منو
ماجراهای شرلوک هولمز: این داستان هویت

ماجراهای شرلوک هولمز: این داستان هویت

  • 2 قطعه
  • 46 دقیقه مدت کتاب
  • 2537 دریافت شده
نویسنده: آرتور کانن دویل
کارگردان: ایوب آقاخانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
دختر جوانی با مراجعه به شرلوک هولمز می‌گوید نامزدش در روز ازدواج ناپدید شده‌است.

دوشیزه «ماری ساندرلند» که با مادر و ناپدری‌‌اش زندگی می‌کند، از طرف عمویش اوراق بهاداری به ارزش 2500 پوند انگلیس برایش به ارث گذاشته شده‌، ولی او تا پیش ازدواج اجازه دارد که فقط 100 پوند در سال از این ارث را بردارد که آن را هم به پدرخوانده و مادرش می‌‌دهد.
شرلوک هولمز در پی مشاوره خواستن دختر از او، سرانجام همه‌‌چیز را درمی‌یابد، ولی از آن‌جا که می‌داند دختر واقعیت ماجرا را باور نخواهد کرد، به او چیزی نمی‌گوید... .

درباره‌‌‌ی نویسنده
سِر آرتور ایگناتیوس کانن دویل، (زاده 22 مه 1859 - درگذشته 7 ژوئیه 1930)، نویسنده، پدیدآور و پزشک اسکاتلندی بود. وی آوازه‌ی خود را مدیون خلق شخصیت شرلوک هولمز، کارآگاه خصوصی، است. آرتور تا نه‌سالگی در گروه مذهبی مدرسه مشغول فعالیت بود. از سال 1876 تا 1881 در دانشگاه ادینبرو در رشته‌ی پزشکی تحصیل کرد. مدتی به‌عنوان پزشک یک کشتی در سفرهایی به غرب آفریقا کار کرد و سرانجام در سال 1885 مدرک دکترای خود را از دانشگاه دریافت کرد.
او در کنار پزشکی، برای روزنامه‌ها مطالب ادبی و مقاله و نیز کتاب‌ می‌نوشت. جاودان‌ترین کتاب او داستان‌های شرلوک هولمز است که اکنون بیش از خودش شناخته شده‌‌است. در ابتدا خوانندگان زیادی حاضر نبودند برای خواندن چنین داستانی پول خرج کنند و کتاب بخرند، به همین دلیل او برای چاپ کتاب «اتود در قرمز لاکی» مجبور شد به مجلاتی روی آورد که داستان‌های مختلف و کم‌فروش را در کاغذهای ارزان‌قیمت چاپ می‌کردند، اما رفته‌رفته بر محبوبیت داستان‌های شرلوک هولمز افزوده و داستان‌های شرلوک تبدیل به کتاب شد. شاید حتی خود آرتور کانن دویل هم تصور نمی‌کرد که رمان‌هایش درباره‌ی یک کارآگاه عجیب و باهوش چنین جاودانه شوند.
بین سال‌های 1890 تا 1893 سری کتاب‌های شرلوک هولمز و دکتر واتسن او چاپ شدند. سال‌های 1893 در معمای آخر شرلوک هولمز توسط دکتر موریاتی کشته شد، اما کانن دویل دوباره شخصیت محبوبش، یعنی هولمز، را زنده کرد و آثار ماندگار دیگری از بازگشت شرلوک هولمز به جای گذاشت.
9 سال بعد در سال 1902 شاهکار خود، یعنی سگ شکاری باسکِرویل، را نوشت. کانن دویل نویسنده‌ی پرکاری بود و آثار زیادی دارد. علاوه بر کتاب‌های شرلوک هولمز، تعداد بسیاری رمان و کتاب تاریخی، ازجمله کتاب مفصلی درباره‌ی بوئرهای آفریقای جنوبی و نیز کتابی درباره‌ی احضار ارواح (که در اواخر عمر سخت بدان معتقد شده بود) نوشته‌‌است.

از ایرانصدا بشنوید

شرلوک هولمز، با تیزبینی و شم کارآگاهی قوی خود، زودتر از دیگران به قلب معماهای جنایی می‌رسد و دکتر واتسون، پزشک بازنشسته‌ی ارتش، بهترین یار و یاور هولمز در این ماجراهاست. این دو همراه هم و با حل معماهای پیچیده و مبهم جنایی و سپردن جنایت‌کاران به دست عدالت، به نسل‌های مختلف مخاطبان این داستان‌ها لذت می‌بخشند... اگر به شنیدن ماجراهای پلیسی علاقه‌‌مندید، از شما دعوت می‌کنم شنونده‌‌‌ی این داستان باشید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • ‌سلام، ممنون و با عرض خسته نباشید لطفا داستانهای بیشتر از شرلوک بذارین‌ با تشکر
  • سلام و عرض خسته نباشید به عوامل ایرانصدا... لطفا از شرلوک هولمز داستان‌های بیشتری بزارید من عاشقشم با تشکر
  • خیلی تابلو بود 🤭من همون اول فهمیدم قضیه چیه.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا