منو
خسرو و شیرین

خسرو و شیرین

  • 6 قطعه
  • 113 دقیقه مدت کتاب
  • 1909 دریافت شده
«خسرو و شیرین» دومین منظومه‌ی نظامی‌ و شناخته‌شده‌ترین اثر او و به باورِ گروهی از سخن‌سنجان شاه‌کارِ نظامی است. نظامی‌ با سرودن این کتاب (پس از مخزن‌الاسرار) راه خود را بازمی‌یابد و شیوه‌ای تازه در سخنوری و بزم‌آرایی پیش می‌گیرد.

هنگامی که سلطان ارسلان سلجوقی از شاعرِ بزرگ دوران، نظامی گنجه‌ای، خواست تا داستانی عاشقانه بسراید، حتی موضوع و شخصیت‌های آن را مشخص نکرد. نظامی هم داستان عشق خسرو و شیرین را انتخاب کرد. می‌گویند این ماجرا واقعی بود و در حوالیِ محل زندگی شاعر اتفاق افتاده بود. نظامی، خودش، داستان این عشق را شیرین‌ترین داستان عاشقانه‌ی دنیا می‌دانست. منظومه‌ی خسرو و شیرین آن‌قدر ماندگار و عمیق است که پس از نظامی، شاعران متعددی این روایت را بازسرایی کرده‌اند.
نظامی تحت تأثیر شاهنامه‌ی فردوسی و منظومه‌ی ویس و رامین فخرالدّین اسعد گرگانی، این منظومه را سرود.
امیرخسرو دهلوی، وحشی بافقی و وصال شیرازی از شاعرانی هستند که پس از نظامی، اشعاری درباره‌ی این داستان سروده‌اند. بسیاری معتقدند نظامی این منظومه را پس از درگذشت همسر محبوبش، آفاق، نوشت.
تاثیر این کتاب در ادبیات جهان تا جایی است که «ساموئل ریچاردسون»، نویسنده‌ی معروف انگلستان در قرن هفدهم، کتاب «پاملا» را با الهام از خسرو و شیرین نظامی نوشت.

از ایرانصدا بشنوید

نظامی هنگام سرودن این منظومه با دقت و حساسیت بسیار بالایی از کلمات و عبارات ناب و هم‌نشینی‌های دل‌چسب آنها استفاده کرده است. او به‌‌واسطه‌ی خلاقیت در ساخت ترکیبات تازه و بدیع، جایگاه ویژه‌ای در ادبیات فارسی دارد. با وجود این، نه‌تنها خواندن، بلکه شنیدن این عبارات و کلمات زیبا، در قالب شعر، بسیار دل‌انگیز و روح‌افزا است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • ⁣با سلام خدمت سروران گرامی و عرض خسته نباشید، خیلی ازین مجموعه لذت بردیم و می خواستم از تمامی عواملی که موجب فراهم اومدن این کار شدند کمال مراتب قدردانی خودم رو برسونم. فقط یک سوالی که داشتم این هست که آیا قرار نیست باقی بند های منظومه خوانش بشوند 😢؟ آخه ادامه داستان و پاسخ ها و اندرز ها و نکات بیان شده خیلی زیبا و جالب توجه هستند و واقعا حیف هست که مغفول مانده بشند.💔😟میخواستم ازتون درخواست داشته باشم که اگر ممکنه ادامه این مجموعه ارزشمند رو هم مد نظر داشته باشید 🙏🙏🌹⁦⁦❤⁩ با تشکر ،ارادتمند
  • ممنون🙏🌹... من هر سه جلد رو گوش کردم.. پس ادامه ش کو؟ چرا نصفه بود؟ 🙁
  • باتشکرازایرانصداوتشکرازاقایسعیدبارانیبااینصداگرمشونلذتبردم
  • ینی چی چه وضعشه هی میزنم فصل ۲ دان سه ولی نمیشه میگه ارتباط قطع شد دوباره امتحان کنید و ... چه وضعشه رسیدگی کنین
  • بسیار زیبا🤗🤗🤗
  • عالی احسنت
  • کاش این داستانها و افسانه ها رو به زبان فارسی روان روایت میکردید یا خیلی عالیتر میشد هر چند بیت که خوانده میشد سپس معنی تحت الفظی کلمات و معانی ابیات رو به زبان محاوره ای روایت میکردید

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا