منو
دن کیشوت - جلد 1 - قسمت 13

دن کیشوت - جلد 1 - قسمت 13

  • 3 قطعه
  • 34 دقیقه مدت کتاب
  • 1064 دریافت شده
نویسنده: سروانتس
راوی: شمسی فضل اللهی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«دن کیشوت» داستان شاهزاد‌ه‌ای پنجاه ساله است که عشقش به خواندن روایت‌های پهلوانی، او را سرگشته و شیفته می‌کند تا او هم یکی از پهلوانان محبوب سرزمینش باشد.
قسمت دوم از جلد اول رمان دن کیشوت را در این کتاب گویا بشنوید.

دن کیشوت نجیب زاده‌ای است که در دوران شوالیه‌گری که عیاری و پهلوانی قرون وسطایی دیگر رونقی ندارد، می‌خواهد بساط پهلوانی عَلم کند. قصد او این است که به اوهام و تخیلات خود صورت واقعی بخشد. منتقدان ادبی دن کیشوت را یکی از نقاط اوج تاریخ ادبیات جهان می‌داند که بر آثار بعد از خود تاثیر مهم گذاشته است.
می‌توان گفت در قرن چهاردهم این کتاب از پرخواننده‌ترین کتاب‌ها در سراسر جهان بود.
***
درباره‌ی نویسنده: «میگل سروانتس»، رمان‌نویس، نقاش و نمایش‌نامه‌نویس قرن 16 اسپانیایی است. او در طول زندگی نظامی‌اش در چند جنگ شرکت کرد. حضور در این جنگ‌ها جرقه‌ی اولیه «دن کیشوت» در ذهن سروانتس بود. جلد دوم این کتاب در سال1625 منتشر شد.
از این اثر برجسته ده‌ها فیلم و سریال ساخته شده است.
از این رمان به ترتیب در سال‌های (1908)،(1923)،(1933)،(1947)،(1955) و ... در فیلم‌های مختلف اقتباس شده است. آخرین اثر از این کتاب در سال2019 با نام
(He Dreams of Giants) به کارگردانی لوئیس پپ ساخته شد.


* کتاب:
(Don Quixote (1622-1625

* فیلم:
(Don Quixote (2000

از ایرانصدا بشنوید

دن کیشوت اگرچه هجویه ای برای شوالیه ها در قرن هفدهم است همچنین اثری ممتاز است که توانسته با بهره گیری جذاب از طنز و هجو و دست مایه قرار دادن موضوعی بدیع و بهره گیری از ژانر فانتزی به فراتر از مرزهای مکانی و زمانی برود. آیا شما در دوره خود آدمهایی ندیده اید که با خیال پردازی تقلید وار یا بهتر است بگوییم دنکیشوت وار و بدون زحمت شدن، سودای تغییر جهان را دارند چه در قامت انسان معمولی و چه در جایگاه انسانی سیاسی!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا