منو
خاطرات ما و حدیث شریف کساء

خاطرات ما و حدیث شریف کساء

  • 4 قطعه
  • 48 دقیقه مدت کتاب
  • 1453 دریافت شده
«حدیث کِساء» حدیثی در فضیلت پیامبر اکرم (ص)، علی (ع)، فاطمه (س)، حسن (ع) و حسین (ع) است. واقعه‌ی حدیث کِساء در خانه‌ی «امّ سلمه»، همسر پیامبر، روی داد. پیامبر هنگام نزول آیه‌ی تطهیر، خود و خاندان خویش را با پارچه‌ای پشمین (کِساء) پوشانید.

پیامبر اسلام (ص) در خانه همسرش، امّ سلمه، قرار است پیام مهمی از سوی خداوند درباره‌ی چند تن از نزدیکان خود دریافت کند؛ لذا به همسرش تأکید می‌کند که به هیچ‌کس اجازه‌ی ورود ندهد.
از سوی دیگر، در همین روز، فاطمه (س) تصمیم می‌گیرد برای پدر غذای مناسبی به نام عصیده (کاچی) تهیه کند. او این غذا را در دیگ کوچک سنگی فراهم می‌کند و آن را روی طبقی گذاشته، برای پدر می‌آورد.
امّ سلمه می‌گوید: «من نتوانستم مانع ورود فاطمه شوم». پیامبر (ص) به دخترش فرمود: «برو و همسر و دو فرزندت را هم بیاور».
فاطمه (س) بی‌درنگ به منزل بازگشت و همراه همسر و دو فرزندش ـ که در آن وقت خردسال بودند ـ به خانه‌ی پدر وارد شد. امّ سلمه با اشاره‌ی رسول خدا (ص) برخاست و در کناری مشغول نماز شد.
رسول خدا با علی و فاطمه و دو فرزندش، حسن و حسین، کنار سفره‌ی فاطمه نشستند. پیامبر کسای خیبری (عبایی از بافته‌های مردم منطقه‌ی خیبر) را بر سر داماد و دختر و فرزندانش کشید و با دست راست به آسمان اشاره کرد و فرمود: «خدایا! اینان اهل بیت من هستند. پس هر گونه پلیدی را از آنها دور کن و کاملاً پاکشان گردان!»
آن‌گاه جبرئیل امین نازل ‌شد و آیه‌ی تطهیر را خواند: «إِنَّمَا یرِیدُ اللَّـهُ لِیذْهِبَ عَنکمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَ یطَهِّرَکمْ تَطْهِیرًا»(ترجمه: خدا فقط می‌خواهد آلودگی را از شما خاندان [پیامبر] بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند.) [احزاب–33]
امّ سلمه جلو آمد و گوشه‌ی کسا را بلند کرد، ولی پیامبر (ص) کسا را از دست او کشید و مانع ورود او به جمع اهل بیت خود شد. امّ سلمه عرض کرد: «آیا من در شمار اهل بیت نیستم؟» پیامبر فرمود: «تو در راه خیر و نیکی هستی، تو از همسران پیامبر خدایی.»
***
* «حدیث کساء» که اصل آن هم در روایات شیعه و هم در روایات اهل تسنن روایت شده است، نه تنها حکایت حضور پنج سید عالم در یک مکان است، بلکه روایتی از رحمت و فضلی است که خداوند به انسان به یمن و برکت انسان‌هایی والا عطا کرده است. امامان شیعه (ع) به این حدیث برای اثبات فضیلت و برتری خود برای به دست گرفتن خلافت مسلمانان استناد کرده‌اند. کتاب خاطرات ما و حدیث کسا با برداشتی آزاد از آنچه برای معتقدان به این حدیث شریف اتفاق می افتد سعی بر آن دارد تا ترقی معنوی و روحی اهل دعا را به خوانندگان این حدیث شریف القا کند و اینکه هر دعایی ولو در ابتدا با انگیزه هایی مادی یا سطحی ممکن است باشد لکن ادعیه اهل بیت (ع) با سازندگی ایی که برای خواننده بوجود می آورند ما را از خاک به افلاک می کشانند.

از ایرانصدا بشنوید

در این کتاب گویا خاطرات و روایات گوناگونی درباره تأثیر و برکت‌افزایی این حدیث شریف در زندگی افراد گوناگون می‌شنوید. در حقیقت این کتاب به نمونه‌ای از کاربردی شدن ادعیه در زندگی اشاره دارد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا