منو
زیبای من

زیبای من

  • 10 قطعه
  • 254 دقیقه مدت کتاب
  • 4309 دریافت شده
«زیبای من» ترجمه‌‌ی اختصاصی ایرانصدا از زبان ایتالیایی است و نسخه‌ی کاغذی آن تاکنون به بازار عرضه نشده است.

درباره‌ی کتاب:
داستان در شهر لکوئیلا اتفاق می‌‌افتد؛ درست بعد از زلزله‌‌ی 6 آوریل سال 2009 که خرابی‌های گسترده و صدها کشته به جا گذاشت و خانواده‌‌‌های بسیاری را داغ‌دار و بی‌‌‌‌خانمان کرد.
شخصیت اول داستان زنی است به نام «کاترینا» که شخصیتی آرام و درون‌‌گرا دارد و خیلی اهل ارتباط با دیگران نیست. او، پیش از زلزله، بیشتر اوقات خود را در کارگاه سفال و سرامیک‌سازی‌‌اش می‌گذراند و از نگاه دیگران، زندگی‌‌اش غیرطبیعی بود... .

درباره‌ی نویسنده:
«دوناتلّا دی پیِترآنتونیو / Donatella Di Pietrantonio» در سال 1963 در شهر آرسیتا واقع در یکی از استان‌‌های مرکزی ایتالیا به دنیا آمد. برای تحصیلات دانشگاهی به لکوئیلا (L’aquila) نقل مکان کرد و در سال 1986 در رشته‌‌ی دندان‌‌پزشکی از دانشگاه این شهر فارغ‌‌‌التحصیل شد. سپس دندان‌‌پزشک اطفال در شهر پنّه (Penne) شد.
پس از انتشار اولین رمانش، مادرم رودخانه است، در سال 2011 با نویسندگی شناخته شد. در همان سال داستان «جراحت » او در نشریه‌‌ی فرهنگی هنری Granta Italia (نسخه‌‌ی ایتالیایی نشریه‌‌ی بین‌‌المللی Granta) به چاپ رسید.
در سال 2013 دومین رمان خود، زیبای من، را منتشر کرد؛ رمانی متأثر از زلزله‌‌ی سال 2009 شهر لکوئیلا و با درون‌‌مایه‌‌ی از دست دادن و سوگواری. این رمان باعث دیده شدن این نویسنده‌‌ی نوظهور در جشنواره‌‌‌های معتبر ادبی ایتالیا شد و پیترآنتونیو با این اثر کاندیداتوری جایزه‌‌ی استرگا (Premio Strega) را به‌دست آورد و برنده‌‌ی دو جایزه‌‌ی مهم ادبی برنکاتی (Premio Brancati) و چیتا دی پنّه (Città di Penne) به ترتیب در سال‌‌های 2014 و 2018 شد.
سومین رمان پیترآنتونیو، بازگشت، در سال 2017 به چاپ رسید. وقایع این کتاب همانند دو کتاب قبلی در مرکز ایتالیا و در منطقه‌‌ی ابروتزو (Abruzzo) اتفاق می‌افتد. این کتاب هم دو جایزه‌‌ی ادبی مهم ایتالیا، کمپیلّو (Premio Campiello) و ناپل (Premio Napoli) را دریافت کرد و در سال 2019 نمایشی بر اساس این رمان به روی صحنه رفت. بسیاری از منتقدان رمان بازگشت را موفق‌ترین اثر پیترآنتونیو می‌دانند.
تازه‌ترین اثر این نویسنده در سال 2020 با نام «دهکده‌‌ی جنوبی» به چاپ رسید که جلد دوم اثر قبلی به شمار می‌آید.
آنتونلا پیترآنتونیو همچنین در سال 2017 شخصیت تأثیرگذار فرهنگی ایتالیا شد و جایزه‌‌ی Ordine della Minerva به او اهدا شد.

*کتاب:
Bella mia
Author: Donatella Di Pietrantonio
Length: 192 pages
Language: Italian

* [«زیبای من» ترجمه‌‌ی تخصصی ایرانصداست (از زبان ایتالیایی) و نسخه‌ی کاغذی آن در بازار موجود نیست.]

از ایرانصدا بشنوید

کتاب زیبای من داستان درد و رنج بازماندگان حادثه‌‌ی زلزله است. داستانِ بازسازی یک شهر ویران‌‌شده و مردم آن. بازماندگانی که راهی جز ادامه‌‌ی زندگی و یافتن امید در روزهای تلخ ندارند. این کتاب را فقط در ایرانصدا بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا