منو
دن کیشوت - جلد 3

دن کیشوت - جلد 3

  • 16 قطعه
  • 394 دقیقه مدت کتاب
  • 1560 دریافت شده
«دن کیشوت» داستان شاهزاد‌ه‌ای پنجاه ساله است که عشقش به خواندن روایت‌های پهلوانی، او را سرگشته و شیفته می‌کند تا او هم یکی از پهلوانان محبوب سرزمینش باشد. این نسخه بازنشر سریال دن کیشوت است که پیش از این در ایران صدا منتشر شده بود.


درباره‌ی کتاب
«دن کیشوت» داستان شاهزاد‌ه‌ای پنجاه‌‌‌ساله است که عشقش به خواندن روایت‌های پهلوانی، او را سرگشته و شیفته می‌کند تا او هم یکی از پهلوانان محبوب سرزمینش باشد.
دن کیشوت نجیب‌زاده‌ای است که در دوران شوالیه‌گری که عیّاری و پهلوانی قرون وسطایی دیگر رونقی ندارد، می‌خواهد بساط پهلوانی را عَلم کند. قصد او این است که به اوهام و تخیلات خود صورت واقعی بخشد. منتقدان ادبی دن کیشوت را یکی از نقاط اوج تاریخ ادبیات جهان می‌دانند که بر آثار بعد از خود تاثیر مهم گذاشته است.
می‌توان گفت در قرن چهاردهم این کتاب از پرخواننده‌ترین کتاب‌ها در سراسر جهان بود.
جلد دوم، در ساختار، تفاوت‌هایی با جلد اوّل دارد. جلد ِدوم گفت‌وگومحورتر است، از این‌‌رو نقش راوی یا دانای کل کمتر است، امّا کاملاً محو نمی‌شود. در جلد دوم، برخلاف جلد اوّل، دن کیشوت و سانچو، نقش پررنگ‌تری در حوادث دارند و داستانک‌ها حضور آنها را کم‌رنگ نمی‌کند.

درباره‌ی نویسنده
دن میگل سروانتس Don Miguel Cervantes [1547 ـ 1616]
«میگل سروانتس»، رمان‌نویس، نقاش و نمایش‌نامه‌نویس قرن 16 اسپانیایی است. او درطول زندگی نظامی‌اش در چند جنگ شرکت کرد. حضور در این جنگ‌ها جرقه‌ی اولیه «دن کیشوت» در ذهن سروانتس بود. جلد دوم این کتاب در سال 1625 منتشر شد.
از این اثر برجسته ده‌ها فیلم و سریال ساخته شده است.
از این رمان به ترتیب در سال‌های (1908)،(1923)،(1933)،(1947)،(1955) و ... در فیلم‌های متعددی اقتباس شده است. آخرین اقتباس از این کتاب در سال 2019 با نام (He Dreams of Giants) بود که «لوئیس پپ» آن را کارگردانی کرد.

* کتاب:
Don Quixote (Don Quijote de la Mancha)
Originally published: January 16, 1605
Author: Miguel de Cervantes
Original title: El ingenioso hidalgo don Quixote de la Mancha
Genre: Novel
Language: Early Modern Spanish

* فیلم:
Don Quixote
Initial release: April 9, 2000
Director: Peter Yates
Adapted from: Don Quixote

از ایرانصدا بشنوید

دن کیشوت اگرچه هجویه‌ای برای شوالیه‌ها در قرن هفدهم است، همچنین اثری ممتاز که توانسته با بهره‌گیری جذاب از طنز و هجو و دست‌مایه قرار دادن موضوعی بدیع و بهره‌گیری از ژانر فانتزی به فراتر از مرزهای مکانی و زمانی برود. آیا شما در دوره‌ی خود آدم‌هایی ندیده‌اید که با خیال‌پردازی تقلیدوار یا بهتر است بگوییم دن‌ کیشوت گونه و بدون زحمت، سودای تغییر جهان را دارند؛ چه در قامت انسان معمولی و چه در جایگاه انسانی سیاسی!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا