منو
فقه، سیاست و حکومت

فقه، سیاست و حکومت

  • 9 قطعه
  • 448 دقیقه مدت کتاب
  • 562 دریافت شده
در این روزگار، بیش از هر زمان دیگر، ضرورت پرداختن به وجوه سیاسی فقه اسلامی و تبیین جنبه‌های مختلف آن، به ویژه برای نسل جوان و اهل مطالعه، احساس می‌شود.

در روزگار فعلی، بیش از هر زمان دیگر، ضرورت پرداختن به وجوه سیاسی فقه اسلامی و تبیین جنبه‌های مختلف آن، به‌ویژه برای نسل جوان و اهل مطالعه، احساس می‌شود و کتاب «فقه، سیاست و حکومت» پاسخی به این ‌ضرورت است که با رویکردی پژوهش‌محور و استدلالی نوشته شده است.
با اینکه دین اسلام، نزدیک به یک دهه پس از آغاز دعوت توسط پیامبر اکرم (ص) در جزیره‌العرب، با تشکیل حکومتی دینی به تحکیم پایه‌های اجتماعی و سیاسی خود پرداخت، اما عجیب است که در این‌ روزگار هنوز کسانی می‌کوشند با شبهه‌افکنی و محو وجوه سیاسی دین اسلام و ارائه‌ی چهره‌ای شخصی‌شده از آن، اسلام ناب محمدی را مسخ و سیمای امروزی و مورد پسند قدرت‌های استکباری آن را ارائه کنند.
نویسندگان کتاب «فقه، سیاست و حکومت» معتقدند باید پذیرفت فقه سیاسی در اسلام، به‌ویژه در تشیّع، پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تجربه‌ای روبه‌رو شده که پیش از این سابقه نداشته است. تشکیل حکومت اسلامی در ایران و ورود عملی فقها به حوزه‌ی سیاسی و اجتماعی، زمینه‌ای را فراهم کرده که بیش از دیگر جریان‌های فکری اسلامی با پرسش و چالش روبه‌رو شده است. بنابراین سیاست‌ورزی فقهای شیعه، همان‌گونه که به‌طور عملی نیازمند نتایجی در جهت مقبولیت و سربلندی از چنین آزمونی است، از منظر نظری نیز چنین مقبولیتی را طلب می‌کند.
کتاب «فقه، سیاست و حکومت» با مقدمه‌ای از «محسن اسماعیلی» از اعضای شورای نگهبان قانون اساسی شروع می‌شود. این ‌کتاب با وجود رویکرد پژوهش‌محور نویسندگان آن و ارجاعات فراوان به منابع مهم در فقه اسلامی، به زبانی روشن نوشته شده است. بنابراین نه‌‌فقط به‌عنوان کتاب درس دانشگاهی مناسب است، بلکه دیگر مخاطبان علاقه‌مند به چنین مباحثی نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

* «فقه، سیاست و حکومت»، نویسندگان: علی دارابی و مسعود مطلبی، ناشر: جهاد دانشگاهی.

از ایرانصدا بشنوید

این ‌کتاب با وجود رویکرد پژوهش‌محور نویسندگان آن و ارجاعات فراوان به منابع مهم در فقه اسلامی، به زبانی روشن نوشته شده است. بنابراین نه‌‌فقط به‌عنوان کتاب درس دانشگاهی مناسب است، بلکه دیگر مخاطبان علاقه‌مند به چنین مباحثی نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالیه خدا خیرتون بده
  • اصلا خوب نیست
  • از تبدیل این کتاب به کتاب گویا خیلی خیلی ممنون و سپاسگزارم. با هزینه بالای کتاب گاهی خیلی سخته تهیه کتاب. چند ماه بود می خواستم این کتاب رو بخونم.
  • تورو خدا از این کتابا بیشتر بزارید خواهشااااااااااا

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا