منو
مزدور

مزدور

  • 6 قطعه
  • 114 دقیقه مدت کتاب
  • 1430 دریافت شده
کتاب مزدور ماجرای مزدوران آلمانی است که انگلیسی‌ها آن‌ها را برای مقاصد خود اجیر کرده‌اند. این افراد به‌شدت خشن هستند، اما پشت خشونتشان رنج و فقر است.

درباره‌ی کتاب
«مزدور» حکایت پزشکی است به نام «فورشام» که مدت‌‌ها، در قامت سرباز، درگیر جنگ‌‌های فراوانی بوده و پس از سال‌ها، از آن فضا دور شده و در مزرعه‌‌ای به زندگی خانوادگی خود ادامه می‌‌دهد؛ اما حضور دسته‌‌‌ای مزدور او را ناخواسته وارد ماجرایی می‌‌‌کند.
مزدورها نوجوانی از اهالی شهر را با بهانه‌‌‌ای واهی، با طناب دار و در مزارع حاشیه‌ی شهر، اعدام می‌کنند؛ از‌این‌رو مورد خشم مردم قرار می‌گیرند.
پس از کمینی به سردستگیِ کلانتر، همه‌ی هفده مزدور به‌‌طرز فجیعی به قتل می‌رسند. تنها کسی که از آن دسته‌‌ی نظامی زنده می‌ماند، پسرک شانزده‌‌ساله‌‌ی طبّالی است که با وجود زخمی شدن می‌گریزد؛ اما همه‌ی اهالی مطمئن‌‌اند که پسر، جان سالم به در نمی‌‌‌برد.
پسر طبّال به خانه‌ی یکی از اهالی شهر به نام «ریموند» پناه می‌برد. با حمایت‌‌های خانواده‌‌ی ریموند و درمان‌‌های دکتر فورشام که با پنهان‌‌کاری بسیار انجام می‌شود، پسر سرانجام سلامتی خود را باز می‌یابد، اما سرنوشتی بهتر از دیگر هم‌رزمانش در انتظارش نیست. محل اختفای مزدور برملا می‌شود و اینک نوبت کلانتر است که قانون را به‌‌‌طرزی بی‌‌رحمانه به اجرا درآورد. کلانتر اصرار دارد پسر به دار مجازات آویخته شود.

درباره‌ی نویسنده
«هاوارد فاست / Howard fast» زاده‌ی 1914 رمان‌‌نویس و نویسنده‌‌ی تلویزیونی آمریکایی بود. او با نام‌های مستعار «ای وی کانیگهام» و «والتر اریکسون» نیز قلم زده است. هاوارد فاست در شهر نیویورک زاده شد. او نوشتن را در سنین پایین آغاز کرد؛ در حالی که به سیاحت در آمریکا و انجام شغل‌‌های گوناگونی مشغول بود، نخستین داستانش به نام «دو دره» را منتشر کرد.
فاست در زمان جنگ جهانی دوم در خدمت دفتر اطلاعات ایالات متحده بود و برای صدای آمریکا مطلب می‌نوشت. در 1943 به حزب کمونیست آمریکا پیوست و در 1950 به کمیته‌‌ی اقدامات غیرآمریکایی احضار شد و به یک دوره زندان سه‌‌‌ماهه، به‌‌سبب اخلال در کار کنگره، محکوم شد.
در زندان نوشتن اثر مشهورش اسپارتاکوس را که رمانی درمورد شورش بردگان بود، آغاز کرد؛ اما بعد از آزادی از زندان در فهرست سیاه اکثر بنگاه‌های انتشاراتی قرار گرفت و مجبور شد خودش این رمان را به چاپ برساند.
شهروند تام پین، اسپارتاکوس، بامداد آوریل و مهاجران، از کتاب‌های فاست است که به فارسی ترجمه شده‌اند.
فاست در 12 مارس 2003 در الد گرینویچ کانکتیکات در گذشت.

* کتاب:
The Hessian
Originally published: 1972
Author: Howard Fast
Genre: Historical Fiction

از ایرانصدا بشنوید

رمان «مزدور» حکایت همه‌ی دوران‌هاست. حکایت مزدورانی که به طمع نان، پای را از دایره‌‌ی اخلاق بیرون می‌‌گذارند و ستمگری می‌کنند، اما خودشان قربانی‌اند. قربانی فقری که بیشتر فرهنگی است. اگر وقایع جنگی و تاریخی برایتان جذابیت دارد، شنیدن این رمان جذاب را از دست ندهید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • موزیک بسیار غیرمرتبط با موضوع داستان بود
  • داستان غم انگیز اما قشنگ بود موزیک هم خوب بود زننده نبود.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا