منو
حلقه گمشده

حلقه گمشده

 • 7 قطعه
 • 119 دقیقه مدت کتاب
 • 13069 دریافت شده
نویسنده: آرتور کانن دویل
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
جان فریر برای به دست آوردن طلا همراه خانواده اش و گروهی دیگر وارد کالیفرنیا می شود، اما جز صحرا چیزی پیدا نیست. تشنگی و گرسنگی باعث مرگ همراهان جان ازجمله همسرش می‌شود. جان برای نجات دخترش (یوت) او را به دوش می گیرد و راهی صحرا می شود.

جان و دخترش (یوت) به طرز معجزه آسایی توسط یک گروه کولی نجات پیدا می‌کنند. شرط کولی‌ها این است که جان هیچ وقت از قانون آنها سرپیچی نکند. او این شرایط را قبول می‌کند، چون در لحظات آخر زندگی‌اش جز این چاره ای ندارد.
جان همراه کولی‌ها دهکده‌ای را پایه‌گذاری می کنند. شورای کولی‌ها قطعه زمینی را به جان می دهند که روی آن کار کند و با تلاش و کوشش جان، مزرعه‌ی گندم به ثمر می نشیند.
همسایه‌های حسود که این وضع را می بینند، جک جفرسون را به مزرعه‌ی جان می فرستند. جان که درباره تصاحب زمین و ثروت همسایه مجاورش شنیده، می‌فهمد که این کار اعضای شورای چهارنفره بوده است. بنابراین جان خودش را آماده‌ی مقابله با آنها می‌کند که بتواند زودتر پول زمین را پس بدهد تا این شورا دست از سر او و دخترش بردارند.
12 سال بعد، وقتی یوت 17 ساله می‌شود، با برایان (معدنچی جوان) پسر یکی از دوستان صمیمی پدرش آشنا می شود و به او دل می‌بندد. وقتی برایان، یوت را از جان خواستگای می کند، جان با اینکه حاضر نیست دخترش از او جدا شود، با ازدواج او و برایان موافقت می کند تا به این ترتیب دخترش را از فضای رعب‌آور دهکده نجات دهد.
ازطرفی، رئیس شورای دهکده برای خواستگاری از یوت به خانه‌ی جان می رود. جان که می داند یوت به برایان علاقه‌مند است، حاضر نیست دخترش را به هیچ کدام از اهالی دهکده بدهد. او این موضوع را فاش نمی کند و برای تصمیم‌گیری از رئیس شورا مهلت می‌خواهد.
روز بعد از طرف شورا دو مرد جوان که هر دو از پسران اعضای شورای دهکده اند، برای خواستگاری یوت به خانه ی جان می روند. جان که سماجت این دو نفر را می‌بیند، با اسلحه آنها را بیرون می کند و این مردان انتقام جو، هر روز مهلتی را که شورا به جان داده، به او یادآوری می کنند.
دو روز قبل از پایان مهلت مقرر، برایان مخفیانه به دهکده برمی گردد و جان و یوت را با خود به کوهستان فراری می دهد. برایان روزی که برای شکار به کوهستان می رود، وقتی برمی‌گردد می فهمد که گروهِ تعقیب، جان را کشتند و یوت را با خودشان بردند.
برایان به دهکده برمی گردد و متوجه می شود که جوزف جفرسون اموال جان را مصادره و با یوت ازدواج کرده است. یوت از غصه ‌ی مرگ پدرش می‌میرد و برایان قسم می خورد که انتقام مرگ جان و دخترش را از جوزف بگیرد...
****
«حلقه گم شده» با نگاهی به داستانی کوتاه اثر آرتور کانن دویل تهیه و تولید شده است.
****
آرتور کونن دویل، پزشک و نویسندهٔ اسکاتلندی، در 22 می سال 1859 میلادی در ادینبورگ چشم به جهان گشود. پدر وی به‌شدت به مشروبات الکلی اعتیاد داشت و در نهایت، به خاطر حمله‌های ناشی از بیماری صرع به آسایشگاه منتقل شد. او فردی جدا از خانواده بود که هیچ تلاشی برای تربیت فرزندان خود نکرد. آرتور تا سن نه سالگی در گروه مذهبی مدرسه مشغول فعالیت بود. از سال 1876 تا 1881 در دانشگاه ادینبورگ در رشته پزشکی تحصیل کرد. مدتی به عنوان پزشک یک کشتی در سفرهایی به غرب آفریقا کار می‌کرد و بالاخره در سال 1885 مدرک دکترای خود را از دانشگاه اخذ کرد. درکنار طبابت، برای روزنامه‌ها مطالب ادبی و مقاله می‌نوشت. بین سال‌های 1890 تا 1893 سری کتاب‌های شِرلوک هولمز و دکتر واتسن او چاپ شد. سال‌های 1893 در معمای آخر، شرلوک هلمز توسط دکتر موریاتی کشته شد، اما کونن دویل دوباره شخصیت محبوبش یعنی هولمز را زنده کرد و آثار ماندگار دیگری از بازگشت شرلوک هولمز به جای گذاشت. 9 سال بعد در سال 1902 شاهکار خود یعنی «سگ شکاری باسکِرویل» را نوشت.
کانن دویل نویسندهٔ پرکاری بود و آثار زیادی دارد. علاوه بر کتاب‌های شرلوک هولمز، تعداد قابل توجهی رمان تاریخی، کتاب تاریخ، از جمله کتاب مفصلی دربارهٔ بوئرهای آفریقای جنوبی و نیز کتابی دربارهٔ احضار ارواح (که در اواخر عمر، سخت بدان معتقد شده بود) نوشته است. او در هفتم جولای سال 1930 میلادی درگذشت.

از ایرانصدا بشنوید

آرتور کانن دویل، پزشک و نویسندهٔ اسکاتلندی است. درمیان آثار متعددی که کانن دویل نوشته است، داستان های شرلوک هلمز، کارآگاه خصوصی بسیار زیرک، از شهرتی بسیار برخوردارند... درواقع شهرت این شخصیت داستانی به مراتب از شهرت نویسنده اش فراتر رفت و این مسئله موجب شد سریال ها و فیلم‌های متعددی برمبنای ماجراهای شرلوک هلمز ساخته شود. حلقه گمشده، یکی از این ماجراهاست. از شما دعوت می کنم این داستان جذاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • لطفا از داستان های شرلوک هلمز بیشتر بزارید
 • هلمز که قاتل رو گم کرده بود،چجور دوبار پیداش کرد که پسرک رو دنبالش فرستاد؟؟؟
 • از نظر جنایی داستان جالبی بود ولی شیرازه اصلی داستان خیلی زود از هم پاشید و تناقض زیادی باهم داشت (یکباره از دوره بیابان گردی به تمدن جدید و پزشکی قانونی منتقل شد که جالب نبود)
 • خیلی عالیه 👍👍👍😘
 • خیلی جذاب خیلی قشنگ ، حتماً گوش کنید
 • شرلوک هلمز...
 • لطفا سری کتابهای شرلوک هلمز رو بیشتر قرار بدهید ممنون از زحماتتون
 • عالی بود حتما گوش کنید (ر_قاین)
 • اگر در دنیا فقط یک سری کتاب ها مفید باشند ، آنها قطعا کتاب های ماجرا های شرلوک هلمز خواهند بود

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا