منو
غرب و آخرالزمان

غرب و آخرالزمان

  • 6 قطعه
  • 165 دقیقه مدت کتاب
  • 1479 دریافت شده
«غرب و آخرالزمان» کتابی است که اسماعیل شفیعی سروستانی در آن، به تاثیر نگرش آخرالزمانی غرب در استراتژی‌های‌شان در عصر حاضر می‌پردازد.

اهل فرهنگ و مطالعات فرهنگی، از افول غرب با عنوان پایان تاریخ یاد می‌‌کنند. تردیدی نیست که سروصدای تکنولوژی و ازدحام تمدن امروز غرب و شتاب و ولع ساکنان شرق برای دست‌یابی به تکنولوژی و پیشرفت، مانع از درک کامل این افول و اعتراف به‌سرآمدن این تاریخ است.
به هرحال، پذیرش یا انکار ما هیچ تاثیری در فراز و فرود یک دوره از تاریخ و فرهنگ ندارد؛ گرچه اهل تفکر، برحسب جایگاه و شأنی که دارند، همواره به عنوان ذاکر و متذکر اقوام، عهده‌دار بیان موقعیت و شرایط تاریخی و کشف تکلیف و وظیفه در آن شرایط بوده و هستند.
کتاب غرب و آخرالزمان بیست‌وهشتمین کتاب از مجموعه مطالعات فرهنگی موسسه موعود است که با محوریت سه موضوع نگاشته شده است.
بخش‌های اولیه کتاب ارائه گزیده‌ای از آرا و آثار فرهیختگان غربی در بررسی پایان فرهنگ غربی است. در این قسمت آراء افرادی چون کریستوفر مارلو، گوته، آلدوس هاکسلی، جرج اورول و... را می‌خوانیم.
بخش دیگر این کتاب همان‌طور که اسماعیل شفیعی سروستانی مطرح می‌کند، نشان‌دهنده‌ی میل به بازگشت است که در میان ساکنان غرب وجود دارد. این میل در صورت بنیادگرایی دینی، از دهه‌های اول قرن بیستم میلادی آغاز شده است تا زنگ تاریخی جدید و متفاوتی که به نام دین و خدا رقم می‌خورد، به صدا درآید.
بخش پایانی کتاب نیز به بحث سقوط و افول تاریخ غربی و نگرانی‌ها از این شرایط است. براساس نظر اسماعیل شفیعی سروستانی، این شرایط همچون درد زایمانی است که نوید تاریخی نو را می‌دهد؛ تاریخی که از شرق برمی‌خیزد و مجال را از فانوس بی‌رمق غرب می‌گیرد.

از ایرانصدا بشنوید

مگر اندیشه‌ی بشری انتها دارد که تاریخ غرب انتها داشته باشد؟ آنچه انتها دارد، ایسم‌ها و ایدئولوژی‌های برساخته‌ی ذهن بشر است. غرب همه‌ی ایسم‌ها را تجربه کرده و اکنون به جایی رسیده است که به نیرویی فراانسانی برای طراحی امروز و آینده‌ی خود نیاز دارد... اما آیا قبل از مرگ به آن اعتراف خواهد خواهد کرد؟

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا