منو
علی (ع) از زبان علی (ع)

علی (ع) از زبان علی (ع)

  • 7 قطعه
  • 186 دقیقه مدت کتاب
  • 4543 دریافت شده
کتاب علی از زبان علی (ع) برگزیده ای از مهمترین رویداد ها، ناگفته ها و شبهات صدر اسلام و پس از رحلت پیامبر درباره حضرت علی (ع) است که به شکلی داستان گونه به رشته تحریر درآمده و سپس به کتاب گویا تبدیل شده است.

در این جلد از کتاب ماجرای جنگ جمل را واکاوی می کنیم.
این کتاب دقیق‌ترین و خواندنی‌ترین زندگی‌نامه درباره‌ی امیرالمومنین علی (ع) است. نویسندگی این اثر که از منابع دست اول شیعه است، مدت 10 سال زمان برده و با صلابت هرچه تمام‌تر و ایجازی مثال‌زدنی، وقایع مرتبط با عصر و زندگی حضرت علی (ع) را شرح و بررسی می‌کند.
نویسنده در این اثر سعی کرده است که رخ‌دادهای سیاسی و اجتماعی دوره ملتهب امیرالمومنین (ع) را به زبانی ساده و به شیوه روایی، از لحظه ولادت تا شهادت حضرت، شرح دهد.
حجت الاسلام محمدیان در لابه‌لای زندگی حضرت، برخی از مهم‌ترین شبهه‌های زندگی امیرالمومنین (ع)، نظیر انصراف دادن ایشان از جنگ، سکوت تلخ ایشان در مسئله سقیفه و خلافت رسول خدا (ص) یا دلایل پذیرش حکمیت در جنگ صفین را از زبان خود حضرت و به نقل از منابع معتبر بررسی کرده است.
سیر منظم تاریخی و انسجام درونی، خواننده را تا انتها با کتاب همراه می‌کند. متن روان و بیان متفاوت و سبک جدید نگارش زندگی حضرت علی(ع)، کشش داستانی و انسجام و پیوستگی محتوای آن، مخاطب را مجذوب خود می‌کند.
این اثر، باتوجه به اهمیت موضوع‌های مطرح‌شده و نگاه جامعه‌شناختی به وقایع تاریخی عصر حضرت، تاریخ انقضا ندارد و می تواند برای سال‌ها کتاب مرجعی روایی باشد.
این اثر ارزشمند از 10 فصل تشکیل شده است که عبارت‌ند از:
دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت‌ها و دوران شهادت.
در پایان خاطر نشان می‎کنیم در این کتاب اثری از پیچیدگی‌های متون تاریخی دیده نمی‌شود و مهم‌ترین جملات حضرت و تاریخ زندگی مولا (ع) در این اثر جمع شده است.

تذکر: کتاب صوتی پیش رو (علی از زبان علی ) اگر چه از یکی از دقیق ترین و کاملترین آثار در نوع خود انتخاب شده است اما منطقا و از باب معرفت نمی تواند جامع و مانع باشد و این موضوع شامل هر اثر دیگری در این حوزه موضوعی نیز می شود چراکه پرداختن به زندگی ائمه (ع) یا نقلیست یا عقلی و به همین دلیل هیچ کتابی نقطه پایان و فصل الخطاب نیست بلکه سرآغاز مفیدی برای تحقیقات و تفکرات بیشتر برای متفکران، پژوهشگران و محبان است.

از ایرانصدا بشنوید

افرادی هستند که به هر دلیلی، علی (ع) را نشناخته‌اند و یا نخواسته‌اند این مرد بزرگ را بشناسند. با مختصات ما، به‌راحتی این امکان میسر نیست. شنیدن رخ‌دادهای زندگی علی (ع) را پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا