display result search
منو
شهید حجت‌الاسلام والمسلمین «سید علی اندرزگو»

شهید حجت‌الاسلام والمسلمین «سید علی اندرزگو»

  • 4 قطعه
  • 29 دقیقه مدت کتاب
  • 721 دریافت شده
شهید «اندرزگو» در نوجوانى و سال هاى شکل گیرى شخصیتش با شهید «نواب صفوى» آشنا شد. منش و شخصیت این روحانى مبارز در ذهن و ضمیر او اثرى ژرف گذاشت و فرایند این تاثیر روحى، آشنایى با تشکیلات فدائیان اسلام و راه مبارزاتى آنها بود....

شهید حجت‌الاسلام والمسلمین «سید علی اندرزگو» در رمضان سال 1316 شمسی، در خیابان شوش تهران در یک خانواده متوسط دیده به جهان گشود. او پس از طی دوران کودکی و در پایان تحصیلات ابتدایی به سبب مشکلات معیشتی، ترک تحصیل کرد و در یک کارگاه نجاری مشغول به کار شد. از آن جایی که به علوم دینی علاقه وافری داشت پس از فراغت از کار روزانه، تا پاسی از شب در مسجد «هرندی» دروس فقه و اصول می خواند. او از بچگی شیفته منبر رفتن و روضه خواندن بود. در منزل ایشان ایام خاصی را جهت سوگواری تعیین می کردند و ایشان همانند یک خطیب بالای منبر می رفت و سپس روضه می خواند. طبق نقل بستگان شهید، او بسیار باهوش و با استعداد بود و سعی می کرد با همه افراد خانواده خوش رفتاری و خوش کرداری پیشه کند. اندرزگو در تمام عمرش حتی یک روز نمازش قضا نشد و از این نظر بسیار به مسائل وظایف دینی و شرعی اهمیت می داد. سید علی اندرزگو از 16 سالگی فعالیت های سیاسی اش را شروع کرد و همواره با جسارت به مبارزه با ظلم پرداخت. شهید اندرزگو در آخرین دیداری که با همسرش داشته به او می گوید: «من می روم و ممکن است دیگر مرا نبینی اما دوست دارم فرزندانم را به گونه ای بزرگ کنی که جز به انجام رسالت و مسئولیت مکتبی به هیچ چیز دیگر فکر نکنند تا شایستگی ادامه راه را پیدا کنند.» اندرزگو این را می گوید و سپس به سوی تقدیر خویش حرکت می کند. شهید اندرزگو به دوستان و همرزمانش بارها گفته بود که من زنده به دست نیروهای دشمن نخواهم افتاد و این چنین هم شد. با حرکتی موجبات تیراندازی مأموران را فراهم کرد و صدها تیر به طرف او شلیک ‌شد. تعداد زیادی گلوله در بدن او نشست و شهید سید علی اندرزگو با تنی خسته از مبارزات دلیرانه در راه اعتلای اسلام با زبان روزه به ملاقات خدای خویش شتافت.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای « نیمه پنهان ماه » این بار بیانگر زندگی شهید حجت‌الاسلام والمسلمین «سید علی اندرزگو» است؛ از شاخص‌ترین مبارزان انقلابی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که تا آخرین قطره خون خود به نهضت و آرمانهاى اسلامى آن وفادار بود. شنیدن این کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا