منو
طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

  • 8 قطعه
  • 303 دقیقه مدت کتاب
  • 951 دریافت شده
نویسنده:
راوی: رضا خضرایی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب دربرگیرنده‌‌‌ی سلسله‌‌‌جلسات آیت‌الله «سید علی خامنه‌ای» در ماه رمضان سال 1353 در مسجد امام حسن مجتبی (ع) واقع در شهر مشهد است که در آن اصول و پایه‌های فکری اسلام، در خلال آیات قرآن، مطرح شده‌ است.

کتاب «طرح کلی اندیشه‌‌‌ی اسلامی در قرآن» به رمضان سال 1353 شمسی بازمی‌گردد. جلسات آیت‌الله «سید علی خامنه‌ای» در مسجد کرامت مشهد، در اسفند سال 1352، به‌دستور ساواک تعطیل شد. پس از این تعطیلی، وی در جلسات متعددی، سخنرانی‌های دینی و مذهبی را ادامه داد. یکی از این محافل، مسجد امام حسن مجتبی (ع) بود که در آنجا به اقامه‌‌ی نماز جماعت و طرح تازه‌ای برای سخنرانی‌هایش می‌پرداخت و عنوان آن «طرح تبیین رئوس و اصول کلی اندیشه‌‌ی اسلامی با تکیه بر قرآن کریم» بود. در این طرح قرار بود اصول اصلی اعتقادات اسلامی -مستند به آیات قرآن- بررسی و تبیین شود. این مباحث در ماه رمضان سال 1353 شمسی مطرح شد.
مجموعه‌‌ی این مباحث در چند مرحله برای چاپ آماده شد و به انتشار رسید. در ابتدا کتابچه‌ای از خلاصه‌‌ی مباحث در سال 1354 منتشر شد؛ اما صورت کامل و مکتوب همه‌‌ی سخنرانی‌ها مدت‌‌ها پس از انقلاب به چاپ رسید.
البته بخش‌هایی از آن در قالب جزوه‌ها و کتابچه‌هایی در دسترس قرار می‌گرفت. مجموعه‌‌ی سخنرانی‌ها در سال 1392 در قالب کتابی با نام «طرح کلی اندیشه‌‌ی اسلامی در قرآن» منتشر شد. از ویژگی‌‌های این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد:
- از جنس کتاب‌های کلامی نیست که روند اثبات و نفی در پیش گرفته باشد؛ بلکه اصول اصلی اندیشه‌‌‌‌ی اسلامی را از روی آیات قرآن و بر مبنای توضیح مسائل اساسی دین تبیین کرده‌ است.
- نمایی کلی از اندیشه‌‌ی اسلامی به جهانیان ارائه داده است؛ نه فقط مسلمانان، بلکه یکایک انسان‌‌ها؛ چه موحد و چه غیرموحد. هرکس، با هر اندیشه و تفکری، می‌تواند مخاطب این کتاب باشد.
- تعریفی دوباره از دین به مخاطب داده‌ است؛ تعریفی که دین را تنها مجموعه‌ای از اصول فکری یا عملیِ مجزا نمی‌داند؛ بلکه آن را مجموعه‌ای متحد تعریف می‌کند که با نظمی خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند.
- نگاهی کلّی از تفکر توحیدی، با در نظر داشتن شئون مختلف زندگی بشر، ارائه کرده است.
- نگاهی نو به مفاهیم دینی داشته است؛ اگرچه کلمات آن مکرر به گوش شنونده رسیده‌ است، اما ابعادی تازه به آنها بخشیده که در آن روزگار با انتقاد روبه‌رو شد.
- توجه ویژه به درد اصلی جوامع بشری و مسلمان‌ها دارد. وی، حقیقت ایمان را به مخاطبان خود معرفی می‌کند و تشریح می‌کند که این باور آگاهانه و تعهدآور، اگر درست شناخته شود، همچون روحی که جسم را به حرکت درمی‌آورد، عقاید را به صحنه‌‌ی زندگی و اجتماعات بشری وارد کرده و آن‌‌گاه، این ایمان، انسان‌‌ساز و جامعه‌‌ساز خواهد شد.
- وحدت‌آفرین است و مباحث آن برای امت اسلامی ضروری است.
- شیوه‌‌ی تدبر و تعمق در قرآن را به مخاطبان معرفی کرده است.
- توجه خاص به جوانان دارد؛ مخاطب اصلی این جلسات، عموماً قشر جوان هستند.

از ایرانصدا بشنوید

«طرح کلی اندیشه‌‌‌ی اسلامی در قرآن» پنجمین اثر مکتوب آیت‌‌الله «سید علی خامنه‌ای» است که در سال 1354 به چاپ رسید. برخی از روشنگران دینی خواندن این کتاب را به‌‌‌شدت توصیه می‌‌‌کنند. پیشنهاد می‌‌کنیم بشنوید و لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا