display result search
منو
لک لک ها بر بام

لک لک ها بر بام

  • 10 قطعه
  • 190 دقیقه مدت کتاب
  • 3368 دریافت شده
در دهکده‌ی شیرا، واقع در هلند، بچه‌های مدرسه دنبال یک چرخ گاری بودند که روی پشت بام مدرسه بگذارند تا لک لک ها بتوانند رویش لانه بسازند. معلم هر دانش‌آموزی را مأمور گشتن قسمتی از بیرون دهکده کرد....

... بچه‌ها همگی به شکل‌های مختلف دنبال چرخ گاری بودند، اما هیچ یک به جز ایلکا عملاً نتوانست چرخی بیابد. چرخ ایلکا هم به زمین افتاد و شکست و شکسته‌های آن در کانال آب فرو رفت. ایلکا و یوهان سعی کردند آن را بیرون بیاورند، اما موفق به این کار نشدند.
آکا نیز چرخی پیدا کرد، اما آن را به مرد دست‌فروشی داد تا او بتواند به گاری‌اش ببندد. مرد دستفروش در عوض آکا را سوار کرد تا به شیرا برگرداند.
از طرف دیگر لینا در کنار سد قایق کهنه‌ای دید که متعلق به دُوای پیر بود. لینا چرخی در آن قایق پیدا کرد، اما نمی‌شد آن را بیرون آورد. در همان حال دوا از راه رسید و با لینا به راه افتاد تا اره و تبر بیاورند و قایق را ببُرند و چرخ را بیرون بکشند. همان موقع یکی از زنان دهکده به نام جانا دوا را دید و گمان کرد که او می‌رود تا پدر مرده‌اش را بیرون بیاورد. پس به دهکده برگشت تا زن‌ها را خبر کند. دوا و لینا مشغول کار شدند. دوا گفت تا دقایقی بعد زن‌های دهکده به اینجا می آیند و حتماً به ما کمک می کنند.

مختصری درباره ی نویسنده:
میندرت دویونگ (4 مارس 1906 - درگذشته 16 ژوئیه 1991) نویسنده آمریکایی کودک و نوجوان، با اصالت هلندی بود. او در سال 1962 برندهٔ جایزه هانس کریستیان آندرسن شد.
دویونگ در روستای ویرام در ایالت فریسلاند در هلند به دنیا آمد. در سال 1914 خانواده‌اش به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند. میندرت در مدرسه راهنمایی کالونیست هلند و کالج کالوین در گرندرپیدز، میشیگان شرکت کرد و وارد دانشگاه شیکاگو شد؛ اما بدون مدرک دانشگاه را ترک کرد.
در دوران رکود بزرگ، شغل‌های گوناگونی داشت و با پیشنهاد یک کتابدار محلی، شروع به نگارش کتاب‌های کودکان کرد. اولین کتابش «غاز بزرگ و اردک سفید کوچک» در سال 1938 منتشر شد. او قبل از پیوستن به تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده آمریکا در جنگ جهانی دوم و خدمت در چین، چندین کتاب دیگر هم نوشت. بعد از جنگ، کار نوشتن را از سر گرفت و چندین سال ساکن مکزیک بود. او بعد از اقامت در کارولینای شمالی، سال‌های آخر عمرش به میشیگان بازگشت.

*این کتاب (چرخ در مدرسه) در سال 1955 نشان ایالات متحده نیوبری را به دست آورد.
درباره ی نشان نیوبری:
نشان جان نیوبری یک جایزه ادبی است که انجمن خدمات کتابخانه کودکان (ALSC)، یک بخش از انجمن کتابخانه های آمریکایی (ALA)، به نویسنده «مهم‌ترین کمک به ادبیات آمریکایی برای کودکان» می‌دهد.
Newbery و نشان Caldecott دو جایزه معتبرِ ادبیات کودکان در ایالات متحده است.

*شنوندگان گرامی، به سبب در دسترس نبودن قسمتی از این کتاب شنیدنی، از شما دعوت می کنیم تا خلاصه ای از آن را در ابتدای فصل چهارم بشنوید.

از ایرانصدا بشنوید

رمان «لک لک ها بر بام» ماجرای یک آرزوی کودکانه را به زیبایی بیان می کند. آرزویی به ظاهر کودکانه که مفاهیمی بلند را به همراه دارد. کودکان در این داستان انسان هایی هستند که برای برگرداندن زندگی به دهکده شان تلاش می کنند. از نگاه آنها آمدن لک لک ها و زندگی این پرندگان در نزدیکی آنها می تواند اتفاقی جذاب و شیرین باشد و شاید تجربه ای خوشایند از رشد و تکاپو که انسان ها را برای ادامه ی زندگی مشتاق تر می کند. آنها سعی می کنند به هر طریقی که شده لانه ای برای لک لک ها آمده کنند و آن را در پشت بام مدرسه قرار دهند. از شما دعوت می کنم ادامه ی این داستان زیبا را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا