منو
اَژدَهاک

اَژدَهاک

  • 8 قطعه
  • 174 دقیقه مدت کتاب
  • 17689 دریافت شده
«ضَحاک» از پادشاهان اسطوره‌ای ایرانیان است. نام او در اوستا بصورت «آژی‌داهاکا» آمده است و معنای آن مار اهریمنی ست؛ آژی به معنای مار و داهاکا به معنای آفریده‌ی اهریمن است.

ضَحاک (اوستایی: اَژی دهاکه/AŽI DAHĀKA؛ ارمنی: اَدَهَک/Àdahak)] از پادشاهان اسطوره‌ای ایرانیان است. نام او در اوستا بصورت «آژی‌داهاکا» آمده است و معنای آن مار اهریمنی ست؛ آژی به معنای مار و داهاکا به معنای آفریده‌ی اهریمن. در شاهنامه پسر «مرداس» و فرمان‌روای دشت نیزه‌وران است. او پس از کشتن پدرش بر تخت می‌نشیند. ایرانیان که از ستم‌های «جمشید» پادشاه ایران‌زمین به ستوه آمده بودند، به سراغش رفته و او را به شاهی می‌پذیرند. با بوسه ی ابلیس بر دوش ضحاک دو مار می‌روید. ابلیس به دست‌یاری او آمده و می‌گوید که باید در هر روز مغزِ سرِ دو جوان را به مارها خوراند تا گزندی به او نرسد.
و بدین‌سان روزگار فرمان‌روایی او هزار سال به درازا می‌کشد، تا این‌که آهنگری به نام «کاوه» به پا می‌خیزد، چرم‌پاره ی آهنگری‌اش «درفش کاویانی» را برمی‌افرازد و مردم را به پشتیبانی فریدون و جنگ با ضحاک می‌خواند تا اینکه فریدون ضحاک را در البرزکوه (دماوند) به بند می‌کشد...

از ایرانصدا بشنوید

داستانی زیبا از شاهنامه را با صدای هنرمندان رادیو بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا