display result search
منو
نشان سیمرغ

نشان سیمرغ

  • 5 قطعه
  • 63 دقیقه مدت کتاب
  • 1243 دریافت شده
هدهد پرنده‌ی دانای جنگل، همه‌‎ی پرنده‌ها را به چمن‌زار بزرگ دعوت می‌کند و درباره‌ی سیمرغ با آنها صحبت می‌کند. او می‌گوید که برای رسیدن به سیمرغ باید سفری را آغاز کنند که سختی‌های بسیاری را به همراه دارد.

در این میان برخی از پرندگان به شوق آمده و قبول می‌کنند که همراه او راهی این سفر شوند؛ اما در مسیر سفر گروهی از پرندگان خسته شدند و از ادامه‌ی راه بازماندند و میل به ادامه‌ی راه را از دست دادند. هدهد در فرصتی شبانه حکایت عجیبی از پروانه‌ها و راز روشنایی غریب را برایشان تعریف می‌کند.

* مختصری درباره نویسنده:
فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطّار نیشابوری (540 – 618 هجری قمری) یکی از عارفان، صوفیان و شاعران ایرانی سترگ و بلندنام ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. او در سال 540 هجری برابر با 1146 میلادی در نیشابور زاده شد و در سال 618 هجری به هنگام حملهٔ مغول به قتل رسید. از آثار او می‌توان به الهی‌نامه، مختارنامه، منطق‌الطیر، اسرارنامه، مصیبت‌نامه و تذکره اولیاء اشاره کرد.

***شنونده گرامی، پیشاپیش از کیفیت پایین و اشکالات جزئی برخی از بخش‌های نمایش پوزش می‌طلبیم.

از ایرانصدا بشنوید

در داستان منطق‌الطّیر، گروهی از مرغان برای جستن و یافتن پادشاهشان، سیمرغ، سفری را آغاز می‌کنند. در هر مرحله، گروهی از مرغان از راه بازمی‌مانند و به بهانه‌هایی پا پس‌ می‌کشند، تا اینکه پس از عبور از هفت مرحله، فقط «سی مرغ» باقی می‌مانند و با نگریستن در آینه حق درمی‌یابند که سیمرغ در وجود خود آنهاست. درنهایت با این خودشناسی، مرغان جذب جذبه خداوند می‌شوند و حقیقت را در وجود خویش می‌یابند. این کتاب زیبا را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا