display result search
منو
ژان کوچک

ژان کوچک

  • 7 قطعه
  • 120 دقیقه مدت کتاب
  • 6172 دریافت شده
نویسنده: رومن رولان
کارگردان: خسرو فرخزادی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
ژان کریستف(1912-1904) رمانی ست در 10 جلد که نویسنده ی آن صاحب جوایزی چون « فلامین در سال 1905» و « نوبل ادبیات» در سال 1915 است.

سپیده دم دوران کودکی ژان کریستف در یکی از شهرهای کوچک و قدیمی کرانه رودخانه راین می گذرد. ژان کریستف در خانواده ای که همه اهل موسیقی و هنر هستند، متولد می شود. پدربزرگش، ژان میشل، نخستین معلم او در موسیقی است. مادرش نیز زنی ساده و دوست داشتنی است. ژان در 12 سالگی پدرش را از دست می دهد و مجبور به کار کردن می‌شود. از همان دوران، درد تلخ فقر و رنج را می چشد. دنباله زندگی ژان کریستف در دوره نوجوانی در زادگاهش می گذرد تا این که با نخستین دوستش، اوتو و اولین عشقش، مینا، آشنا می شود.
ژان کریستف جوان، نوازنده مخصوص دربار دوک شهر است و با «سابین»، بیوه جوان که زندگی غم انگیزی دارد، آشنا می شود. چندی بعد سابین می‌میرد.
آهنگ های ژان کریستف انقلابی و برخلاف سنت کهنه شهرش است، به این علت با مخالفت شدید روبه رو می شود. در این زمان کریستف به خاطر دفاع از دختری دهاتی، سربازی را می کشد و به پاریس فرار می‌کند.
در بازار میدان پاریس تنها و سرگردان با فقر و گرسنگی دست به گریبان می شود، اما کم کم با محافل هنری پاریس و موسیقی آنجا آشنا می گردد. کریستف با گراتسیا آشنا می شود ولی او را گم می کند.
در خانه یک دوست، کریستف با اولیویه رو به رو می شود. هر دو از ابتدال هنر و تعصب ملی برکنارند. کریستف از طریق اولیویه با مردم حقیقی و ساده فرانسه آشنا می شود. دوستان اولیویه کریستف را برای سرودن شعر تشویق می‌کنند. وی ازدواج می کند، و از ارتش هم جدا می‌شود. انقلابی در فرانسه به وقوع می پیوندد.
پس از گذشت سال‌ها، ژان کریستف دیگر آهنگ‌سازی بزرگ و معروف شده است. زندگیش به تنهایی می گذرد. در این زمان گراتسیا را دوباره می بیند و عشقی عمیق که از سالها پیش بین آنها وجود داشت، دوباره شعله می کشد؛ عشقی افلاطونی. گراتسیا چندی بعد می میرد و کریستف را کاملاً تنها می گذارد ..

* رمان ژان کریستف، در آغاز با نام «آهنگساز» منتشر شد. نخستین جلد آن که در سال 1905 در پاریس توجه ادب‌دوستان را به سوی خود جلب کرد، به قلم موسیقیدان دانشمند و آزادیخواهی به نام «رومن رولان» بود که در «سوربُن» فرانسه به تدریس موسیقی اشتغال داشت و کسی او را به عنوان نویسنده نمی‌شناخت. اما تا سال 1912 که دهمین جلد این شاهکار جاودانه منتشر شد، وی در ردیف یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان قرن بیستم فرانسه قرار گرفت. رومن رولان، سامان‌دهنده شیوه ایده‌آلیسم در داستان‌سرایی است. وی در اثر بزرگ و کم نظیر خود که نامش را «ژان کریستف» گذاشت، کوشیده است بارقه‌ای از تلاش‌ها، شکست‌ها و ناکامی‌های آهنگسازی را به صورت تابلوی نقاشی به تصویر بکشد و همانند یک استاد روان‌شناسی، افکار و تلاطم روحی او را تجزیه و تحلیل کند.

از ایرانصدا بشنوید

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • با سلام رمان جان شیفته اثر این نویسنده را هم بگذارید. ممنون.
  • سلام من تازه اول کتاب رو دارم گوش میدم با این‌که هنوز تموم نشده اما خیلی زیبا است چیزی که ازتون کم نمیاد گوش بدید
  • خب مگ مجبورید!!!!!! اگ نمی تونید و اینقد با اصل کتاب قراره فرق کنه، فایل صوتی ارایه نکنید!
  • این دیگه چی بود 🙄🙄🙄
  • من این کتاب رو خوندم این نمایش با اصل کتاب خیلی متفاوته لطفا این قدر کتابها رو از اصلش دورنکنید
  • حیف که کل کتاب ژان کریستف اجرا نشده است. کاش فرصتی برای این کار فراهم شود. هرچند که جناب فرخزادی درگذشته‌اند.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا