منو
پدران مهربان ما

پدران مهربان ما

 • 8 قطعه
 • 177 دقیقه مدت کتاب
 • 797 دریافت شده
کتاب «پدران مهربان ما»، نوشته‌ی «اسماعیل شفیعی سروستانی»، یکی از صدها شأن و مقام نبی مکرّم اسلام، محمّدبن عبدالله(ص) و فرزندانشان را شرح و بررسی می‌کند.

در بخشی از کتاب «پدران مهربان ما» می‌خوانیم:
خداوند کریم در مراتب و ساحات مختلف، پدر و مادری برای جملۀ فرزندان قرار داده است. آنان نیز همچون پدر و مادر تنی و جسمی، نسبتی چنین با ما دارند. به‌طور معمول هم گاه ما از معلمان و مربیان، به عنوان پدر معنوی خود یاد می‌کنیم.
در روایات مختلف هم آمده است که انسان دارای دو نوع پدر است: یکی آنکه باعث و منشأ تولد و پیدایش انسان است و دیگری آنکه عهده‌دار تربیت و کمال روحی و معنوی اوست.
از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که فرمودند:
«أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّۀ؛
من و علی دو پدر این امّت هستیم.»
در نهمین روز از ماه صفر، در سال یازدهم هجری، پیامبر اکرم(ص)، بلال حبشی را به سراغ علی(ع) می‌فرستد تا به نزدش بیاید. بلال به سوی خانۀ علی(ع) می‌رود و ایشان را خبر می‌کند. وقتی علی(ع) نزد پیامبر(ص) آمد و نشست، حضرت به ایشان فرمودند:
«إِنَّ جَبْرَئِیلَ أَتَانِی مِنْ عِنْدِاللهِ بِرِسَالَۀ...؛
اکنون جبرئیل نزد من بود و از سوی خداوند نامه‌ای برای من آورد. در این نامه آمده است که من تو را نزد مردم بفرستم تا پیامی را برای مردم بازگو کنی.»
پیامبر(ص) پیام را به علی(ع) می‌گوید تا آن را برای مردم بیان کند.
بلال به همۀ مردم خبر می‌دهد تا در مسجد جمع شوند. علی (ع) وارد مسجد شده و چنانکه پیامبر(ص) فرموده بودند، بر منبر نشسته و می‌فرمایند:
«أَلَا مَنْ عَقَّ وَالِدَیْهِ فَلَعْنَۀُ اللهِ عَلَیْه...؛
آگاه باشید هرکس عاق پدر و مادرش شود، لعنت خدا بر او باد. آگاه باشید هرکس از مولای خود ببُرد (اطاعت نکند)، لعنت خدا بر او باد. بدانید هرکس اجر و مزد کارگری را ندهد، لعنت خدا بر او باد.»
در این هنگام، «عمربن خطاب» از جا برمی‌خیزد و رو به علی(ع) کرده و می‌گوید:
سخنی سربسته آوردی؛ آیا تفسیر و شرحی دارد؟
علی (ع) جواب می‌دهد:
«خدا و رسولش بر تفسیر آن آگاهی بیشتری دارند.»
همگی به سراغ پیامبر(ص) می‌روند تا تفسیر پیام را بشنوند. پیامبر(ص) فرمودند:
«هرکس عاق والدینش شود، لعنت خدا بر او باد! بدانید که من و علی پدران این امّت هستیم. هرکس عاق ما شود، لعنت خدا بر او باد!
دیگر اینکه، هرکس از مولای خود اطاعت نکند، لعنت خدا بر او باد! بدانید که هرکس من مولای او هستم، علی مولای اوست و هرکس از او اطاعت نکند، لعنت خدا بر او باد!
و دیگر اینکه، هرکس اجر کسی را که اجیر کرده، ندهد، لعنت خدا بر او باد! بدانید که خداوند محبت و دوستی خاندانم را مزد رسالت من قرار داده است و هرکس اجر مرا ندهد و با خاندانم مهربان نباشد، لعنت خدا بر او باد!»

*کتاب پدران مهربان ما نوشته اسماعیل شفیعی سروستانی در 128 صفحه به همت انتشارات موعود عصر به چاپ رسیده است.از ایرانصدا بشنوید

این کتاب پنجره‌ای است که ما را به تماشای پدرانی می‌نشاند که هرچه داریم از آنهاست. پدرانی که فراموششان کرده‌ایم و منزوی‌شان ساخته‌ایم، درحالی‌که این پدران دعایمان می‌کنند، روزی رسانمان هستند و زندگی و مرگمان را رقم می‌زنند. آنان که دفتر «رحمت» به نامشان گشوده می‌شود تا برگ‌برگِ حیاتِ مخلوقات خداوندی آکنده از لطف و رأفت ایشان شود، پر و بال بگیرند و در آسمان بی‌کرانه‌ی مهر خداوندگار هستی تا ابد به پرواز درآیند. این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • خیلی عالی متشکرم
 • دلتنگ پدرم هستم چون الان 7 روز هست که بر اثر کرونا فوت کردند خدا خيرتان دهد
  تسلیت ما را بپذیرید روحشون شاد تسلی دلتان ان شالله دعای همه ی شنوندگان عزیز
 • متشکرم که این کتاب را برای ما گویا کردین
 • سلام یا حمید بحق محمد یا عالی بحق علی یا محسن بحق الحسن یا ذالاحسان بحق الحسین
 • سلام یا حمید بحق محمد یا عالی بحق علی یا فاطر بحق فاطمه یا محسن بحق الحسن یا ذالاحسان بحق الحسین علیهم السلام
 • سلام بسیار عالی حضرت پیامبر اکرم و حضرت علی علیه السلام پدران مهربان و رهنمون امت به بهشت هستند

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا