منو
دیوان اشعار پروین اعتصامی

دیوان اشعار پروین اعتصامی

  • 17 قطعه
  • 292 دقیقه مدت کتاب
  • 7310 دریافت شده
نویسنده: پروین اعتصامی
راوی: فاطمه رکنی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
پروین اعتصامی، شاعر نامدار معاصر ایرانی، از شاعران بزرگ زبان فارسی است که با تواناترین شاعران مرد، برابری کرده و به گواهی استادان و سخن شناسان معاصر، گوی سبقت را از آنان ربوده است.

پروین از کودکی با مطالعه آشنا شد. خانواده او اهل مطالعه بودند و پروین مطالب علمی و فرهنگی، به ویژه ادبی را از لابه‌‌لای گفت‌وگوهای آنان درمی‌یافت.
پیش از 11 سالگی با اشعار شاعران بزرگ و نام‌آور زبان فارسی همچون فردوسی، نظامی، مولوی، ناصرخسرو، منوچهری، انوری و فرخی آشنا شده بود و از همان کودکی، به کمک پدرش، وزن شعر و شیوه‌‌های یادگیری آن را تمرین می‌ کرد.
پدر گاهی شعری از شاعران قدیم به او می‌‌داد تا براساس آن، شعر دیگری بسراید یا وزن آن را تغییر دهد، و یا قافیه‌‌های نو برایش پیدا کند، همین تمرین‌ها و تلاش‌‌ها زمینه‌‌ای شد که با ترتیب قرارگیری کلمات و استفاده از آنها آشنا شود و در سرودن شعر تجربه کسب کند.
عمر پروین بسیار کوتاه بود؛ کمتر زنی از میان سخنگویان، اقبالی همچون پروین داشت که در دورانی این چنین کوتاه شهرتی فراگیر داشته باشد.
اینک سومین جلد از دیوان اشعار او را به علاقه‌مندان تقدیم می‌کنیم.

از ایرانصدا بشنوید

پیش از ازدواج پروین اعتصامی، پدرش با چاپ مجموعه اشعار او مخالف بود و این کار را با توجه به اوضاع و فرهنگ آن روزگار، درست نمی‌دانست. او فکر می کرد که دیگران ممکن است چاپ شدن اشعار یک دوشیزه را راهی برای یافتن شوهر به حساب آورند! اما پس از ازدواج پروین و جدایی او از شوهرش، به این کار رضایت داد. نخستین مجموعه شعر پروین، اشعاری بود که او تا پیش از 30 سالگی سروده بود و بیش از 150 قصیده، قطعه، غزل و مثنوی را شامل می‌ شد. مردم استقبال فراوانی از اشعار او کردند؛ به‌گونه‌‌ای که دیوان او در مدتی کوتاه پس از چاپ، دست به دست میان مردم می‌ چرخید و بسیاری باور نمی‌ کردند که آن‌ها را یک زن سروده است. استادان معروف آن زمان، مانند علامه دهخدا و علامه قزوینی، هرکدام مقاله‌‌هایی درباره اشعار او نوشتند و شعر و هنرش را ستودند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا