منو
شیرینی‌فروش کوچک - ویژه‌ی روز قدس

شیرینی‌فروش کوچک - ویژه‌ی روز قدس

  • 4 قطعه
  • 28 دقیقه مدت کتاب
  • 797 دریافت شده
نویسنده: غسان کنفانی
راوی: محمدرضا سرشار
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
روای داستان این‌گونه بیان می‌کند: «امروز دوباره اون پسر رو دیدم. پسربچه واکسی که یک‌سال پیش درست همین‌جا دیده بودمش. به یاد بحران فلسطین ده سال پیش افتادم و اینکه منم همین‌جا، همین کارو انجام می‌دادم.»

«رفتم جلو و مثل یه مشتری پامو بالا گذاشتم. ازینکه گفت کفش ارزونی داری، اصلا احساس بدی نداشتم. شروع به صحبت کردیم. گفت یازده ساله که در اقامتگاه با مادرم زندگی می‌کنم و گفت که مدرسه میره. برای پرداخت دست‌مزدش هیجان زیادی داشتم و اینکه بیشتر از دست‌مزدش پول بدم یا... به یاد اون روزای خودم افتادم که وقتی کسی پول بیشتری بهم می داد، احساس حقارت می‌کردم.
روابط من و محمد به این دیدار ختم نشد. روزها بعد وقتی معلم اقامتگاه شدم، سر کلاس من بود. دلم می‌خواست اون هم به روی خودش نیاره که قبلا منو دیده. خیلی زود فهمیدم همه‌شون شبیه حمید هستن و گرفتاری‌های زیادی دارن.
مدتی گذشت و بیشتر با هم آشنا شدیم. حمید خیلی باهوش بود، ولی خیلی کوشا نبود. وقتی علتش رو پرسیدم، گفت که مجبوره تا دیروقت کار کنه و نمی‌تونه تلاش بیشتری بکنه. تصمیم گرفتم کمکش کنم.»

** مختصری درباره نویسنده:
غسان کنفانی، (غَسّان کَنَفانی) (تولد 9 آوریل 1936عکا - مرگ 8 ژوئیهٔ 1972 بیروت) نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور فلسطینی و یکی از اعضای رهبری جبهه مردمی برای آزادی فلسطین بود.
«غسان کنفانی» از نویسندگان توانای حوزه اجتماعی فلسطین و ادبیات داستانی عرب بود که آثار تأثیرگذارش به دور از شعارزدگی، مفاهیم عمیقی را دربارهٔ زندگی بیان می‌کنند.
غسان فائز کنفانی در سال 1936 در خانواده‌ای از طبقه متوسط در عکا متولد شد. او سومین فرزند فائز عبدالرزاق بود که در جنبش ملی علیه اشغال بریتانیا فعالیت داشت. تحصیلات اولیه را در مدرسه فرانسوی زبان میسیونرهای کاتولیک در شهر یافا سپری کرد. به دلیل جنگ عرب‌ها و اسرائیل در سال 1948 غسان به همراه خانواده مجبور به مهاجرت شد و پس از اقامت کوتاهی در لبنان، به سوریه رفتند و در دمشق به عنوان پناهنده فلسطینی سکنی گزیدند. دوره متوسطه را در آنجا سپری کرد. در سال 1952 در رشته ادبیات عرب دانشگاه دمشق ثبت‌نام کرد.
«غسان کنفانی» 8 ژوئیهٔ 1972 در یک حادثه تروریستی موساد، در بیروت، با انفجاری بمبی که در ماشینش قرار داده بودند، به همراه خواهرزاده‌اش ترور شد.

از ایرانصدا بشنوید

«غسان کنفانی» آینه‌دارِ زادگاه، زندگی و زمانه‌ی خویش است. راوی راستینی از آرزوها، عشق‌ها،شادی‌ها،امیدها و غم‌های مردمِ سرزمینش؛ نماد بالنده و نمود پاینده‌ی ادب فلسطین؛ کاتب بلندِ کلمه و کیمیاگر کلام است. او نه‌ فقط در زادگاهش، بلکه در پهنه‌ی ادب جهانی در شمار محبوب‌ترین و مشهورترین نویسندگان عرب‌زبان است. از او کتاب‌ها، نقش‌ها، قصه‌ها، نقدها و نمایش‌نامه‌های بسیاری به یادگار مانده است. بخش عمده‌ای از آثارش تاکنون به بسیاری از زبان‌ها برگردانده شده‌اند. از شما دعوت می‌کنم این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • خیلی قشنگ بود پیشنهاد میکنم حتما گوش کنید.🌹🌹

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا