منو
زندگی‌نامه بهاءالدین خرمشاهی

زندگی‌نامه بهاءالدین خرمشاهی

  • 8 قطعه
  • 109 دقیقه مدت کتاب
  • 1878 دریافت شده
«بهاءالدین خرمشاهی» (زاده 12 فروردین 1324 در قزوین) نویسنده، مترجم، فیلسوف، روزنامه‌نگار، طنزپرداز، فرهنگ‌نویس، حافظ پژوه، شاعر و استاد دانشگاه است.

پدر و نیاکان او اهل خرمشاه یزد بودند. وی سال‌ها نزد پدرش درس معقول و منقول خواند. در سال 1342 دیپلم طبیعی گرفت و برای ادامه‌ی تحصیل به تهران رفت.
نخست وارد دانشکده‌ی‌ پزشکی شد؛ اما خیلی زود انصراف داد و در امتحان ورودی رشته‌ی ادبیات فارسی شرکت کرد.
در سال 1347 لیسانس ادبیات فارسی گرفت؛ در حالی که محضر استادانی چون «سید جعفر شهیدی»، آیت‌الله «شعرانی»، «پرویز ناتل خانلری» و «ذبیح‌الله صفا» را درک کرده بود.
در سال 1352 از مقطع فوق لیسانس کتاب‌داری فارغ‌التحصیل شد و پس از گذشت یک سال، عضو هیأت علمی مرکز خدمات کتاب‌داری شد.
پس از سپری کردن 10 سال، از کتاب‌داری درآمد و به انجمن فلسفه رفت. وی یکی از ویراستاران ارشد دایرة‌المعارف تشیع است. خرمشاهی در سال 1369 عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی شد.
او بیش از 50 کتاب در قالب تألیف و ترجمه و نزدیک به هزار مقاله در مطبوعات منتشر کرده است. بیشتر شهرت خرمشاهی پژوهش‌های قرآنی، ترجمه‌ی‌ قرآن و کتاب‌هایی است که درباره‌ی حافظ نوشته است. وی بیش از 15 جایزه‌ی‌ علمی دریافت کرده است که چهار جایزه مربوط به کتاب‌هایی است که برگزیده‌ی‌ کتاب سال شده‌اند. خرمشاهی همچنین یک‌بار چهره‌‌ی ماندگار ایران شده است.
از آثار تألیفی خرمشاهی می‌توان به «فرهنگ موضوعی قرآن مجید»، «ذهن و زبان حافظ»، «حافظ‌‌‌‌‌نامه»، «سیر بی‌سلوک»، «چهارده روایت»، «قرآن و قرآن‌پژوهی»، «دایره‌المعارف تشیع»، «کتیبه‌ای بر باد» و «پوزیتیویسم منطقی» اشاره کرد.
خرمشاهی در زمینه‌ی ترجمه هم این آثار را در کارنامه دارد:
«هنری میلر» اثر «جورج ویکس»، «شیطان در بهشت» اثر «هنری میلر»، «علم در تاریخ» اثر «جان برنال»، «هابیل و چند داستان دیگر» اثر «میگل داونامونو»، «عرفان و فلسفه» اثر «استیس»، «درد جاودانگی» اثر «میگل داونامونو»، «علم و دین» اثر «ایان باربور»، «اندیشه سیاسی در اسلام معاصر» اثر «حمید عنایت» ، «دین پژوهی» اثر «میرچا الیاده» و «درآمدی بر تاریخ قرآن» اثر «ریچارد بل».
خرمشاهی نثری شیرین، شیوا، خواندنی و مؤثر دارد و محتوایی غنی را در قالب این نثر نقش می‌ریزد.

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب گویا، شرح زندگی و آثار یکی از برجسته‌ترین مترجمان و نویسندگان معاصر است؛ دانشمندی که در زمینه‌ی قرآن‌پژوهی و حافظ‌شناسی صاحب‌‌سبک است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • ⁣واقعا موسیقی بین داستان آزاردهنده میباشد هم صداش بلنده هم طولانیه شما هم که اصلا توجهی نمیکنید
  • استاد رضوی مثل همیشه با صداتون انسان رو جادو میکنید.ممنون💐💐🌷🌹🌼
  • باسپاس متشکرم
  • استاد خرمشاهی یکی از سرمایه های انسانی ایران هست. از همه شما سپاسگزارم.
  • عالی بود. سپاسگزارم . لذت بردم.

تصاویر

کتاب گویا