منو
ققنوس فاتح

ققنوس فاتح

  • 12 قطعه
  • 428 دقیقه مدت کتاب
  • 689 دریافت شده
این کتاب در ده فصل به زندگی و خاطرات مهندس شهید محسن وزوایی اختصاص دارد. در فصل آخر کتاب، وصیت‌نامه‌ی این شهید پرافتخار را می‌خوانیم.

نویسنده در ابتدای این کتاب می‌نویسد: «در اساطیر اقوام و ملل شرق و غرب عالم، به یکسان از پرنده‌ای افسانه‌ای یاد شده است که عمری دراز دارد و هربار در فرجام آن عمر طویل، چون زمان مرگش فرارسد، خود را به آتش می‌کشد؛ تا جایی که خاکستری بیش از او برجا نمی‌نماند. به گونه‌ای که ظاهربینان خواهند پنداشت کار پرنده به آخر رسیده و از پس این مرگ رمزآمیز، رستخیزی در کار نخواهد بود. لیکن به‌رغم گمان باطل ایشان، رمز مجدد این پرنده، سوختن در فرجام دوران عمر پیشین است. هم از این روی گفته‌اند که این پرنده‌ی افسانه‌ای، هربار از دل خاکستر سوخته‌ی کالبد پیشین خود، به هیبت پرنده‌ای جوان، پروبال گشوده، دیگر بار زندگی آغاز می‌کند».
محسن وزوایی، در تهران متولد شد و پس از دریافت مدرک دیپلم، در رشته‌ی شیمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه‌ی تحصیل داد.
وی در فعالیت‌های سیاسی و عقیدتی دانشجویان علیه رژیم پهلوی شرکت داشت و پس از پیروزی انقلاب، در تابستان 1359 به عضویت سپاه پاسداران درآمد.
او مدتی بعد به‌عنوان فرمانده گردان مخابرات سپاه پاسداران و سپس سرپرست اطلاعات عملیات انتخاب شد و در اردیبهشت سال 1360 در عملیات بیت‌المقدس (آزادسازی خرمشهر) به شهادت رسید.

* ققنوس فاتح، بیست روایت شفاهی از سرگذشت سراسر ایثار و پیکار دانشجوی شهید محسن وزوایی؛ نویسنده: گلعلی بابایی؛ نشر شاهد و نشر فاتحان؛ 1389.

از ایرانصدا بشنوید

در اختتامیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، کتاب "ققنوس فاتح" پرفروش ترین کتاب نشر شاهد معرفی شد و تا به امروز بالغ بر چهارده بار تجدید چاپ شده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • سلام و درود خداوند بر شهیدان و ادامه دهنده راه شهدا.ممنون از گوینده محترم.از شنیدن این کتاب لذت بردم.افتخار میکنم به ایرانی بودنم
  • خوب بود

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا