منو
گزیده قصص قرآن کریم

گزیده قصص قرآن کریم

 • 17 قطعه
 • 472 دقیقه مدت کتاب
 • 19655 دریافت شده
این کتاب گویا مجموعه‌‌ی داستان‌های برگزیده از سه تفسیر بزرگ و مشهور قرآن کریم «تفسیر سورآبادی، روض‌الجنان و روح‌الجنان و منهج‌الصادقین» است.

«تفسیر» از دانش‌های مرتبط با قرآن کریم است که تعریف‌های متعددی از آن ارائه شده‌‌است، مانند «بیان معانی آیات قرآنی و کشف مقاصد و مدالیل آن». واژه‌‌ی تفسیر همچنین برای اشاره به کتاب‌های حاوی تفسیر قرآن به کار می‌رود. تفسیر قرآن از همان عصر نزول قرآن آغاز شده‌است. امام علی (ع) را می‌توان پس از پیامبر اکرم (ص)، نخستین مُفسّر قرآن دانست که بسیاری از صحابه روایات تفسیری خود را از ایشان نقل کرده‌اند. از مهم‌ترین دسته‌بندی‌هایی که می‌توان در تفسیر نام برد، تفسیر قرآن به قرآن، تفسیر روایی و تفسیر عقلی است. همچنین از مهم‌ترین روش‌ها می‌توان از این روش‌ها نام برد: روش موضوعی، ترتیبی و تاریخی.

* تفسیر «سورآبادی»: تفسیر کهن قرآن کریم به فارسی، نوشته‌‌ی «ابوبکر عتیق بن محمد هروی نیشابوری»، معروف به «سورآبادی یا سوریانی»، مفسر کرّامی در قرن پنجم است. نام تفسیر سورآبادی در برخی نسخه‌های خطی موجود، «تفسیرالتفاسیر» آمده‌‌است. این اثر، بر مبنای نسخ خطی موجود، تفسیری بزرگ است که ظاهراً به هفت سُبع تقسیم شده‌‌است. تفسیر با حمد خدا و نعت رسول اکرم (ص) آغاز می‌شود، سپس مقدمه‌ای درباره‌‌ی تفسیر می‌آید و سبب فارسی بودن آن و اینکه مفسر به روایت کدامیک از راویان اعتماد کرده‌است، شرح داده می‌شود. سپس از سوره‌‌ی حمد تا انتهای سوره‌‌ی ناس ترجمه و تفسیر می‌گردد.

* تفسیر «رَوضُ الجِنان و رَوحُ الجَنان» فی تفسیر القرآن: این تفسیر اثر «شیخ ابوالفتوح رازی» (متوفی 556 ه.ق) از متکلمان و محدثان امامیه در قرن ششم هجری قمری است. این تفسیر شامل کل قرآن بوده و ابعاد مختلف آیات بررسی شده‌‌است. این کتاب که معروف‌ترین اثر ابوالفتوح رازی است، یکی از مصادر کهن تفسیری شیعه برای مفسران پس از خود به‌‌شمار می‌رود. این کتاب اولین تفسیر کامل شیعی فارسی است که همه سوره‌های قرآن را در برمی‌گیرد و با توجه به رویکرد عقلی و نقلی مفسر در آیات، تفسیر وی در زمره‌‌ی «تفسیر اجتهادی» به‌شمار می‌آید.

* تفسیر کبیر «مَنْهَجُ‌الصّادقین فی إلْزامِ الْمُخالِفین» تألیف «ملا فتح‌الله کاشانی» (متوفی 988 ه.ق) از تفاسیر شیعه که در سال 982 ه.ق به زبان فارسی و بنا بر ادبیات قرن دهم، روان و سلیس نگاشته شده‌‌‌است. این کتاب تا مدتی تنها تفسیر فارسی متداول بود. ملا فتح‌‌الله کاشانی در تفسیر خود، مباحث مختلف کلامی، فقهی، ادبی و ... را مطرح کرده‌است؛ اما مؤلف بیشتر بر استفاده از روایات اهل بیت در تفسیر خود اهتمام داشته؛ چنان‌که برخی این تفسیر را از تفاسیر مأثور به شمار آورده‌اند. این تفسیر مشتمل بر مطالب اخلاقی و عرفانی و ازلحاظ تمثیل و استشهاد به اشعار فارسی، قابل ملاحظه است.

* قصص قرآنی این کتاب گویا بدین ترتیب است:
1- قصه‌‌ی آفرینش و حضرت آدم (ع) از تفسیر روض‌الجنان و ...؛
2- قصه‌ی حضرت نوح (ع) از تفسیر سورآبادی و روض‌الجنان و ...؛
3- قصه‌ی حضرت هود (ع) از تفسیر سورآبادی؛
4- قصه‌‌ی حضرت ابراهیم (ع) از تفسیر روض‌الجنان و ...؛
5 و 6- قصه‌‌ی حضرت یوسف (ع) از تفسیر سورآبادی، روض‌الجنان و روح‌الجنان و منهج‌الصادقین؛
7- قصه‌‌ی حضرت ایوب (ع) از تفسیر منهج‌الصادقین؛
8- قصه‌‌ی حضرت سلیمان (ع) از تفسیر سورآبادی؛
9- قصه‌‌ی حضرت زکریا (ع) از تفسیر منهج‌الصادقین؛
10- قصه‌‌ی حضرت یحیی (ع) از تفسیر منهج‌الصادقین؛
11- قصه‌‌ی حضرت عیسی (ع)، هاروت و ماروت، اصحاب رَقیم و حضرت عُزَیر (ع) از تفسیر سورآبادی و منهج‌الصادقین؛
12- قصه‌ی دقیانوس و اصحاب کهف از تفسیر سورآبادی و منهج‌الصادقین؛
13- قصه‌ی حضرت محمد (ص) از تفسیر سورآبادی و منهج‌الصادقین؛
14 و 15- قصۀ حضرت علی(ع) از تفسیر سورآبادی و منهج‌الصادقین.

از ایرانصدا بشنوید

قصه‌گویی شیوه‌ای پرکاربرد در قرآن کریم است که به‌دفعات خداوند از آن برای منظور خود که هدایت و بیان حقایق است، بهره می‌گیرد. قصه‌های قرآن معمولاً به بیان سرگذشت پیامبران و شخصیت‌های شهیر تاریخ پیشین می‌پردازد و غالباً چگونگی برخورد آن‌‌ها با قوم خود را بیان می‌دارد. گزینش و حذف جزئیات، پیام‌مداری و زنده شمردن چهره‌هاى داستان از ویژگی‌های قصص قرآنی است. حدود یک‌‌‌چهارم یا یک‌‌‌ششم قرآن در قالب داستان یا قصه بیان شده‌‌است که هم خواندن و هم شنیدن آن لذت‌بخش است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • فاصله گویش وآهنگاش آزار دهنده است
 • عالی بسیار عالی
 • سپاسِ زحمات اما در معرفی کتابها در ابتدای ورود نرم افزار بهتر نبود به جای اینکه مثلا هفت مُجلد هزار و یک شب را در قسمت کُتب روایی بیاورید به یک جلد اکتفا و شِش دیگر را کُتب دیگر معرفی میکردید
 • سلام بسیار عالی . ممنون از زحماتتون . 🙏
 • بسیار عالیست ، ولی چرا داستان ابراهیم نصفه هستش؟؟؟؟؟؟؟
 • بیشتر از کتابهای عرفانی و اخلاقی بگذارید
 • کتاب از نظر ادبی خوب است ولی از نظر تاریخی بخش‌های بسیاری نه با عقل سازگار است و نه با روایات ما. مثلا ذبیح اسماعیل بود نه اسحاق. یا مثلا در ماجرای سوار کشتی شدن ابلیس برای نجات از عذاب! باید گفت جنیان که با آب مشکل ندارند و همچنین برای رفتن به آسمان مشکلی ندارند، چه نیاز به سوار شدن به کشتی؟ و باقی شیاطین چه شدند؟ کلا برای آگاهی از تاریخ پیامبران توصیه نمی‌کنم.
 • همچی برای یه ادمه حرفه ای عالیه گوینده حرفه‌ایی و شنونده حرفه‌ایی برای ما کلمات سنگین بعضی کلمات و فاصله ها بین کلمه باعث میشه داستان از دستت در بره بابت کلمات سنگین و تکنیک گویش ممنون میشن ساده گویی کنید ممنون گوینده عزیز
 • ممنون بسیار جالب و مفید بود
 • ای کاش ساده تر بود
 • تشکر بابت این کتاب
 • بسیار عالی
 • عالی بود خدا خیرتون بده
 • ممنون از سازندگان دست شما را میبوسم س صفایی هستم از کوار
 • ای کاش اینهمه زحمت برای گرد آوری این مجموعه توسط ایرانصدا با ساده خوانی متن همراه میشد تا شنونده بتونه عمق مطلب رو از این اثر بزرگ دریافت کنه(سامی)
 • کاش این کتاب رو آقای شهرستانی روایت میکرد
 • به به بیکران زیباست سپاس از کلام و سخن زیبا

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا