منو
آیا آدم مصنوعی‌ ها خواب گوسفند برقی می‌ بینند؟

آیا آدم مصنوعی‌ ها خواب گوسفند برقی می‌ بینند؟

  • 5 قطعه
  • 90 دقیقه مدت کتاب
  • 7496 دریافت شده
نویسنده: فیلیپ ک. دیک
کارگردان: خسرو فرخزادی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
20 سال از همزیستی آدم‌ها با آدم مصنوعی‌ ها می‌گذرد. دگارد، جایزه بگیری است که برای پلیس شهر سانفرانسیسکو کار می‌کند. وظیفه او یافتن و بازنشسته کردن آدم مصنوعی‌ هایی است که غیر قانونی وارد زمین شده‌ اند.

سال 2050 میلادی است. 20 سال است که از همزیستی مسالمت آمیز آدم ها و آدم های مصنوعی می‌ گذرد؛ البته این فقط یک شبه همزیستی است. آدم های مصنوعی فقط حق اقامت در کره مریخ را دارند. این نمایش داستانی از جایزه بگیرهای هزاره سوم است؛ آنها که آدم مصنوعی ها را بازنشسته، یعنی نابود می کنند.
ویو هولدن، هنگام شناسایی گروهی از آدم مصنوعی ها که از مریخ به زمین آمده اند، از پا در می‌ آید و ریگ دگارد، دستیار او، مأمور ادامه و تکمیل این مأموریت می شود.
او با رُزن رَش، رئیس شرکت آدمک های مصنوعی، ملاقات می کند و باخبر می‌شود که یکی از این آدم های مصنوعی به نام لورا لافت که بازیگر تئاتر است، هدف بعدی است.
لورا، دگارد را غافلگیر می‌کند و او را به پلیس خودشان تحویل می‌دهد، اما ریگ دگارد از دیدن تشکیلات پلیسی که برایش ناآشناست متحیر می‌شود. آنها از او آزمایش کمپ (مخصوص شناسایی آدم مصنوعی ها) می‌گیرند؛ چرا که فکر می‌کنند شاید او هم آدم مصنوعی باشد...
این اتفاقات شک او را برمی انگیزد، پس به دنبال پیدا کردن رازهای نامکشوف می‌ رود. آیا آنهایی که دگارد برایش کار می کند آدم‌ اند یا آدم مصنوعی؟ شاید هدف بعدی مرگ، خود او باشد!

* آیا آدم مصنوعی‌ها خواب گوسفند برقی می‌بینند؟ (به انگلیسی: Do Androids Dream of Electric Sheep) نام رمانی علمی تخیلی، نوشته فیلیپ ک. دیک نویسندهٔ آمریکایی است. این داستان به دغدغه‌های روحی روانی مردی به نام ریک دکارد می‌پردازد. داستان روی کره زمین، که پس از آخرین جنگ جهانی گرفتار آلودگی‌های رادیو اکتیو فراوان شده‌است، رخ می‌دهد. بیشتر انسان‌هایی که زنده مانده‌اند، به سوی سیارات دیگر گریخته‌ اند و بازماندگان با مشکلاتی فراوان درگیرند. بحران هویت و تردید در شناخت کار صحیح از مشکلاتی است که ریک دکارت را در این داستان درگیر کرده‌ است.

از ایرانصدا بشنوید

این رمان حداقل دو بار در قالب صوتی منتشر شده است. یک نسخه در سال 1994 منتشر شد و نسخه جدید کتاب صوتی در سال 2007 . در ایران هنرمند خوب رادیو این کتاب را گویا و تقدیم شما کرده اند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • yek mozooe khob ama dastane zaeef az 10.........5 md.art
  • صدای اقای احمد گنجی مبهوت میکنه ادمو بسیار زیبا ،هرنمایشی که جناب اقای احمد گنجی باشد بینظیر است
  • اجرا خیلی عالی بود و اقتباس شنیداری هم خوب بود ولی داستان اصلا جالب نبود
  • داستان جالبی بود اما آخر داستان،به نظر نمی اومد آخرش باشه.
  • داستان خودش متوسطه، اما دقت در جزئیات و طنز خفیفی که داره، خوشایندش کرده صداها هم که عالی
  • عالیه ممنون
  • خیلی عالیه ممنون خداقوت

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا