display result search
منو
جان گابریل بورکمن

جان گابریل بورکمن

  • 9 قطعه
  • 144 دقیقه مدت کتاب
  • 5094 دریافت شده
نویسنده: هنریک ایبسن
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
بورکمن، رئیس بانک ، 15 سال پیش دست به اختلاس زده و به زندان رفته است. او سالهاست که خانه نشین است، اما هنوز در رویای بازگشت به روزای خوب گذشته به سر می برد.

بورکمن 15 سال پیش دست به اختلاس زده و به زندان رفته است و حال سالهاست مجبور به خانه نشینی شده است.
عشق به قدرت باعث شده بود که او حتی از دلبستگی عمیق خود به اِلا بگذرد و برای به دست آوردن پست ریاست بانک به او پشت کند.
از طرف دیگر همسر او، گونهیلد، درصدد است که فرزندش را که سالها دور از آنها و در خانه خاله اش (الاِ) زندگی کرده است، به فردی مبدل سازد که لکه ننگِ نام پدر را از ذهن کسانی که او را می شناختند، پاک کند.
خاله اِلا، از او می خواهد که ارهات ثروتش را به نام او کند، اما ارهات در این تلاطم روحی و به هم ریختگی فکری خود، تنها یک فکر دارد: زندگی!
او می خواهد زندگی کند؛ آن هم به شیوه خود و بنابراین تصمیم می گیرد با زنی ازدواج کند که بیش از این یک بار ازدواج کرده است....

*هنریک ایبسن در سال 1828 در نروژ به دنیا آمد و 23 می 1906 در زادگاهش، اسلو، چشم از جهان فروبست. او در ابتدای زندگی، به خاطر شغل و جایگاه پدرش، وضعیت مالی خوبی داشت، اما پس از ورشکستگی مالی پدر، خانواده به سمت فقر رفت و همین تغییر شرایط موجب شد ایبسن از کودکی با مفهوم و مشکلات فقر و نوع نگاه افراد ثروتمند آشنا شود. هنر ایبسن ارتقای نثر و نگارش متن نمایشی به سطحی عالی تر است. وی همانند مهندسی است که با ساده کردن و در عین حال قوی تر کردن دیگ بخار، میزان فشار داخل دیگ را افزایش می دهد.
فیلم های اقتباسی از این نمایشنامه محصول سالهای (1978) و (2000) می باشد.

از ایرانصدا بشنوید

جریان عادی نمایشنامه های ایبسن به گونه ای است که درنهایت ما را به شناخت گناهان و خطاهای بزرگ قادر می سازد؛ گناهی که ارتکاب آن اساس زندگی کنونی را به وجود آورده است. در نظر ایبسن، اخلاق بورژوازی چیزی جز صحه گذاری بر گناه نیست. این خواستِ بورژوازی است که آثار گناه را کاملاً بزداید یا آن را پنهان سازد و ایبسن، با سرسختی، با بزک ها و وسایل پوشش اختفایی جهان بورژوازی مبارزه می کند. او نشان می دهد که چه ظلم ها و خشونت هایی به انسان تحمیل شده و از این رو آمال و خواسته های خود را در زندگی از دست داده است، اما بی عدالتی هایی که انسان بر خود و دیگران روا داشته است، بدون مکافات نمی ماند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالی بود .اجراها عالی بودن. خانم ثریا قاسمی خیلی دوست داشتنی هستند .با سپاس فراوان از زحماتتون مینا
  • فضای خیلی سردی داره. اجرا عالی و مثل تاتر هست. ممنون ایرانصدا
  • امیدوارم تمام آثار ایبسن کبیر در این قالب ساخته شود‌.
  • نقد ابتدایی کتاب بسیار جالب بود، کاش در مورد سایر آثار هم انجام شود، ضمناً تلفظ صحیح نروژی عنوان اثر: جان گابریل بورکمان است.
  • ای کاش همه ی کتابها نقد داشته باشن 😣
  • واقعا شاهکار به این میگن من که بی نهایت لذت بردم. قسمت نقد کتاب هم خیلی خوب بود ای کاش همه کتاب ها نقد داشته باشن.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا