منو
آن شرلی در گرین گیبلز - قسمت 2

آن شرلی در گرین گیبلز - قسمت 2

  • 3 قطعه
  • 42 دقیقه مدت کتاب
  • 3411 دریافت شده
نویسنده: ال.ام.مونتگمری
راوی: مینو جبارزاده
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«آن‌ شرلی» دخترکی کک‌مکی است که موهای سرخی دارد و در یتیم‌خانه بزرگ شده است. او باهوش است، قوه‌ی تخیل بی حدومرزی دارد و با امید و پشتکار و مهربانی‌های ساده‌اش سعی می‌کند زندگی جدیدی را آغاز کند.

درباره‌ی کتاب
در این کتاب، آن شرلی، دختربچه‌‌ی 11ساله، پا به گرین‌ گیبلز می‌گذارد. ماریلا و متیو کاتبرت، خواهر و برادری مزرعه‌دار، صاحب گرین‌ گیبلز محسوب می‌شوند. آنها تصمیم می‌گیرند سرپرستی پسربچه‌‌ی 10–11 ساله‌ای را به عهده بگیرند، اما مأموری که مسئولیت داشته یتیم مورد نظر را از یتیم‌خانه به گرین‌ گیبلز ببرد، به اشتباه دختربچه‌ای به نام «آن شرلی» را (که والدینش را در سه‌ماهگی از دست داده) به گرین گیبلز می‌آورد و آنه در آنجا ماندگار می‌شود و به‌جای کمک به متیو در کشاورزی، در خانه‌داری به ماریلا کمک می‌کند و ماجراهای جذابی به وجود می‌آورد. او دوستی صمیمی به نام «دایانا بری» دارد و اتفاقات گوناگونی موجب جدا شدن این دو دوست می‌شود، ولی آن دو همواره با کمک هم سعی دارند به دوستی‌شان پایبند بمانند.

درباره‌ی نویسنده
«لوسی مود مونتگُمری/ Lucy Maud Montgomery» که عموماً با نام «ال. ام. مونتگمری / L.M. Montgomery» شناخته می‌شود، نویسنده‌ی معروف و خیال‌پرداز کانادایی بود و معمولاً برای نوجوانان شعر و داستان کوتاه می‌نوشت.
مونتگمری در 30نوامبر1874 در کلیفتون (نیو لاندن کنونی) واقع در جزیره‌ی پرنس ادوارد چشم به جهان گشود. او در 21ماهگی مادرش را در اثر بیماری سل از دست داد و پدرش که گرفتار حزن و اندوه مرگ همسر شده بود، حضانت او را به پدربزرگ و مادربزرگ مادری‌اش سپرد و در هفت‌سالگی او را ترک کرد و به پرینس آلبرت رفت.
لوسی در هفت‌‌سالگی به کاوندیش رفت تا با پدربزرگ و مادربزرگش زندگی کند؛ آن‌ها رفتار سختگیرانه‌ای با او داشتند. لوسی باوجودِ داشتنِ خویشاوندانی در آن‌جا، بسیاری از دوران کودکی‌اش را در تنهایی گذراند و همین تنهایی به خلق دوستان و دنیاهای خیالی و ذهنی او و در نهایت تقویت قوه‌ی تخیلش کمک کرد.

*کتاب:
Anne of Green Gables
Originally published: June 1908
Author: Lucy Maud Montgomery
Series: Anne of Green Gables
Subject: Little orphan girl

*انیمه:
Anne of Green Gables
First episode date: January 7, 1979
Final episode date: December 30, 1979
Adapted from: Anne of Green Gables
Writers: Isao Takahata

*فیلم:
Anne of Green Gables
Initial release: December 1, 1985
Director: Kevin Sullivan
Film series: Anne of Green Gables
Adapted from: Anne of Green Gables

*فیلم:
Anne With An E
First episode date: March 19, 2017
Final episode date: November 24, 2019
Theme song: Ahead by a Century
Adapted from: Anne of Green Gables
Awards: Primetime Creative Arts Emmy Award for Outstanding Childrens Program

از ایرانصدا بشنوید

مجموعه کتاب‌های آن شرلی، هشت جلد رمان ادبیات نوجوان نوشته‌‌‌ی «ال. ام. مونتگمری» است که سال‌‌های متمادی، محبوبیت بسیار بالایی نزد مخاطبان داشته. از این مجموعه، یک انیمه‌‌ی بسیار موفق تلویزیونی هم ساخته شده است. پیشنهاد می‌کنیم این کتاب گویای جذاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا