display result search
منو
حضرت یوسف (علیه السلام)

حضرت یوسف (علیه السلام)

  • 6 قطعه
  • 83 دقیقه مدت کتاب
  • 2583 دریافت شده
یوسف (ع) و بنیامین از پسران یعقوب (ع) بودند که مادرشان را در کودکی از دست دادند و به همین سبب پدرشان توجه بیشتری به آنها می‌کرد. این امر حسادت برادران را برانگیخت و موجب شد تا آنها یوسف (ع) را در چاهی انداختند....

... آنها به دروغ گفتند او را گرگ دریده است؛ اما یعقوب این سخن را نپذیرفت و صبر پیشه کرد تا مگر خبری از یوسف به او برسد. این انتظار سال‌ها طول کشید و یوسف در این مدت با راهیابی به دربار عزیز مصر، شکوه بسیاری یافت.
یوسف به سن جوانی رسید و چون بسیار زیبارو بود، زلیخا دل‌باخته‌ی او شد، اما یوسف از او دوری کرد و این امر موجب شد تا زلیخا او را زندانی کند.
سالها به همین منوال گذشت؛ تا اینکه روزی دو نفر از اطرافیان پادشاه را به زندان آوردند. آن دو شبی خوابی دیدند و تعبیر آن را از یوسف جویا شدند. یوسف با توجه به علم الهی که داشت، خواب‌های آنان را به درستی تعبیر کرد. یکی از آنها همان‌طور که یوسف گفته بود، از زندان آزاد شد و دوباره به خدمت پادشاه درآمد.
روزی پادشاه خوابی دید که همه از تعبیر آن عاجر شدند. او یوسف را به آنها معرفی کرد و یوسف با شنیدن خواب پادشاه آن را به‌درستی تعبیر کرد. یوسف پیش‌بینی کرد در مصر هفت سال فراوانی رخ می دهد و بعد از آن هفت سال خشکسالی مصر و شهرهای اطراف را فرامی گیرد. آنها تصمیم گرفتند با درایت یوسف، مقدار بسیاری گندم ذخیره کنند. بعد از فروانی، قحطی همه‌گیر شد و حتی به کنعان نیز رسید.
برادران یوسف تصمیم گرفتند برای گرفتن گندم به مصر بروند. آنها با یوسف دیدار کردند و گندم گرفتند و یوسف به آنها گفت اگر بار دیگر برای دریافت گندم آمدند، باید یازدهمین برادرشان را نیز به همراه بیاورند. بار دیگر برادران به همراه بنیامین راهی مصر شدند. یوسف با دیدن بنیامین خود را به او معرفی کرد و پیمانه‌ای زرین را در بارِ گندم بنیامین گذاشت تا به این بهانه او را نزد خود نگه دارد. کاروان آماده‌ی حرکت به سوی کنعان بود که منادی ندا داد: «بارها بگشایید که شما سارق هستید.»...

*شنوندگان گرامی، به سبب دسترسی نداشتن به قسمت دو از این کتاب شنیدنی، از شما دعوت می‌کنیم تا خلاصه ای از آن را در ابتدای فصل دوم بشنوید.

از ایرانصدا بشنوید

ماجرای حضرت یوسف (ع) یکی از داستان‌های قرآن است که روایتگر آزمایش و امتحان الهی است. در این داستان خیر و شر در مقابل هم قرار می‌گیرند و انسان‌ها ویژگی‌های واقعی خود را بروز می دهند. حسادت یکی از درون‌مایه‌های اصلی این ماجراست که بسیاری را به تباهی می‌کشاند. از شما دعوت می‌کنم شنونده ی این داستان ارزشمند باشید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالیه.ممنون
  • صداگذاریش اصلا خوب نیست
  • سلام نظر من هم مانند دو کاربر پیشین هست صداگذاری مناسب نیست
  • باسلام وخسته نباشید خدمت کارگذاران ایران صدا مخصوصا قسمت کتاب گویا ِمنم نظر کاربر میهمان رو دارم
  • حداقل صدای حضرت یعقوب رو یه صدای خوب میزاشتید نه این صدا که ادم فکر میکنه داره مسخره میکنه.... اینا چیزایی نیست ادم بخواد راجبش نظر بده

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا