display result search
منو
کفترکُش

کفترکُش

  • 7 قطعه
  • 127 دقیقه مدت کتاب
  • 1261 دریافت شده
نویسنده: جری اسپینلی
راوی: فرانک رفیعی طاری
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
در شهری کوچک یک جشنواره سنتی برگزار می شود که در آن کبوتران را هنگام آزادی از قفس با تیر می زنند و به بهترین شکارچی جایزه «کبوتر طلایی» را اهدا می کنند. «پالمر» نوجوانی که با شکار کبوتران مخالف است با کبوتری به نام « نوکی» دوست می شود.

«پالمر» نه ساله است. با «دوروتی» دختر هم سن و سالش دوست است و گروه پسران یعنی«موتو»، «هنری» و «بینز» او را به خاطر این دوستی مسخره و تحقیر می کنند. اما روز تولد پالمر هدایایی به او می دهند و پالمر را عضو گروهشان می کنند. دوروتی دیگر به پالمر اهمیتی نمی دهد و پالمر احساس می کند آماده است تا یکسال دیگر که ده ساله می شود، یک «گردن پیچ» حرفه ای شود. طبق قانون جشن سنتی شهر، فقط پسربچه های ده ساله می توانند پس از مراسم تیراندازی به کبوتران، زمین افتاده ها و زخمی و نیمه جان ها را بردارند و با یک حرکت سریع، گردن آنان را بپیچانند و کارشان را تمام کنند؛ مراسمی که سالانه پنج هزار کبوتر در آن سلاخی می شوند. اما یک روز صبح که پالمر از خواب بیدار می شود، کبوتری را پشت پنجره ی اتاقش می بیند که از او نمی ترسد... آن دو کم کم با هم دوست می شوند و پالمر به خاطر ترس از دوستانش و حفظ جان کبوترش «نوکی»، از او مخفیانه نگهداری می کند تا اینکه....

از ایرانصدا بشنوید

«کفترکش» قصه ای به ظاهر خشن درباره ی خشونت انسان علیه حیوانات است؛ بیانیه ای ادبی در سرزنش رفتارهای غیرانسانی درباره پرندگان. نویسنده به شکل نمادین، یک کودک معصوم را منجی کبوتران می داند؛ یک روح معصوم و پاک که می تواند تنها نجات دهنده روح آدمی از پلیدی ها باشد. نویسنده سنت ها و آیین های کهن را نقد می کند و نشان می دهد نمی توان به صرف کهن بودن خیلی از آداب و مناسک، نقد و اشکالی به آنها وارد نکرد. داستان تقابل خیر و شر وجودی انسان نیز است. بچه ها در این روایت، قربانی آموزش های نادرست والدین اند.کفترکش با عنوان اصلی «غاصب» یکی از پرخواننده ترین رمان های کودک و نوجوان دنیاست. شما نیز اگر آن را نخوانده اید، اینجا نسخه ی گویا و جذاب آن را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

کتاب گویا