منو
کافه چرا

کافه چرا

  • 5 قطعه
  • 74 دقیقه مدت کتاب
  • 5401 دریافت شده
«جان» مدیر تبلیغاتی پرجنب‌وجوشی است. او روزی در میانه‌ی یکی از سفرهایش در یک کافه کنار جاده، برای استراحت توقف می‌کند، اما این یک کافه‌ی معمولی نیست... .

درباره‌ی کتاب
«کافه‌ چرا» در نگاه اول ممکن است یک رمان کوتاه به نظر برسد، اما پس از اندکی مطالعه‌ مشخص خواهد شد که متن کتاب به‌شدت تمثیلی است. در این کتاب شخصیت اصلی، یعنی جان، درحال رفتن به سفر برای بازیابی توان روحی خود است. بر اثر اتفاقی در بزرگ‌راه مجبور به تغییر مسیر می‌شود. او در ادامه‌، راه خود را گم می‌کند و بعد از ساعت‌ها رانندگی به کافه‌ای در کنار جاده برخورد می‌کند. موقعیت مکانی با توجه به دوربودن از جاده‌ی اصلی و ساختمان‌های مسکونی کمی عجیب است. جان بعد از ورود به کافه با اتفاقاتی کم‌وبیش عجیب روبه‌رو می‌شود. مثلاً فهرست غذایی که عناوینش تغییر می‌کند! در کنار نام غذاها، سه سؤال نوشته شده است: چرا اینجایید؟ آیا از مرگ می‌ترسید؟ آیا احساس رضایت می‌کنید؟
کنجکاوی و تکاپو برای پاسخ به این پرسش‌ها پای خدمتکار زن کافه، یعنی کیسی، و آشپزِ کافه به نام «مایک» را به قصه بازمی‌کند. شخصیت‌هایی که سعی می‌کنند با گفت‌وگو و پرسش از جان او را در کشف معنای زندگی‌اش کمک کنند.
تمام اتفاق‌های داستانی در ذهن شخصیت‌ها و پشت یک میز اتفاق می‌افتد.

درباره‌ی نویسنده
کتاب «کافه چرا» اثر «جان.پ. استرلکی» (John P Strelecky) در سال 2002 با عنوان «The why cafe» در آمریکا منتشر شد. نویسنده‌ی این کتاب زاده‌ی 13سپتامبر1969، نویسنده‌ای آمریکایی است. کتاب‌های او بیش از سه میلیون نسخه‌ فروخته شده و به 33 زبان ترجمه شده‌اند. استرلکی دانش‌‌آموخته‌‌ی رشته‌‌ی مدیریت از دانشگاه نورث وسترن است.
کتاب کافه‌ چرا اولین کتاب استرلکی است که در سال 2002 به چاپ رسید. استرلکی اولین چاپ این کتاب را خودش به چاپ رساند. کتاب موفقیت بسیاری در بیست‌وچهار کشور دنیا کسب کرد و در مدت یک سال بیش از ده‌هزار نسخه از آن به فروش رسید.
این کتاب در کشور‌های اتحادیه‌ی اروپا در ردیف پرفروش‌ترین کتاب سال 2018 برای هفته‌های متوالی قرار داشت. نام اولیه‌ی این کتاب «چرا اینجا هستید؟» بود که در چاپ‌های بعدی به «کافه‌ای به نام چرا» تغییر نام داد.

*کتاب:
The Why Café
Originally published: 2003
Author: John Strelecky
Genre: Self-help book

از ایرانصدا بشنوید

مطالعه‌ی کتاب‌های روان‌شناسی و خودسازی به‌دلیل پیام‌های تکراری و خسته‌کننده‌شان ممکن است به‌تدریج برای مخاطب دشوار و ملال‌آور شود، اما «کافه‌ای به نام چرا» کتابی است که توانسته است تمام این مفاهیم عمیق معناشناسانه را در قالب داستانی تمثیلی و دل‌نشین بیان کند. حتی بدون فصل آخر این کتاب (که در آن نویسنده اقدام به رمزگشایی از مفاهیم کتاب می‌کند) هم مخاطب باهوش می‌تواند ساختار تمثیلی و تشبیهات را در رخدادها و گفت‌وگو‌هایی که در کافه‌ اتفاق می‌افتد درک کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا