display result search
منو
کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد

کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد

  • 7 قطعه
  • 128 دقیقه مدت کتاب
  • 5575 دریافت شده
سرهنگ بازنشسته ی ارتش، یک عمر در انتظار جواب نامه‌اش، هر جمعه به اداره پست می رود، شاید جوابی برای درخواست بازنشستگی اش دریافت کند.

پدر آگوستینا که سرهنگ بازنشسته است و در جنگ رشادت‌ها کرده، 40 سال پیش نامش در گروه ارتشی‌ها برای بازنشستگی ثبت شده است.
او در کنار همسرش در شرایط بسیار بدی در فقر زندگی می کنند. سرهنگ خروس جنگی پسرش آگوستینا را در خانه نگه داشته است و از آن مراقبت می کند. اگر چه خود غذای کافی برای سیر کردن شکم شان ندارند، غذای خروس را تهیه می کنند.
آنها شروع به فروختن لوازم شخصی شان می کنند؛ چیزهایی مانند حلقه‌ی ازدواج، ساعت و ...
اکنون 15 سال است که سرهنگ هر جمعه به پست می‌رود، کیسه نامه ها را بررسی می کند اما هنوز نامه ای برای بازنشستگی اش نرسیده و او هربار دست خالی به خانه بر می‌گردد.
همسرش تمایل دارد خروس را که نشان از مرگ پسر دارد، بفروشند تا به نوایی برسند؛ اما سرهنگ و هم قطاران پسرش راضی نیستند و روی خروس شرط بندی کرده اند.
سرهنگ تصمیم می‌گیرد نزد وکیلش برود و جریان پرونده بازنشستگی‌اش را لغو کند. او، خود، نامه‌ای به وزارت جنگ می‌نویسد و شرایطش را شرح می‌دهد، اما باز هم خبری نمی‌شود. حالا خروس و مسابقه خروس‌های جنگی تنها راه و انتقامی است که می‌شود از مرگ پسر گرفت.

* «کسی به سرهنگ نامه نمی‌نویسد» عنوان کتابی از گابریل گارسیا مارکز است. او این کتاب را در 1957 در پاریس نوشت؛ در حالی که به لحاظ مالی در شرایط بدی قرار داشت. این اثر در 1961 میلادی منتشر شد. این رمان کوتاه داستان انتظار افراد برای ایجاد تغییری نومیدانه در زندگی آنهاست.

از ایرانصدا بشنوید

این رمان، داستان انتظار افراد برای ایجاد تغییری نومیدانه در زندگی است. مارکز شخصیت سرهنگ این رمان را از سرگذشت پدربزرگش که از سرهنگ‌های درگیر در جنگ‌های داخلی کلمبیا بود، الگو برداری کرده‌است و در آن به زیبایی و هنرمندانه روزهای دشوار انتظار برای بهبود اوضاع را روایت می کند. گارسیا مارکز این اثر را بهترین کتاب خود می دانست.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بازی اکبر زنجان‌پور واقعاً بی‌نظیر است، کلاس درس است. کاش بیشتر در رادیوی مظلوم کار می‌کردند. نظیر چنین بازی را کم‌تر شنیده‌ام.
  • به نظرم خیلی گنگ بود. خیلی خوب اجرا شده بود اما اینکه واقعا آخرش چی شد رو نفهمیدم

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا