منو
استخوان مردگان را شخم بزن

استخوان مردگان را شخم بزن

  • 8 قطعه
  • 178 دقیقه مدت کتاب
  • 2027 دریافت شده
«استخوان مردگان را شخم بزن» با نام‌های دیگری نیز چاپ شده‌ است، ازجمله: گاوآهن خود را روی استخوان‌های مرده بکش، با گاوآهن استخوان مردگان را شخم بزن، بر استخوان‌های مردگان و ... .

از ایرانصدا بشنوید

درباره‌ی کتاب
«یانینا دوشِئیکو» زنی میان‌سال، عجیب و غریب با رفتاری دافعه‌برانگیز است که زندگی خود را در جزیره‌ای واقع در غرب لهستان سپری می‌کند. مطالعه‌ی آثار ویلیام بلیک، طالع‌بینی در سایه‌ی اخترشناسی و سیاحت در طبیعت بکر، اصلی‌ترین علایق این زن نیمه‌دیوانه را تشکیل می‌دهند. ماجراهای هول‌انگیزِ زندگیِ این شخصیت جذاب و مرموز هنگامی آغاز می‌شود که روزی با جنازه‌ی یکی از همسایگان خویش، موسوم به «پاگنده»، روبه‌رو می‌شود.

درباره‌ی نویسنده
اولگا ناووا توکارچوک (Olga Nawoja Tokarczuk) نویسنده، شاعر، فیلم‌نامه‌نویس و روان‌شناس اهل لهستان است که جایزه‌ی نوبل ادبیات سال 2018 را از آن خود کرده‌است.
توکارچوک یکی از تحسین‌شده‌ترین و موفق‌ترین نویسندگان نسل خود در لهستان است. او همچنین برای رمان پروازها جایزه بین‌المللی من بوکر 2018 را دریافت کرد.
توکارچوک به‌سبب لحن اسطوره‌ای نوشته‌هایش موردتوجه است. او که روان‌شناس بالینی از دانشگاه ورشو است، مجموعه‌ای از اشعار، چندین رمان و همچنین کتاب‌های دیگری با آثار منثور کوتاه‌تر منتشر کرده‌است. او برای پروازها و کتاب‌های جیکوب برنده‌ی جایزه‎‎‌ی نایک، برترین جایزه‌ی ادبی لهستان، شد. او پنج بار برنده‌ی جایزه‌ی تماشاگران نایک شد. توکارچوک در سال 2015 جایزه‌ی پل آلمانی - لهستانی را برای کمک به درک متقابل بین کشورهای اروپایی دریافت کرد.
آثار او به 40 زبان ترجمه شده و او را به یکی از پرترجمه‌ترین نویسندگان معاصر لهستانی تبدیل کرده‌است. کتاب‌های یعقوب که به‌عنوان کار بزرگ او در نظر گرفته می‌شود، پس از هفت سال کار ترجمه در نوامبر 2021 در بریتانیا منتشر شد، و سپس در فوریه 2022 در ایالات متحده منتشر شد. در مارس همان سال، این رمان در فهرست نهایی جایزه‌ی بین‌المللی بوکر 2022 قرار گرفت.
اولگا توکارچوکِ لهستانی، نه فقط یکی از نویسندگان بزرگ ادبیات معاصر اروپا، بلکه به جرئت، یکی از غول‌های ادبیات داستانی جهان در سالیان اخیر است. علاقه به کاربرد زبان شاعرانه، توانایی خلق پیرنگ‌های داستانیِ پیچیده و نامتعارف با پایان‌بندی‌های تکان‌دهنده و توجه به دغدغه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعیِ روز، بارزترین ویژگی‌های توکارچوک در مقام یک رمان‌نویس‌اند. خوش‌بختانه بیشتر آثار رواییِ این نویسنده‌ی خلاق و پرآوازه به زبان فارسی ترجمه شده‌ و در دسترسِ شیفتگان ادبیاتِ ناب قرار گرفته‌اند. از میان این آثار می‌توان به عناوینی چون: بچه‌های سبز، کمد، و بر استخوان‌های مردگان (Drive Your Plow Over the Bones of the Dead) اشاره کرد؛ رمانی درخشان که به‌ باور اغلب منتقدان، تا به امروز مهم‌ترین دستاورد ادبی در کارنامه‌ی اولگا توکارچوک به شمار می‌رود.

افتخارات کتاب استخوان مردگان را شخم بزن:
- کتاب شایسته‌ی تقدیرِ BookRiot
- نامزد جایزه‌ی بین‌المللی ادبیات دوبلین
- بهترین کتاب سال 2019 از نگاهِ نشریه‌ی تایم
- بهترین کتاب سال 2019 از نگاهِ نشریه‌ی Publishers Weekly
- برنده‌ی جایزه‌ی PEN America در بخش بهترین کتابِ ترجمه‌‌شده به زبان انگلیسی و ... .

* کتاب:
Drive Your Plow Over the Bones of the Dead
Originally published: November 25, 2009
Author: Olga Tokarczuk
Genres: Fiction, Thriller, Mystery
Audio read by: Beata Poźniak
Dewey Decimal: 891.8/537
Language: Polish

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • حوصله ام سر رفت داستانش جزییات خسته کننده ای را دارد
  • داستان بسیار جالب و تکان دهنده ای بود. همیشه باور دارم ظلمها و جنایاتی که انسان در حق طبیعت و موجودات آن مرتکب میشه روزی به خودش بر میگرده. توصیه میکنم گوش کنید موضوع داستان ارزشمنده و عبرت انگیز
  • من دوست نداشتم ، اما حتما گوش کنید شاید شما دوست داشتید! اما صحبت از ویلیام بلیک شد یاد فیلم مرد مرده افتادم ( شخصیت اصلی فیلم هم ویلیام بلیک اسم داره) ، فیلم جالبی بود ، دیدنش خالی از لطف نیست.
  • صدای شخصیت اول خیلی رو مخه

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا