display result search
منو
خاطرات خانه مردگان

خاطرات خانه مردگان

  • 6 قطعه
  • 127 دقیقه مدت کتاب
  • 10690 دریافت شده
خاطرات خانه اموات، اثر داستایوفسکی، به سرگذشت ده ساله الکساندر پتروویچ در زندان با اعمال شاقه اختصاص یافته‌ است. داستایوفسکی در بخشی از این داستان ماجرای محبوبیت خود در زندان سیبری را شرح می‌دهد و...

«الکساندر پتروویچ» یک نجیب‌زاده روسی است که به دلیل حسادت، همسرش را کشته و خود را به پلیس معرفی کرده است. قانون او را به ده سال حبس با اعمال شاقه محکوم کرده است.
او پس از پایان دوره حبس با تدریس خصوصی زبان خود را مشغول می‌کند. مدتی بعد، در اثر بیماری، در تنهایی از دنیا می رود و از او کاغذهایی باقی می‌ماند که حاوی خاطراتش در زندان است...

* «خانه مرده» نوشته داستایوفسکی در سال 1860 در یک مجله منتشر شد. این داستان تصویر زندگی زندانیان یک اردوگاه در سیبری را نشان می‌دهد. این رمان با نام «خاطراتی از خانه مرده‌ها» و «یادداشت‌ها از خانه مرده» (یادداشت های یک خانه مرده) منتشر شده است. این کتاب مجموعه‌ای بی نقص از حقایق، حوادث و بحث‌های فلسفی است. داستایوفسکی خودش نیز چهار سال در چنین اردوگاهی در تبعید بوده است. این تجربه به او اجازه داد تا به خوبی شرایط زندگی زندان و شخصیت‌های زندانی را توصیف کند.

از ایرانصدا بشنوید

خاطرات خانه مردگان یا اموات یکى از آثار بزرگ داستایوفسکى است. برخى آن را شاهکار او مى‌دانند. داستایوفسکى تراژدى حیات بشر را در این کتاب به خوبی نقاشى کرده است. درباره شدت اثرى که مطالعه این کتاب در خواننده برجاى مى‌گذارد ذکر همین موضوع بس که موقعى که امپراتور نیکلا یعنى همان جلاد مؤسس خانه اموات، آن را خواند به گریه افتاد! داستایوفسکى در «خاطرات خانه اموات» یک قسمت از ماجراى محبوس بودن خودش را در زندان سیبرى شرح مى‌دهد. ولى زندانیان دیگر را نیز معرفى کرده و با حکایتی بدیع از سرگذشت غم‌انگیز آن‌ها، پرده از بسیاری از اسرار درونى انسان برمى‌دارد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بسیار عالی👌👌👌
  • داستان قشنگی بود راجع به زندگی محکومین در زندانهای سیبری. به شنیدنش می ارزید. ( ر_ قاین)

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا