display result search
منو
سعدا

سعدا

  • 9 قطعه
  • 180 دقیقه مدت کتاب
  • 666 دریافت شده
بعد از بازگشت سیاوش شاهزاده ی پاک و خوش سیمای ایرانی به نزد پدرش کیکاووس می آید. سودابه که زنی جوان و زیباست و نامادری سیاوش به حساب می آید گرفتار عشق سیاوش می شود.

سودابه یا همان سعدا در تلاش است تا با ترفندی سیاوش را به شبستان کاخ بیاورد. اما سیاوش نمی پذیرد تا اینکه سودابه به بهانه ی انتخاب همسر برای آن شاهزاده ی جوان از کیکاووس می خواهد او را به شبستان بفرستد. و کیکاووس نیز سیاوش را اجبار به رفتن می کند. در شبستان سودابه به همراه ندیمه خود سیاوش را از میان هفت در می گذراند و هر هفت در را به روی آن می بندد. و برای برانگیخختن مهر سیاوش قصه ی خود را این گونه بازگو می کند، که او دختر شاه بوده که بعد از نبرد پدر او و
کیکاووس پدرش شکست می خورد، و ناچار می شود دختر خود سودابه را به کاووس ببخشد. رستم که آموزگار سیاوش محسوب می شود به فرمان کاووس جوانی را که عاشق سودابه بوده می کشد تا سودابه نصیب کاووس شود.

*ابوالقاسم فردوسی طوسی (زادهٔ 329 هجری قمری – درگذشتهٔ 416 هجری قمری، در طوس، خراسان)، شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه، حماسهٔ ملی ایران، است. برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اندکه از شهرت جهانی برخوردار است. فردوسی را حکیم سخن و حکیم طوس گویند.

از ایرانصدا بشنوید

فردوسی دهقان و دهقان‌زاده بود. او آغاز زندگی را در روزگار سامانیان و هم‌زمان با جنبش استقلال‌خواهی و هویت‌طلبی در میان ایرانیان سپری کرد. قسمتی از شاهنامه ی فردوسی که مربوط به عشق نا پاک سودابه به سیاوش است، را برای شما عزیران انتخاب کردیم. پیشنهاد می کنیم این داستان را بشنوید چرا که شنیدن شاهنامه به اندازه خواندن آن جذابیت دارد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • درود. زبان از قدردانی زحمات شما قاصراست. خصوصا تشکرقلبی دارم ازعوامل از سی مرغ تاسیمرغ. فقط اگر ترتیبی دهید نسبت به ترتیب قصه های شاهنامه بسیار ممنونم. موفق روزافزون درپناه حق باشید یاعلی.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا