منو
دیوان اشعار پروین اعتصامی

دیوان اشعار پروین اعتصامی

  • 17 قطعه
  • 260 دقیقه مدت کتاب
  • 6667 دریافت شده
نویسنده: پروین اعتصامی
راوی: فاطمه رکنی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
پروین اعتصامی که بیش از 35 سال در جهان نزیست، شاعری است هوشیار، اخلاق گرا، سنت پرست و پندآموز که دربرابر بی‌عدالتی‌های بشری سر برمی‌آورد و می‌کوشد با زبان رمز و تمثیل، اندیشه‌های انسانی خود و درد مردم را بیان کند.

«رخشنده اعتصامی» معروف به «پروین اعتصامی» در 25 اسفند 1285 خورشیدی در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش یوسف اعتصامی آشتیانی (اعتصام الملک) از رجال نامی و نویسندگان و مترجمان مشهور اواخر دورهٔ قاجار بود و در آن زمان ماهنامه ادبی «بهار» را منتشر می کرد. مادرش (اختر فتوحی) فرزند میرزا عبدالحسین، ملقب به مُقدّم العِداله و متخلص به «شوری»، از واپسین شاعران دوره قاجار بود.
پروین تنها دختر خانواده بود و چهار برادر داشت. او در کودکی با خانواده به تهران آمد. از این رو از کودکی با مشروطه خواهان و چهره های فرهنگی آشنا شد و ادبیات را در کنار پدر و از استادانی چون دهخدا و ملک الشعرای بهار آموخت.
در دوران کودکی، زبان های فارسی و عربی را زیر نظر معلمان خصوصی در منزل آموخت. پایان نامهٔ تحصیلی خود را از مدرسهٔ آمریکایی تهران گرفت و در همانجا شروع به تدریس کرد.
در نوزده تیر ماه 1313 با پسرعموی پدرش، فضل الله همایون فال، ازدواج کرد و چهار ماه پس از عقد ازدواج به کرمانشاه، خانه شوهر رفت. رفتارهای پسر عمویش که رئیس شهربانی کرمانشاه بود و اخلاقی نظامی داشت، با روحیات شاعرانه پروین سازگار نبود و پیوند زناشویی آنها بیش از دو و نیم ماه دوام نداشت. پروین پس از جدایی از همسر، مدتی کتابدار کتابخانهٔ دانشسرای عالی بود.
وی از پایه‌گذاران سبک شعر مناظره‌ای بود و در زمان حیاتش مجموعه‌ای از شعرهایش را در قالب‌هایی مانند مناظره، مثنوی، قطعه و قصیده در دیوان اشعار به چاپ رساند.
او قبل از دومین نوبت چاپ دیوان اشعارش، بر اثر بیماری حصبه درگذشت و در حرم فاطمه معصومه(س) در شهر قم به خاک سپرده شد.
جلد دوم اشعار پروین اعتصامی پیشکش به شما علاقمندان شعر و ادب فارسی.

از ایرانصدا بشنوید

پروین از درد مردم زمانه‌اش آگاه بود، اما خفقان اجتماعی او را از صراحت بازمی‌داشت. از این‌رو از تعبیرها، تشبیه‌ها و مناظره‌های خیالی کمک می‌گرفت تا اندیشه‌های اعتراضی‌اش را بیان دارد. جلد دوم دیوان پروین را بشنوید و از شعرهای ساده و زیبای آن لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا