منو
افسانه‌های پارسی

افسانه‌های پارسی

 • 7 قطعه
 • 85 دقیقه مدت کتاب
 • 1309 دریافت شده
«افسانه» یا «افسان»، به معنای داستانی خیالی است که در میان مردم رایج بوده و راست پنداشته شده باشد. این داستان‌ها ممکن است درباره‌ی یک واقعیت یا یک شخص و مکان واقعی باشند. افسانه‌ها به‌طور معمول دارای درس‌های اخلاقی هستند.

«اساطیر» یا «افسانه‌های ایران» به مجموعه‌ی افسانه‌های ایرانیان اشاره دارد. این افسانه‌ها ریشه آریایی داشته و تا میزان بسیار بالایی میان اقوام ایرانی و هندی وجه اشتراک دارد. افسانه‌های ایران از یک اصل و منشأ آریایی مشتق شده و تفاوت‌های محیطی ایران و هند و نیز فرهنگ متفاوت بومیان ایران و آریاییان ایرانی مهاجرت کرده به هند، تفاوت‌هایی را میان اساطیر هندی و ایرانی موجب شده‌است.
آن‌چه از اساطیر کهن ایرانی امروزه باقی‌مانده بیش‌تر به «اَوِستا» بازمی‌گردد. در آغاز هزاره‌ی یکم پیش از میلاد، «زرتشت» اصلاحاتی را در عقاید و در پی آن اساطیر ایرانی پدیدآورد. با این وجود در قسمت‌های متأخر اوستا مانند «یشت‌ها» عقاید و باورهای پیش از زرتشت ایرانیان وارد دین شده که به عنوان منشأ و منبع شناخت اساطیر ایرانی به کار می‌رود.
این اساطیر مبتنی بر «دوبن‌گرایی» و مظاهر خوب و بد بوده و تاریخ روایی خاصی دارند که از تاریخ ثبت شده سرزمین ایران متفاوت است. اساطیر ایران به جز اساطیر منعکس شده در اوستای متأخر به‌صورت محدود در سنگ‌نبشته‌های فارسی باستان و متون غیر ایرانی به ویژه یونانی آمده‌است. همچنین ایرانیان اساطیر متفاوت اما هم‌ریشه دیگری با اساطیر اوستایی داشته‌اند که شامل اساطیر «مانوی» و «زروانی» و «مهرپرستی» می‌شود.
تاریخ اساطیری ایران نیز از دوره اشکانیان و سپس ساسانیان ثبت و بعدها به فارسی و عربی ترجمه شد. «شاهنامه فردوسی» مهم‌ترین منبع شناخت تاریخ اساطیری ایران است.

* «بهروز رضوی» گوینده «کتاب شب» در هر قسمت دو افسانه‌ی کوتاه از ادبیات کهن ایران را روایت می‌کند.

از ایرانصدا بشنوید

افسانه‌ها و اسطوره‌ها پایه‌های تمدن‌ هر سرزمینی هستند؛ داستان‌هایی که نسل‌به‌نسل به‌عنوان راه سعادت زندگی و شناخت نیروهای خیر و شر شناخته می‌شدند و زمینه‌ی بسیاری از باورهای آدمیان دیروز و امروز را شکل داده‌اند. ما و شما شنونده‌ی گرامی، قطعاً برخی یا بخشی از این قصه‌ها را از زبان بزرگان و قدیمی‌ها شنیده‌ایم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • با تشکر از ایران صدا و صدای دلنشین آقای رضوی . داستانهای جالبی داشت این کتاب که آدم رو به فکر فرو میبرد
 • صدای استاد رضوی و روایت بی نظیر ایشون،یکی از موهبت هایی ست که خداوند بزرگ به ما عنایت کرده...کسانی که اینگونه مغرضانه درمورد این بزرگوار صحبت میکنند،یقینا از یه جایی دیگه دارن میسوزن!!!! همیشه هستن کسایی که محبوبیت دیگران باعث آزار و حسادت اونها میشه.... خداوند به جناب استاد بهروز رضوی عمری طولانی و باعزت عطا فرماید ....
 • عالی بود خیلی متشکرم مخصوصا آهنگ های دلنشین بین داستان ها .. آدم را به عمق معنا می‌برد
 • بهترین صدا درایران صدای استاد نازنین بهروز رضوی هست با سپاس از ایشان
 • با طولانی کردن آهنگهای بین روایت، کار رو خراب کردید، کلا رشته موضوعات از دست آدم خارج میشه
 • من دنبال داستانهایی میگردم که با صدای نازنین آقای بهروز رضوی باشه وهرشب قبل از خواب گوش میدم .
 • قشنگ بود ممنون
 • این برنامه به این خوبی و امثال این برنامه های افسانه های پارسی را بخاطر اینکه صدای آقای رضوی خسته کننده است باید از شنیدنش محروم باشیم
 • باسلام و احترام صدای آقای رضوی خوبه اما واقعا برای روایت خوب نیست چون طولانی میشه و صدای ایشان بم و حالت مثلا خشن هستش بیشتر از چند دقیقه خسته کننده و غیرقابل تحمل میشه.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا