منو
طهران قدیم

طهران قدیم

  • 15 قطعه
  • 417 دقیقه مدت کتاب
  • 3308 دریافت شده
نویسنده: جعفر شهری
راوی: رامین پورایمان
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
جایگاه این کتاب در مطالعات شهری تهران، بخشی از تاریخ به شمار می‌آید که از دیدگاه افراد متخصص نوشته نشده و نویسنده، هنگام روایت قصه‌هایش به تعریف و شرح تصاویری می‌پردازد که در مطالعه‌ی فضای شهری مکمل دیگر کتاب‌های علمی است.

برای کسانی که روی تهران قدیم و بازشناسی آن مطالعاتی را انجام می‌دهند، این کتاب یکی از مهم‌ترین مراجع محسوب می‌شود. در این کتاب، جعفر شهری با لحنی جالب و به اصطلاح خودمانی به بررسی محلات قدیم تهران، دروازه‌های شهر، ساکنان تهران، صاحبان مشاغل گوناگون، ضرب‌المثل‌های رایج، تکیه‌کلام‌ها، رویدادهای محلی، و آشپزی در تهران قدیم پرداخته است. نویسنده در این کتاب، حال و هوای تاریخی تهران را با جزئیاتش در قرن سیزدهم بیان می‌کند و علت تالیف آن را توجه به عامه مردم، علاقه به توصیف اوضاع و احوال تهران در پیش از پنجاه سال پیش دانسته است.


*«جعفر شهری‌باف»، مشهور به «جعفر شهری» متولد محله‌ی عودلاجان تهران، نویسنده‌ی ایرانی و پژوهنده‌ی تاریخ تهران بود. او در دو مجموعه‌ی «طهران قدیم» (5 جلد) و «تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم» (6 جلد)، حال و هوای تاریخی تهران را با جزئیاتش بیان می‌کند. دیگر اثر او، قند و نمک، مجموعه‌ای از اصطلاحات اصیل تهرانی‌ست که با توضیحات و پیشینه‌ی تاریخی قید شده است.


*طهران قدیم، نویسنده و پژوهشگر: جعفر شهرباف، انتشارات معین.

از ایرانصدا بشنوید

جعفر شهری در این کتاب، از مردم کوچه و بازار که سازندگان حقیقی تاریخ‌اند، سخن می‌گوید. به عبارت دیگر کتاب ارزشمند «طهران قدیم»، شناسنامه‌ی مردم محسوب می‌شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • سلام وقت بخیر ایران صدای عزیز چقدررررررررررررررر زیبا روایت تهران قدیم را با صدای بسیار زیبای استاد رامین پور ایمان به گوش جان ما رساندید بسبار سپاسگزارم که هنرمند و بی نظیر هستید
  • سپاس فراوان از زحمتی که کشیدید.عالی بود.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا