منو
شهید «اصغر قُجاوند»

شهید «اصغر قُجاوند»

  • 4 قطعه
  • 34 دقیقه مدت کتاب
  • 1037 دریافت شده
شهید «اصغر قُجاوند» فردی متقی و خداترس بود که سنگرها و رزمندگان هنوز نوای جان‌سوز مناجات‌هایش در دل شب های تاریک را به یاد دارند. به مستحبات اهمیت بسیاری می داد و در بیشتر اوقات با وضو بود؛ همواره قرآن می خواند و در معانی آن تفکر می کرد....

شهید «اصغر قُجاوند» در تابستان 1336 در خانواده‌ای روستایی و کشاورز در روستای «بتلیجه» استان اصفهان دیده به جهان گشود. قبل از تولد یک سید روحانی که برای تبلیغ به روستا آمده بود، مادر شهید را از تولدش آگاه کرد و حتی نام «اصغر» را نیز برایش برگزید.
تحصیلات ابتدایی را در همان روستا به پایان رساند؛ درحالیکه هم‌زمان با تحصیل، در کار کشاورزی و دامداری پدرش را یاری می کرد. پس از پایان دوره ابتدایی، به علت فقر موجود در منطقه و نبودن دبیرستان، به ناچار برای تحصیل به تهران رفت و ضمنِ کار به تحصیل در رشته طبیعی ادامه داد. البته دو سال آخر دبیرستان را به طور شبانه گذراند؛ تا اینکه بالاخره در سال 1354 مدرک دیپلم متوسطه را دریافت کرد.
شهید قجاوند در اوایل سال 60 ازدواج کرد؛ در روزهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران. او آموزشهای اطلاعاتی را گذراند و طی سالیان متوالی در جبهه‌های گوناگون نبرد حق علیه باطل، از شمالی ترین ارتفاعات سربه‌فلک کشیده و مظلوم غرب تا دریای خروشان جنوب، تجربیات گران‌بهایی را ذخیره کرد و به کار بست.
شهید اصغر قجاوند در طرح های عملیاتی و تخصصی، در کنار فرماندهان جبهه های نبرد، خالصانه خدمت کرد تا اینکه سرانجام در عملیات وسیع والفجر ده، به علت استشمام گازهای شیمیایی، به فیض شهادت و لقاء الله رسید.

از ایرانصدا بشنوید

تاریخ اسلام سراسر رنگین از خون شهیدانی است که از عزیزترین سرمایه خود، یعنی جانشان، در راه معبود و معشوق حقیقی گذشتند و بر ادعای خود با خونشان مهر تأیید زدند؛ شهیدانی چون شهدای شیمیایی. کتاب گویای «نیمه پنهان ماه» بیانگر بخشی از زندگی شهیدِ «اصغر قُجاوند» است که شنیدنش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا