منو
ستارگان به مدار برگشته (حر، زهیر و بازگشتگان عصر عاشورا)

ستارگان به مدار برگشته (حر، زهیر و بازگشتگان عصر عاشورا)

  • 5 قطعه
  • 107 دقیقه مدت کتاب
  • 574 دریافت شده
نویسنده:
راوی: علیرضا معینی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
برگزیده آثار شب شعر عاشورایی شیراز، دوره 35، مهرماه 1399.

این کتاب گویا مجموعه‌ای از برگزیده آثار شاعران معاصر با محوریت شخصیت‌های تاریخی مانند: حُر، زهیر و دیگرانی است که در بحبوحه عاشورای سال 65 هجری از راه مخالفت با امام حسین (ع) بازگشتند و به خیل یاران آن حضرت پیوستند تا به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

* شاعران این مجموعه عبارت‌اند از: حیدر منصوری، سید اکبر میرجعفری، دکتر سیده اعظم حسینی، سمانه خلف‌زاده، علیرضا اطلاقی، حسین محمدی مبارز (ایلیا)، مژگان دستوری، محسن ناصحی، اصغر عظیمی‌ مهر، سید حسن رستگار، الهام سادات حسینی، امیر رسولی، محمّد‌جواد ‌طهرانی ‌نوبندگانی، محسن حاتم‌زاده، محسن کاویانی، محمود شریفی (کمیل کاشانی)، مهدی جهاندار، ساجده تقی‌زاده، امیر مرزبان، هادی فردوسی، ندا نوروزی، قاسم صرافان، مجتبی صادقی، سیده فاطمه موسوی و دکتر عبدالرضا قیصری.

* شب شعر عاشورایی شیراز که به همت مرحوم فرهنگ، حدود سی‌ سال پیش پایه‌گذاری شد، به تأیید بسیاری از شاعران آیینی، جریان‌سازترین جریان ادبی آیینی کشور است که هر‌ساله نزدیک به اربعین ‌حسینی شاعران را از سراسر ایران گرد‌هم می‌آورد تا به رسم ادب، ابیاتی در رثای امام عاطفه‌ها بخوانند.
این شب شعر جاذبه‌ای خاص دارد و شاید بتوان گفت عزاداری فاخر و درخور فرهیختگان است. در این مراسم همه مردم حضور دارند و حتی برخی از شهرستان‌های اطراف، رنج سفر را بر خود هموار می‌کنند تا در این شب شعر شرکت کنند.
یکی از وجوه اهمیت این شب شعر مردمی بودن آن و وابستگی‌ نداشتن به نهادهای دولتی است که به صورت مردمی و هیأتی برگزار می‌شود.
روال این شب شعر آیینی چنین است که هر سال یکی از شخصیت‌های کربلا را برای سرایش اشعار انتخاب می‌کنند و از مدت‌ها پیش از اجرای مراسم، به اطلاع شاعران می‌رسد.
مسئولان برگزارکننده شب شعر چند ماه قبل از برگزاری مراسم، کتاب‌هایی را درباره شخصیتی که موضوع شب شعر قرار می‌گیرد، در اختیار شاعران قرار می‌دهند و این سبب می‌شود که شاعران با پشتوانه مطالعاتی وارد میدان شعر شوند.
یکی دیگر از برنامه‌های این مراسم دیرینه، اجرای آیین سنتی «تربت‌نوشان» است که به نوعی عهد شاعران مبنی بر فعالیت مستمر در حوزه‌ی ادبیات آیینی و شعر اهل بیتی است.
همچنین در این مراسم، موضوع سال بعد نیز انتخاب می‌شود و شاعران یک سال وقت دارند تا خود را برای دوره بعد آماده کنند.

*با سپاس از همکاری و مساعدت شاعر آیینی امیرسیاوش مرزبان

از ایرانصدا بشنوید

از منظر اسلام و قرآن، شاعر آیینی اصیل کسی است که شعرش حاصل جمع «تعهد ادبی» و «تعهد دینی و انسانی» باشد. تعهد ادبی یعنی «چگونه گفتن» در صورت و ساختار و تعهد دینی و انسانی یعنی «چه گفتن» در مضمون و محتوا. بدین‌سان هنر شعر محصول تلفیق هنرمندانه «فرم و محتوا» با هدف ابلاغ پیام‌های انسانی و اخلاقی است. بنابراین این مجموعه شعر گویا نمایی از شعر آیینی در پرتو نور حسینی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالی بود ولی دوست دارم چیزی بگم که حر شانس آورد که ما اون زمان نبودیم وگرنه مطمئنن نمی تونستیم ببخشیم که راه به روی امام حسین ع و اهل بیتش بستی وباعث شدی امام مجبور به اطراق در کربلا بشه بقیه ی ماجرا به ما یاد ندادند که ببخشیم ، ولی باز هم خوش به سعادتت بخشیده شدی

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا