیقه مدت کتاب
  • 802 دریافت شده
این داستان قصه‌ی دو عاشق است. جان رید عاشق دختری به نام «لورنا دون» است؛ عشقی که از کودکی در وجودش شعله‌ور شده، اما مشکل بزرگی بر سر راه ازدواجشان وجود دارد... .

درباره‌ی کتاب
«جان راید» در مدرسه‌ا‌ی شبانه‌روزی به تحصیل مشغول است. روزی مستخدمی از خانه می‌‌آید و به او خبر می‌دهد که «دون‌»ها، راهزن‌های شرور و معروف منطقه، پدرش را کشته‌اند. جان تصمیم می‌گیرد که دیر یا زود قاتل پدرش را پیدا کند و بکشد.
روزی جان در حال بالا رفتن از کنار رودخانه‌ای نزدیک به دره‌ی دون‌ها، دختر زیبایی به نام «لورنا دون» را می‌بیند و دل‌‌باخته‌ی او می‌شود، درحالی که او عضو خانواده‌ای است که پدرش را کشته بودند. سال‌ها از پی هم می‌گذرند و جان سعی می‌کند به وی نزدیک شود.

درباره‌ی نویسنده
«ریچارد دادریج بلاک‌مور» در سال 1825 در انگلستان به دنیا آمد. او پسری باهوش و خوش‌فکر و مصمّم بود. پدرش روحانی بود. ریچارد جوان، تحصیلاتش را در دانشگاه آکسفورد در رشته‌ی حقوق به پایان برد و وکیل دادگستری شد. در بیست‌‌‌ونه‌سالگی سرودن شعر را آغاز کرد، اما از اشعارش استقبال نشد. به داستان‌نویسی رو آورد و خوش درخشید. در سال 1864 اوّلین اثرِ مهمّش، یعنی لورنا دون، را نوشت. گرچه داستان‌های زیادی نوشت، اما همه بلک‌مور را با داستانِ لورنا دون می‌شناسند.
ریچارد بلاک‌مور در نوشته‌هایش به مسائل اخلاقی اهمیت زیادی می‌دهد. انسانیت، نیکی، پاکی و دلاوری، از مضامین دل‌‌خواه این نویسنده‌ی بزرگ انگلیسی هستند.
بلاک‌مور سیزده رمان نوشته است. از مهم‌ترین آثارش می‌توان به اینها اشاره کرد: لورنا دون [1869]، کِرادوک نُووِل [1866]، دوشیزه‌ی اِسکِر [1872]، آلیس لورِن [1875] و اسپرینگ هِیوِن [1887].
ریچارد بلاک‌مور، سرانجام در سال 1900، در سن هفتاد و پنج سالگی چشم از جهان فرو بست.

*کتاب:
Lorna Doone
Originally published: 1869
Author: R. D. Blackmore
Genre: Fiction

از ایرانصدا بشنوید

اگر به رمان‌های عاشقانه علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم این کتاب جذاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا