display result search
منو
ابله

ابله

  • 16 قطعه
  • 342 دقیقه مدت کتاب
  • 84210 دریافت شده
شاهزاده میشکین که از آخرین بازمانده‌های یک خاندان ورشکسته اشرافی است، از بیماری صرع رنج می برد. پس از چهار سال تلاش برای معالجه از سوئیس به روسیه برمی‌گردد. شاهزاده که به آگلائه علاقه مند است، رسماً از او خواستگاری می کند. اما آگلائه ...

شاهزاده میشکین پس از چهار سال معالجه در مؤسسه درمانی اشنایدر سوئیس، با یک قطار درجه سه، به روسیه برمی‌گردد و بی درنگ به سراغ یکی از اقوام بسیار دورش می‌رود؛ خانم الیزابت پروکوفیونا که همسر یک ژنرال بازنشسته ارتش است. در دفتر کار ژنرال عکس زنی به نام «ناستازی فیلیپونا» وجود دارد. ناستازی که در نوجوانی قربانی هوس‌رانی‌های مردی به نام «ایوانویچ توتسکی» شده بود، اکنون اعتمادش را به همه مردان از دست داده است.
شاهزاده میشکین برای رسیدگی به امور مالی ارثیه‌ به جا مانده از خاله‌اش به مسکو می‌رود. شش ماه پس از این ماجرا، شاهزاده میشکین که حالا دیگر وضع مالی خوبی دارد، در بازگشت از مسکو به سراغ لبدوف می‌رود و در طول گفت‌وگویشان متوجه می‌شود که ناستازی دو بار و آن هم درست هنگام مراسم عقد از دست رگوژین فرار کرده، در حال حاضر تنها زندگی می‌کند.
لبدوف متوجه وضع پریشان شاهزاده شده و به او پیشنهاد می کند که مدتی در منطقه ییلاقی به پابلوفسک استراحت کند. میشکین این پیشنهاد را می‌پذیرد. او که به آگلائه علاقه‌مند است، رسماً از او خواستگاری می کند. اما آگلائه فکر می کند شاهزاده در واقع عاشق ناستازی است و فقط به شرطی ازدواج را می‌پذیرد که این ابراز عضق در حضور ناستازی انجام شود. شاهزاده گرچه عمل به این شرط را برای خودش سخت و دشوار می‌بیند، اما ناگزیر قبول می‌کند. ولی رنجی که در صورت و چشمان ناستازی نقش بسته او را تحت تأثیر قرار می‌دهد و زمانی که باید ناستازی را ترک کند و عشقش خودش را به آگلائه ثابت کند، کنار ناستازی می ماند و به او قول ازدواج می‌دهد.

از ایرانصدا بشنوید

داستان زنانی که رنج عمیق ناشی از رذالت مردان هوس ران و خودخواه بر چهره پردردشان نقش بسته است. زنانی که گرچه ممکن است ازلحاظ اخلاقی سقوط کرده باشند ولی از آنجا که خود در انحطاط اخلاقی خود هیچ نقشی نداشته اند، پاک و مبرّا هستند. شما را دعوت می کنیم تا شنونده نسخه نمایشی این شاهکار ادبیات روسیه و جهان باشید. * از آنجا که این داستان پرده از روابط نا سالم عاطفی که مساله روز جامعه ما نیز هست بر می دارد شنیدن آن برای نوجوانان با همراهی یکی از والدین توصیه می شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا