display result search
منو
شهید سرتیپ خلبان «جواد فکوری»

شهید سرتیپ خلبان «جواد فکوری»

  • 4 قطعه
  • 29 دقیقه مدت کتاب
  • 1079 دریافت شده
سخن شهید فکوری:
«این جنگ پایانش زمانی است که ما به دنیا اثبات کنیم ملتی هستیم که به زانو درنخواهیم آمد و حاضر هستیم بهای این تسلیم نشدن را بپردازیم».

شهید سرتیپ خلبان «جواد فکوری» یکی از بزرگ ترین نظریه‌پردازان ارتش ایران بود که با ابتکار و خودکفایی در نیروی هوایی خدمات ارزنده ای به ارتش ایران و به خصوص نیروی هوایی ارائه کرد. در آخرین روزهای پاییز سال 1359، جنگ، روزهای سخت و بحرانی خود را طی می کرد. دشمن با اتکا به انواع تانک و نفربرهای زرهی، جنایتهای بسیاری کرد و در مسیر حرکت خود هرکه را می دید، به خاک و خون می کشید؛ بیمار، کودک، پیرزن و پیرمرد برایش هیچ فرقی نمی کرد.
در این بین خلبانان شجاع شکاری و خلبان شجاع بالگردهای کبری در اقدامی بی سابقه، به جنگ های انفرادی با تانک ها می پرداختند.
«فکوری» در این فکر بود که اگر جنگ به همین شکل ادامه پیدا کند، باید از تاکتیک ها و روش های جدید برای مقابله استفاده کرد که به وسیله آنها علاوه بر این که دشمن نتواند دست نیروی هوایی را بخواند، تلفات و ضایعات بیشتری نیز به آن وارد شود.
در این هنگام خلبانان شجاع برای منهدم کردن تانک ها و ادوات دشمن از «موشک تاو» استفاده می کردند که به دلیل استفاده زیاد، درحال اتمام بود و همان طور که گفته شد، به دلیل این که ایران در تحریم تسلیحاتی بود، باید برای این مشکل فکری می شد.
جواد فکوری، وزیر دفاع، در جلسه ای با حضور فرماندهان و کارشناسان نظامی و متخصصان و خلبانان، از آنها خواست که هرچه سریع تر طرحی ارائه کنند که بتوان موشک هوا به زمین «ماوریک» را که روی «هواپیماهای اف 4» نصب می شد، روی بالگرد کبری نیز نصب کنند.
بلافاصله کار آغاز شد، ولی این کار بسیار مشکل بود؛ به دلیل این که باید موشکی را که تا آن روز برای هواپیماهای شکاری بود، روی بالگرد نصب کنند و برای این کار باید علاوه بر تغییراتی که در لانچر موشک و سیسم آیرودینامیک بالگرد داده می شد، کنسول کنترل اسلحه، مانیتور، پانل کنترل موشک نیز نصب می شد.
به هرحال کار شبانه روزی روی یک فروند بالگرد کبری آغاز شد و پس از دو ماه کار بی وقفه، اولین نمونه آماده آزمایش شد.
برای آزمایش، بالگرد به منطقه «کوشک نصرت» انتقال پیدا کرد. بالگرد توسط خلبان روشن شد و بعد از مدتی در آسمان جای گرفت. با شمارش خلبان موشک شلیک شد و به هدف برخورد کرد.
نتایج خارج از پیش بینی ها بود. تخریب موشک بعد از برخورد با هدف عالی بود.
فکوری که خود در محل انجام آزمایش حضور داشت، طی سخنانی برای حاضران گفت:
«امروز یکی از روزهای تاریخی و سرنوشت ساز و نقطه عطفی در تاریخ جهاد خودکفایی نیروهای مسلح به شمار می آید.»...

از ایرانصدا بشنوید

«سرتیب شهید جواد فکوری» وزیر دفاع کابینه دکتر «رجایی» که با عملیات‌هایش همواره نقطه عطفی در تاریخ نبردها و جنگ‌های هوایی به شمار می‌آمد، خورشیدی خاک‌نشین و عقابی تیزپرواز در رویارویی با دشمن بعثی بود. شهیدی که سراسر زندگی و عمر پُربرکتش، سرشار از تلاش در راه آزادی‌خواهی بود و با وجود فراهم بودن شرایط‌ خوب زندگی، با پشت پا زدن به ظواهر دنیایی، ابدی شد. شنیدن برگی نفیس، از زندگی پُربار این شهید بزرگوار، خالی از لطف نخواهد بود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا