منو
گزارش اقلیت

گزارش اقلیت

  • 8 قطعه
  • 104 دقیقه مدت کتاب
  • 7227 دریافت شده
نویسنده: فیلیپ ک. دیک
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در سال 2045 در واشینگتون، "جان اندرتون" کارآگاه پلیس در بخش پیش جنایت فعالیت می کند. این بخش که قاتلان را قبل از ارتکاب جرم شناسایی و دستگیر می کند...

کار خود را براساس سه عامل فراشناختی پیش آگاهی انجام می دهد که باعث می شود پیش بینی ها درباره وقایع آینده دقیق و بدون اشتباه انجام شود. وقتی "اندرتون" متوجه می شود که به عنوان قاتل آینده، کسی که اصلا نمی شناسد معرفی شده، مجبور می شود از دست همکاران خود فرار کرده و در عین حال هویت قربانی آینده خود را مشخص کند در حالی که فقط 36 ساعت فرصت دارد...

تاثیر فیلیپ ک. دیک بر جهان ادبیات، حداقل در حیطه‌ی ژانر علمی-تخیلی، بسیار گسترده بوده است. او حضوری موثر در جهان ادبیات و فرهنگ، نه فقط در آمریکا بلکه در سراسر جهان، داشته و آثارش به تعداد زیادی از زبان‌های اروپایی و آسیایی ترجمه و منتشر شده است. بدون شک این شرایط اگر در زمان حیات دیک محقق می‌شد باعث شگفت‌زدگی وی می‌شد چرا که در دو دهه که از مرگ وی گذشته است شهرت و محبوبیتش به طور روزافزون بیشتر شده است.
فیلیپ کیندرد دیک (به انگلیسی: Philip Kindred Dick)، (زاده 16 دسامبر 1928 - درگذشته 2 مارس 1982) نویسنده‌ای آمریکایی است که عمدتاً به خاطر کارهای علمی-تخیلی خود شهرت دارد. او هم تعداد قابل توجهی داستان بلند و هم تعدادی داستان کوتاه دارد که بسیاری از آنها با توجه به اقتباس‌های سینمایی از شهرت قابل توجهی برخوردارند. علاوه بر 44 رمان به چاپ رسیده، وی(تقریباً) 121 داستان کوتاه در کارنامه کاری خود به ثبت رساند.

کی. دیک به نام‌های «ریچارد فیلیپس» (معکوس نام خود) و «جک داولند» هم می‌نوشت.

روایت اکسپرسیونیستی اسپیلبرگ در گزارش‌اقلیت Minority Report؛ تا حد زیادی مشخص می‌کند؛ اعتماد نداشتن شهروندان امریکایی به سیستم؛ به یک اصل بسیار اساسی در حال و آینده تبدیل شده است.
آینده‌ای که در گزارش‌اقلیت وجود دارد روایتی انتزاعی و انزوایی است. در سال 2054 قرار است؛ امیال و خواسته‌های شهروندان توسط دولت و حکومت مرکزی واشنگتن تحت نظر باشد.

این مهم برای تمامی شهروندان یک تجاوز آشکار به حریم خصوصی جلوه‌گری می‌کند. اگرچه استیون اسپیلبرگ با زیرکی داستانک‌های منفعلانه را در برابر این زیاده خواهی دولت مرکزی قرار می‌دهد. اما نتیجه هرچه باشد؛ گزارش اقلیت آینده را تاریک‌تر از زمان کنونی ارائه می دهد. حتی تکیه براینکه روایت استیون اسپیلبرگ در گزارش اقلیت در ژانر علمی-تخیلی قرار می‌گیرد و با زندگی عادی تفاوت دارد نیز نمی تواند این حس را از تماشاگر زائل کند.

از ایرانصدا بشنوید

آینده ای که در گزارش اقلیت وجود دارد آینده انتزاعی و انزوایی است و برای کسانی که شیفته داستان های علمی تخیلی هستند گزارش اقلیت ماجرای جذابی را روایت می کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • آخرش یه جور تموم شد که اصلا نفهمیدم باید ادامه می داشت
  • داستان خوبی بود فکر کنم فیلم ش رو هم دیده باشم ولی داستان جالب بود
  • کیفیت صدا حتی در بالاترین کیفیت دانلود، بسیار پایین بود. چون اصل کتاب رو نخوندم نمی دونم خود کتاب جذاب نبوده و یا سبک روایت باعث شده از جذابیت بیفته. اصلا پیشنهاد نمی دم.
  • فيلمي با همين نام و داستان هم توليد شده.
    با سلام و ادب ممنون می شیم لطفا مشخصات فیلم را هم بفرمایید
  • فیلمی با همین نام و داستان هم تولید شده.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا