منو
آوای امواج

آوای امواج

 • 8 قطعه
 • 130 دقیقه مدت کتاب
 • 4518 دریافت شده
این کتاب گویا، رمانی درباره‌‌ی دل‌‌دادگی و احساس است. داستانِ عشقی جذاب و ناب، میان جوانی ماهی‌‌گیر و دختری زیبا و ثروتمند، در جزیره‌ای کوچک در ژاپن.

«شینجی کوبو» پسری هجده‌‌ساله است که بعد از گذراندن دوره‌‌ی دبیرستان، برای تأمین مخارج خانواده‌اش، لباس ماهی‌‌گیری را که از پدرش به‌‌‌ ارث‌‌‌ برده، به تن می‌کند و به ماهی‌‌‌گیری می‌‌رود.
شینجی، به‌همراه مادرش که غواص مروارید است و برادر کوچکش، «هیروشی»، در جزیره‌‌ی «یوتا-جیما» (به‌‌‌معنی جزیره‌ی آواها) زندگی می‌کند. پدرش سال‌ها قبل در زمان جنگ دراثرِ حمله‌‌‌ی هواپیماهای آمریکایی در قایق خود کشته شد.
شینجی زندگی آرام و ساده‌ای دارد و از آن راضی است. همچنین او در قایق صاحب‌‌کارِ خود، «جوکیچی اویاما» کار می‌کند که فقط یک شاگرد دیگر با نام «ریوجی» دارد.
«تروکیچی میاتا» مردی ثروتمند در جزیره است که صاحب دو لنج بزرگِ باری است و پس از مرگ پسرش، دخترش را که به یکی از جزیره‌های دیگر فرستاد. پس از مدتی او دخترک را برمی‌گرداند تا نزد خودش بماند. «هاتسو» دختری زیبا است که غواصی مروارید می‌کند و تروکیچی برای او به‌‌‌دنبال شوهر مناسبی است. شینجی اولین‌‌‌بار هاتسو را هنگامِ رفتن به خانه‌‌‌ی صاحب فانوس دریایی می‌بیند و از اینکه او را نمی‌شناسد، تعجب می‌‌کند؛ اما بااین‌‌‌حال مجذوب زیبایی او می‌شود. این دیدار اول با دیدارهای تصادفی دیگری همراه می‌شود و آن دو به هم دل می‌بندند.
«چیاکو»، دختر صاحب فانوس دریایی که همیشه از شینجی خوشش می‌آمده، برای تعطیلات از دانشگاهش در توکیو به جزیره برمی‌گردد و پس از دیدن این دختر و پسر با هم، نزدِ «یاسوئه کاواموتو»، خواستگارِ خودخواه و پول‌‌دارِ هاتسو، می‌‌رود و درباره‌ی او و شینجی بدگویی می‌کند.
پس از مدت‌ها بدگویی و شایعه‌های بسیار درباره‌ی شینجی و هاتسو، کماکان روابط این دو ساده و بی‌آلایش باقی‌ می‌ماند و داستان دل‌‌دادگی آن دو در سراسر جزیره پخش می‌شود.
تروکیچی سرانجام دو خواستگارِ هاتسو را با کار در کشتی باری‌اش آزمایش می‌کند و ....

*درباره‌‌ی کتاب:
رمان «آوای امواج» از «یوکیو میشیما» در سال 1954 منتشر شد. در همان سال میشیما به خاطر این کتاب توانست جایزه «شینچو» (Shincho) را از انتشارات «شینچوشا» دریافت کند. یک فیلم و یک انیمیشن نیز از روی این کتاب ساخته شده‌است.
این رمان داستان یک جزیره دور افتاده به نام یوتاجیما را در کشور ژاپن بازگو می‌کند که مردم روستایی کوچک در آنجا زندگی می‌کنند. قصه جذاب کتاب آوای امواج درباره تجربه عشق اول است و با فضاسازی که یوکیو میشیما انجام داده به خوبی مخاطب را با طبیعت و فرهنگ کهن ژاپنی آشنا می‌کند.

* درباره‌‌ی نویسنده:
«یوکیو میشیما» (متولد 14 ژانویه‌‌‌ی 1925 و درگذشته‌‌ی 25 نوامبر 1970)، نویسنده، شاعر، نمایش‌‌نامه‌نویس، بازیگر، کارگردان و یک ملی‌گرای ژاپنی بود. وی یکی از مهم‌ترین نویسندگان ژاپنی قرن بیستم محسوب می‌شود که سه بار کاندیدای دریافتِ جایزه‌‌ی نوبل ادبیات شد.
یوکیو میشیما با نام ادبی «کیمیتاکه هیرائوکا»، در همه‌‌ی آثار ارزشمند خود ترکیبی از سبک‌های ادبی غربی و سنتی ژاپن را ارائه داده و بر مفاهیمی نظیر زیبایی، مرگ، اروتیسم و تغییرات سیاسی تأکید کرده است.
فعالیت‌های سیاسی میشیما بحث‌‌برانگیز بود و همواره فرهنگ و روح سنتی کشورش را به جهانی‌سازی، دموکراسی و کمونیسم ترجیح می‌داد.
او همچنان چهره‌ای جنجالی به‌‌‌شمار می‌رود؛ مخصوصاً با شیوه‌‌ی مرگش در سال 1970، جایگاه این نویسنده بیش از پیش متفاوت‌ شد. درواقع یوکیو پس از انجام کودتای نافرجام علیه دولت ژاپن، خودش را به روش سامورایی‌های قدیم کُشت که این نوع خودکشی به «هاراگیری» معروف است.
میشیما به‌‌سببِ تحلیل‌های روان‌‌شناسانه‌ی دقیق خود، شبیه استاندال، و به‌سببِ کاوش‌هایش در شخصیت‌های تاریک و مخرب، شبیه داستایوفسکی است. درون‌مایه‌‌ی آثار او ترکیبی از زیبایی‌‌شناسی مدرن و سنتی است که با شکستن مرزهای فرهنگی، بر جنسیت، مرگ و تغییرات سیاسی تأکید می‌کند.
برخی از مهم‌ترین کتاب‌های یوکیو میشیما عبارت‌‌‌‌اند از: «آفتاب و فولاد»، «چهارگانه دریای حاصل‌خیزی: برف بهاری، اسب‌های لگام گسیخته، معبد طلایی، زوال فرشته.»

*کتاب:
The Sound of Waves (1954)

*فیلم:
The Sound of Waves (1975)

*** شنونده گرامی، پیشاپیش به علت کیفیت پایین و اشکالات جزئی برخی از بخش‌های این کتاب گویا پوزش می‌خواهیم. ***

از ایرانصدا بشنوید

«آوای امواج»، داستانی جاودان و دلربا درباره‌ی تجربه‌ی عشق اول، و لبریز از احساس شادی و غم است. شنیدن این اثر هنری و لذت‌بخش را به علاقه‌مندان رمان‌های عاشقانه پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • با صدای استاد رضوی عااالی.هم مضمون کتاب و هم صدای استاد عالیه پیشنهاد میکن حتما گوش کنید.
 • حیف این کتاب زیبا که اقای رضوی روایت کرده صد حیف. صداش گوش ادمو خراش میده. اما حتما گوش کنید. الهه
 • صدای اقای رضوی عالیه اما خیلی تند کتابارو روایت میکنه انکار دنبالش کردن
 • داستان عاشقانه قشنگی بود و من دوستش داشتم. ممنون ایرانصدا، مهرنوش زاهدی
 • روایت خوب بود اما داستان خیلی معمولی بود
 • چقدر آهنگ!؟ خداوکیلی 1 کتاب گوش کردن انقد آهنگ نمیخواد که.. با تمام دستگاه ها و گوشه های موسیقی ژاپنی آشنا که نه حفظ شدیم..
 • واقعا رمان‌های ژاپنی عالی هستید
 • داستان زیبایی بود از شنیدنش لذت بردم ممنون (ر _قاین)
 • خیلی قشنگ بودباتشکرفراوون از عوامل برنامه ایران صدا(سحر)
 • اگه فقط قصدتون گذران وقته گوش بدین وگرنه ازین کتاب چیز مفیدی عایدتون نمیشه
 • موسیقی متن خیلی زیادوحوصله سربره وبی شدای استاد رضوی عالیه سپاس
 • هرکاری با صدای استاد رضوی شنیدنی است این کتاب که جای خود داردآثار میشیما حال وهوای خاصی دارد ممنون از کتاب گویا
 • صدای استاد رضوی عالی هستش هر شب با صداش خوابم می‌بره با این که 35سالمه😂
 • این داستان عالی هستش

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا