display result search
منو
پرواز در اوج

پرواز در اوج

  • 9 قطعه
  • 142 دقیقه مدت کتاب
  • 4147 دریافت شده
نویسنده: هنریک ایبسن
کارگردان: اکبر زنجان پور
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
استادی به نام هالوارد سولنس که سازنده برج و کلیساست و در دوران فعالیت حرفه ای خود معماری موفق بوده، از حرکت و فعالیت سریع و رو به گسترش جوانان به شدت واهمه دارد و از اینکه روزی او را کنار بزنند، بسیار نگران است و برای همین...

هالوارد سولنس که در حال حاضر معمار بسیار موفقی است، سال‌ها پیش شاگرد "نات برویک" بوده و معماری را از او یاد گرفته است، اما در حال حاضر هم نات برویک و هم پسرش راگنر و نامزد او برای آقای سولنس کار می کنند.
سولنس که برای اجرای پروژه هایش به این سه نفر احتیاج دارد، هرکاری می کند تا جلوی پیشرفت آنها را بگیرد تا آنها نتوانند مستقل کار کنند و از او جدا شوند. در این میان دختری به نام هیلدا که 10 سال پیس سولنس را در شهر خودشان دیده بود، به نزد سولنس می آید و با او و همسرش ملاقات می کند. در خانه ی سولنس هیلدا متوجه می شود که این خانه دارای سه اتاق خواب برای بچه هاست؛ در حالیکه سولنس هرگز فرزندی نداشته است و ...

* نمایش (The Master Builder) اولین اثر ایبسن بود که پس از بازگشت به نروژ از اروپا در ژوئیه 1891 نوشت.
این نمایشنامه روانشناسی اولین بار در سال 1892 اجرا شد و یکی از بزرگترین آثار نمادین و نثر سینمایی بزرگ نروژی است. درام به بررسی ناامنی معمار پیر، هالوارد سولنسHalvard) (Solness می پردازد، که مظنون است که توانایی های خلاقانه وی با سن کاهش می یابد. او در پی درگیری با هیلدا و... مشتاق در عظمت خود - توانایی هدف را پیدا می کند، اما ارتباط آنها منجر به درگیری میان اسطوره قهرمانانه و واقعیت پیچیده می شود.
در میان اصلی ترین آثار ایبسن این نمایشنامه با استقبال گسترده ای توسط دانشجویان درام و ادبیات و همچنین خوانندگان دیگر قرار گرفت. این نمایش مخاطبان را به بررسی اندیشه های نیازهای هنرمند در رابطه با جامعه و محدودیت های دستاوردهای هنری وا می دارد.
فیلم:
A Master Builder(2013)

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب نمایشنامه ای پیچیده و رمزآلود است که صدها سوال مطرح می کند و از ما می خواهد که به آنها پاسخ دهیم . این کتاب درباره استادی است که برج و کلیسا می سازد و در دوران فعالیت حرفه ای خود معماری موفق بوده است اما استاد از حرکت و فعالیت سریع و رو به گسترش جوانان به شدت دچار واهمه می شود و از اینکه روزی او را کنار بزنند، بسیار نگران است بنابراین سعی می کند دستیارش را به نوعی کنار خود نگه دارد و از رشد او جلوگیری کند . هنریک ایبسن در این نمایش‌نامه نشان می‌دهد که چگونه نبوغ و قدرت غیرعادی ممکن است برای شخص و نزدیکانش خطرناک باشد .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • صدای ظبط شده خیلی زیر و تیز است و به همین دلیل فریادها و صداهای بلند بسیار آزاردهنده و گوش‌خراش است.
  • سلام با تشکر از ایران صدا در این داستان هنرپیشه ها چنان فریادهای بلند و بی ربطی می کشند که لذت شنیدن داستان تحت الشعاع قرار می گیرد.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا