منو
سیمای حضرت علی علیه السلام در شعر فارسی

سیمای حضرت علی علیه السلام در شعر فارسی

  • 5 قطعه
  • 103 دقیقه مدت کتاب
  • 454 دریافت شده
نویسنده:
راوی: علیرضا معینی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
این کتابِ گویا گل‌چینی است از سروده‌های شاعران نامیِ ایران‌زمین درباره‌ی مقام والای «امام علی(ع)».

امام علی(ع) شخصیتی است والا و بی‌نظیر که منحصر به یک گروه، مذهب یا مرام خاص نیست. از آنجا که ایشان جامعِ فضایل و کمالات است، پیروان ادیان و مذاهب گوناگون، مجذوب شخصیت یگانه‌ی ایشان شده و به بیان فضایل و مناقب ایشان پرداخته‌اند. شاعران بسیاری نیز از ذوق و قریحه‌ی ناب خود بهره گرفته و چکامه‌هایی زیبا و ماندگار در توصیف مقام شامخ علی(ع) از خود به یادگار گذاشته‌اند. مجموعه‌ی این اشعار بیان‌گرِ جنبه‌های گوناگون شخصیت بی‌بدلیل امام و نشان‌دهنده‌ی شیفتگی و دل‌دادگیِ شاعران، در برابر آن حضرت است.
با اندکی تأمل در آثار اغلب شاعران درمی‌یابیم که آنان تنها به مدح و ذکر مناقب امام اکتفا نکرده‌اند، بلکه سخنان گهربار آن حضرت را پشتوانه‌ی فکری آثار و دست‌مایه‌ی موشکافی‌های ادیبانه‌ی خود کرده و با ذوق ظریف خود درآمیخته و با بیان لطیف خود بازآفرینی کرده‌اند و در مضمون‌سازی‌ها و تصویرپردازی‌ها از آن بهره برده‌اند.

* مؤلف کتاب درباره‌ی فرایند شکل‌گیری کتاب چنین شرح می‌دهد:
«این جانب از سال‌های نوجوانی و جوانی اردات خاصی به مولای متقیان، حضرت علی (ع)، داشته‌ام و هر زمان کتاب شعری را مطالعه می‌کردم، به این موضوع می‌اندیشیدم که چه خوب بود بتوان یک
مجموعە‌ی کامل از دیوان‌های شاعران در باب حضرت علی(ع) جمع‌آوری کرد و در اختیار همه‌ی مسلمانان ایران و جهان، مخصوصاً دوست‌داران حضرت علی(ع) قرار داد، و نتیجه‌ی آن، کتاب حاضر شد که حاصل سال‌ها تلاش و مطالعە‌ی بیش از چندصد جلد کتاب از اشعار شاعران بزرگ و گمنام ایرانی از ابتدای قرن سوم هجری قمری تا قرن معاصر است.»

این مجموعه سه جلد است:
جلد اول، از ابتدای قرن سوم هجری قمری (اولین شعر در باب حضرت علی(ع)) تا قرن دهم هجری قمری؛ جلد دوم، از قرن یازدهم تا سیزدهم هجری قمری؛ و جلد سوم شاعران معاصر.

* اشعار این شاعران را در این کتاب گویا می‌شنوید:
رودکی، ابوسعید ابوالخیر، باباطاهر عریان، کسایی مروزی، سنایی غزنوی، عطار نیشابوری، سعدی شیرازی، مولوی، خواجوی کرمانی، نورالدین عبدالرحمن جامی، فیض کاشانی، وحشی بافقی، محتشم کاشانی، بیدل دهلوی، صائب تبریزی، حزین لاهیجی، ایرج میرزا، اقبال لاهوری، فرصت شیرازی، نسیم شمال، فرخی یزدی، نیما یوشیج، پژمان بختیاری، شهریار، رهی معیری، حمید سبزواری، مهرداد اوستا، قیصر امین‌پور، محمدرضا آقاسی و عبدالجبار کاکایی.

از ایرانصدا بشنوید

شنوندگان گرامی، این کتاب گویا فقط شامل 30 قطعه شعر از نام‌آوران ادبیات پارسی در مدح حضرت امیرالمومنین(ع) است. برای مطالعه‌ی بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم به اصل کتاب رجوع کنید و از دریای بی‌کران ارادت شاعران به امام علی(ع) بهره‌مند شوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا