display result search
منو
ابله

ابله

  • 18 قطعه
  • 342 دقیقه مدت کتاب
  • 35221 دریافت شده
شاهزاده میشکین که از آخرین بازمانده های یک خاندان ورشکسته اشرافی است، از بیماری صرع رنج می برد. پس از چهار سال تلاش برای معالجه از سوئیس به روسیه برمی گردد. شاهزاده که به آگلائه علاقه مند است، رسماً از او خواستگاری می کند. اما آگلائه ...

شاهزاده میشکین که از آخرین بازمانده های یک خاندان ورشکسته اشرافی است، از بیماری صرع رنج می برد. او پس از چهار سال معالجه در مؤسسه درمانی اشنایدر سوئیس، به وسیله قطار درجه سه، به روسیه برمی گردد و یک راست به سراغ یکی از اقوام بسیار دور، خانم الیزابت پروکوفیونا که همسر یک ژنرال بازنشسته ارتش است، می رود و در دفتر کار ژنرال عکس زنی به نام «ناستازی فیلیپونا» را می بیند. ناستازی که در سنین نوجوانی قربانی هوس‌رانی های مردی به نام «ایوانویچ توتسکی» شده بود، اکنون اعتمادش را به همه مردان از دست داده است.
شاهزاده میشکین به مسکو می رود تا به امور اموالی که از خاله مرحومش به ارث برده، رسیدگی کند. شش ماه پس از این ماجرا، شاهزاده میشکین که حالا دیگر وضع مالی خوبی دارد، در بازگشت از مسکو به سراغ لبدوف می رود و در گفت‌وگویی که بین آنها پیش می آید، متوجه می شود ناستازی که دو بار و آن هم درست هنگام مراسم عقد از دست رگوژین فرار کرده، در حال حاضر تنها زندگی می کند.
لبدوف که متوجه وضع پریشان احوال شاهزاده است، به او پیشنهاد می کند که به پابلوفسک که منطقه ای ییلاقی است، برود و برای مدتی در آنجا استراحت کند. میشکین پیشنهاد لبدوف را می پذیرد و به پابلوفسک می رود. او که به آگلائه علاقه مند است، رسماً از او خواستگاری می کند. اما آگلائه فکر می کند شاهزاده در واقع عاشق ناستازی است و فقط به شرطی حاضر می شود با او ازدواج کند که در حضور ناستازی به او ابراز عشق کند. شاهزاده گرچه عمل به این شرط را برای خودش سخت و دشوار می بیند، اما ناگزیر قبول می کند؛ ولی وقتی در کنار ناستازی حاضر می شود تحت تأثیر رنجی که در صورت و چشمان ناستازی نقش بسته است، قرار می گیرد و درست زمانی که باید همراه آگلائه ناستازی را ترک کند و بدین ترتیب عشق خودش را به او ثابت کند، کنار ناستازی می ماند و به او قول ازدواج می دهد.

از ایرانصدا بشنوید

داستان زنانی که رنج عمیق ناشی از رذالت مردان هوس ران و خودخواه بر چهره پردردشان نقش بسته است. زنانی که گرچه ممکن است ازلحاظ اخلاقی سقوط کرده باشند ولی از آنجا که خود در انحطاط اخلاقی خود هیچ نقشی نداشته اند، پاک و مبرّا هستند. شما را دعوت می کنیم تا شنونده نسخه نمایشی این شاهکار ادبیات روسیه و جهان باشید. * از آنجا که این داستان پرده از روابط نا سالم عاطفی که مساله روز جامعه ما نیز هست بر می دارد شنیدن آن برای نوجوانان با همراهی یکی از والدین توصیه می شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا